Tłumy na festynach rodzinnych w Olecku [NASZ PATRONAT]

2022-06-20 12:23:39(ost. akt: 2022-06-20 12:49:16)
Podczas festynu rozlosowane atrakcyjne nagrody, w tym rower górski, który trafił do Bartka Góralczyka

Podczas festynu rozlosowane atrakcyjne nagrody, w tym rower górski, który trafił do Bartka Góralczyka

Autor zdjęcia: Józef Kunicki

Imprezy służyły umacnianiu rodziny, promocji zdrowego stylu życia i odżywiania, zachęceniu do wykonywania badań profilaktycznych, zdobyciu wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy i zachowania się w sytuacjach zagrożenia oraz bezpieczeństwa pożarowego.
Festyn „Zdrowa rodzina – szczęśliwa rodzina” zorganizowany został przez powiat olecki w ramach obchodów Warmińsko – Mazurskich Dni Rodziny. Natomiast festyn „Bezpieczny Powiat - 2022” zorganizowała Komenda Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Olecku.

Obie imprezy objęła patronatem Gazeta Olsztyńska/ Głos Olecka.
Ogromna liczba dzieci wzięła udział w grach i zabawach zorganizowanych przez straż, policję oraz spółkę Olmedica. Wśród konkurencji było m. in.: trafianie do tarczy za pomocą hydronetki, „strzelanie” strumieniem wody do celu, gaszenie pożaru i konkurencje dotyczące ratownictwa medycznego.
Najmłodsi skorzystali również z licznych atrakcji przygotowanych przez Zespół Szkół Technicznych, Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych oraz Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Głuchych w Olecku, m.in.: z malowania twarzy, robienia baniek mydlanych, upinania fryzur, układania serwetek, rozpoznawania ziół, różnych eksperymentów naukowych. Nadleśnictwo Olecko edukowało dzieci i dorosłych z tematyki leśnej.


Do Olecka zawitał też 15.Gołdapski Pułk Przeciwlotniczy z Gołdapi, który wystawił przeciwlotniczy zestaw artyleryjsko-rakietowy ZUR i przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Grom. Wzbudziły one ogromne zainteresowanie zarówno dzieci jak i dorosłych.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie promowało rodzicielstwo zastępcze, formy przeciwdziałania przemocy w rodzinie, zorganizowało zabawy dla dzieci wraz z loterią fantową. Domy im. J. Korczaka w Olecku oferowały m.in. własne smaczne ciasta, a Dom Pomocy Społecznej „Zacisze” z Kowal Oleckich pyszny bigos i prace z pracowni terapii zajęciowej.


Podczas imprezy wykonano 312 bezpłatnych badań (w tym: 129 badań poziomu cukru, 183 poziomu ciśnienia krwi), podczas których wykryto 19 wysokich ciśnień i 9 wysokich poziomów cukru. Około 200 osób zachęcono do zdrowego stylu życia i odżywiania, systematycznego wykonywania badań profilaktycznych oraz udzielano informacji dotyczących praw pacjenta.

Można było uczestniczyć w ćwiczeniach z użyciem alkogogli. Są to specjalnie przygotowane okulary, które sprawiają, że świat wygląda podobnie jak po spożyciu alkoholu. Badaniami i poradnictwem zdrowotnym zajmowali się: Grupowa Praktyka Pielęgniarek i Położnych „Zdrowie”, Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna z Olecka, W-M Oddział NFZ z Ełku.

Chętni mogli skorzystać również z refleksologii, która opiera się na umiejętnym uciskaniu konkretnych miejsc na stopach, dłoniach oraz twarzy. Uciskając dane punkty, można poprawić ogólne samopoczucie i wpłynąć na funkcjonowanie całego organizmu.

Wystawcy oferowali wyroby masarskie, mleczarskie, rybne, cukiernicze, piekarnicze, pszczelarskie, biżuterię z lnu i kamieni, rękodzieło z drewna.
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz pieczenia sękacza.

Tradycyjnie na festynach odbyły się losowania atrakcyjnych nagród rzeczowych, ufundowanych przez Powiatową Straż Pożarną i Starostwo Powiatowe w Olecku. Ogółem wylosowano 82 nagrody, w tym 21 dla młodych uczestników, biorących udział w festynie zorganizowanym przez Straż Pożarną.
Główną nagrodą był rower, który trafił do Bartka Góralczyka.

Po losowaniu uczestnicy imprez zostali obdarowani opaskami odblaskowymi, pomagającymi w zapewnieniu bezpieczeństwa prowadzącym motocykle, rowery, pieszym idącym drogą bez chodnika czy dzieciom wracającym ze szkoły.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. olecczanin #3101902 20 cze 2022 21:38

    Pani "starszy strażak" najpiękniejsza na festynie! Za rok też przyjdę!

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5