Staną przed sądem za pobicie na tle rasowym

2022-05-28 09:05:21(ost. akt: 2022-05-30 23:03:04)

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

Oleccy policjanci zatrzymali młodych mężczyzn podejrzanych o pobicie z powodów przynależności narodowościowej i rasowej przypadkowego przechodnia. 17- i 15-latek zaczepili idącego chodnikiem mężczyznę i zaczęli go bić pięściami po twarzy. Obaj za swoje zachowanie odpowiedzą przed sądem.
W sobotę 21 maja około 21:30 oficer dyżurny oleckiej komendy otrzymał zgłoszenie, że w Olecku na Ścieżce Wiewiórczej doszło do pobicia 41-latka. Natychmiast na miejsce został skierowany patrol policji.
Funkcjonariusze ustalili, że podczas spaceru mieszkaniec Olecka został zaczepiony przez dwóch mężczyzn i uderzany przez nich pieścami po twarzy. Jak wynikało z relacji pokrzywdzonego, do zdarzenia doszło tylko dlatego, że jego wygląd zewnętrzny wskazuje, że pochodzi z kraju afrykańskiego. Zaatakowany mężczyzna pochodzi z Maroka, ale od lat mieszka w Polsce i posiada polskie obywatelstwo. Dla napastników wystarczył jednak odmienny wygląd zewnętrzny, by go zaatakować.

— W toku podjętych czynności policjanci szybko wytypowali i ustalili sprawców pobicia. W poniedziałek 23 maja do policyjnego aresztu trafił 17-latek. Mieszkaniec gminy Olecko przyznał się, że pobicia dokonał wspólnie z 15-letnim kolegą. Mając na uwadze powyższe ustalenia Prokuratura Rejonowa w Olecku wszczęła śledztwo w tej spawie i 17-latek usłyszał zarzut. Ponadto Prokurator zastosował wobec mężczyzny dozór oraz zakaz zbliżania się do pokrzywdzonego — informuje kom. Justyna Sznel z KPP w Olecku. 

Za przemoc wobec osoby z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, politycznej, wyznaniowej lub z powodu jej bezwyznaniowości kodeks karny przewiduje karę do 5 lat pozbawienia wolności.

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5