Radni proponują powołanie Straży Miejskiej w Olecku

2022-05-25 09:06:09(ost. akt: 2022-05-25 09:22:33)

Autor zdjęcia: Renata Szczepanik

Od pewnego czasu na posiedzeniach komisji stałych Rady Miejskiej w Olecku radni poruszają sprawę zwiększenia poczucia bezpieczeństwa mieszkańców Olecka i skłaniają się ku powołaniu straży miejskiej. Niektórzy nalegają też na wprowadzenie parkomatów w centrum miasta.
Radni zwracają m.in. uwagę na rosnącą liczbę aktów wandalizmu w mieście. Ich sprawcy przeważnie pozostają bezkarni, gdyż systematycznie rozbudowywany monitoring miejski nie do końca spełnia swoją rolę. Dotychczas ani w ratuszu, ani też na policji, gdzie znajdują się monitory z podglądem obrazu z kamer, nie są zatrudnione osoby do całodobowej obsługi monitoringu. .

Na posiedzeniu komisji oświaty radni przyjęli wniosek, aby burmistrz Olecka opracował analizę kosztów uruchomienia stałej obsługi monitoringu miejskiego. Kolejny etapem mogłoby być powołanie straży miejskiej.

— Postaramy się przeprowadzić symulację kosztów i jeżeli byłaby to propozycja do przyjęcia, to może warto by było już w październiku rozmawiać konkretnie nad ujęciem w przyszłorocznym budżecie gminy środków potrzebnych na powołanie straży miejskiej — mówi burmistrz Karol Sobczak.

Radny Marek Borawski zgłosił też wniosek dotyczący wprowadzenia parkomatów wokół Placu Wolności. Jednak nie wszyscy radni uważają to za uzasadnione. Wniosek radnego pozostał więc jego własnym, a nie całej komisji oświaty.

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. michna #3100309 27 maj 2022 14:11

  W takiej sprawie powinno być referendum, radni stracili nasze zaufanie, burmistrz jakoś tak niby chce, a niby nie chce, a co na to zastępczyni burmistrza? Jaka jej decyzja?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-17) odpowiedz na ten komentarz

 2. olecczanin #3100236 26 maj 2022 11:41

  Straż miejska nie ma takich możliwości, jak się ludziom wydaje. Jak zaczną mierzyć milimetry na parkingu czy czepiać się babci sprzedającej jajka na parkingu, to dopiero będzie hałas. Lepiej dać kasę na patrole policyjne, oni mają narzędzia i prawo po swojej stronie, a tak to będziemy mieli kolejnych urzędasów na swoim utrzymaniu.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-23) odpowiedz na ten komentarz

 3. molibden #3100214 25 maj 2022 21:58

  Straż jest jak najbardziej wskazana. Na razie nikt nad niczym nie panuje. Chodnikami zawładnęli rowerzyści. Jeżdżą wszędzie, nawet tam, gdzie nie ma ruchu samochodowego lub chodniki są bardzo wąskie, np. ul. Słowiańska lub Armii Krajowej. Całkowita bezkarność. Strach wyjść na ulicę. Trzeba coś z tym robić! Co do parkometrów, to dawno trzeba było je zainstalować. Urzędnicy, właściciele sklepów i innych lokali od rana do późnego popołudnia tarasują wszystkie miejsca wokół pl. Wolności. Czas to ukrócić. Miejsca te nie są ich prywatną własnością.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 4. michna #3100192 25 maj 2022 20:18

  Kiedy wreszcie będą nowe wybory do Rady, bo co jeden pomysł radnych, to błysk przepalonej żarówki. Poprzedni burmistrz Olszewski potrafił zgasić takie durnowate pomysły, mam nadzieje, że burmistrz Sobczak oprze się takim pomysłom. Państwo Radni (piszę do tych, co to uważają, że muszą coś powiedzieć, bo są radnymi), dobra rada: jak nie wiesz co powiedzieć, to zamilcz, milczenie jest złotem. Proponuję dać stanowczy odpór takim pomysłom, nie potrzeba nam Kiepskich i Paździochów.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-20) odpowiedz na ten komentarz

 5. olecczanin #3100152 25 maj 2022 10:25

  Szanowni, nie powielajcie błędów z innych miast, straż miejska w takim mieście jak Olecko jest NIEPOTRZEBNA, ZBĘDNA!!! Koszty utrzymania strażników są ogromne, etaty, zakup samochodów, możliwości w razie przestępstwa czy wykroczenia są znikome, wręcz żadne. Wiele miasteczek zlikwidowało straż miejską, często to były stanowiska urzędnicze, biurokracja na całego. Lepiej dać kilka złotych na dodatkowe patrole policji. Proszę radnych, żeby zastanowili się nad tym pomysłem "jak wywalić gminne pieniądze w błoto".

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (6)
2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5