„Promocja publikacji „Dzieje Oleckiego Zamku. Zamek i jego legendy”

2022-05-14 10:13:42(ost. akt: 2022-05-17 00:50:55)

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

Dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie zorganizowane przez Oleckie Stowarzyszenie Aktywnych „Zamek”, na którym promowano książkę „Dzieje Oleckiego Zamku. Zamek i jego legendy”. Publikacja jest jednym z efektów dużego projektu, dzięki któremu możliwy jest remont zabytkowego budynku ZST w Olecku.
Wszystkich uczestników spotkania witali: Katarzyna Kaczor, prezes OSA „Zamek” i nauczycielka w ZST w Olecku, Halina Bogdańska ze Starostwa Powiatowego w Olecku oraz dyrektor ZST Andrzej Gorlo.

— Historia tego miejsca nie jest powszechnie znana i dlatego jako stowarzyszenie i nauczyciele postanowiliśmy przede wszystkim zbadać historię tego miejsca, opisać ją, a następnie przybliżyć wszystkim zainteresowanym. Publikacja jest przetłumaczona na język angielski i rosyjski oraz jest przygotowana w wersji dla osób niewidomych — mówi Katarzyna Kaczor, prezes OSA „Zamek”.


„Dzieje Oleckiego Zamku. Zamek i jego legendy”, to publikacja, która próbuje przybliżyć historię miejsca niezwykłego. Tajemnicze wzgórze otoczone jeziorem Oleckim Wielkim z jednej strony i rzeką Legą z drugiej, zostało wykorzystane od początku założenia miasta Marggrabowej - Treuburga - Olecka na jeden z najważniejszych obiektów, który od 1565 roku (a na stałe od 1619 r.) przez prawie 400 lat było siedzibą Starostwa Powiatowego. Po drugiej wojnie światowej budynek zamku stał się siedzibą szkoły zawodowej i jest nią do dziś.

Publikacja „Dzieje Oleckiego Zamku. Zamek i jego legendy” jest pracą zbiorową, nad którą pracowali: Zdzisław Bereśniewicz (numizmatyk, historyk-pasjonat, kolekcjoner i miłośnik ziemi oleckiej), dr Marek Góryński (historyk, specjalista historii wojskowości, były dyrektor ZST w Olecku), Piotr Jasiukiewicz (projektant), Katarzyna Kaczor (prezes OSA „Zamek”), Ewa Kozłowska (fotografka, poetka, tłumaczka języka francuskiego, autorka książek: „Portrety mieszkańców Olecka”, „Krótkie historie” oraz Olecko 1945-2018”), Józef Kunicki (geograf, pasjonat krajobrazu architektury, autor wielu opracowań historii regionu m.in. „Zapomnianej Wielkiej Wojny 1914-1918. Ziemia Olecka”), Marek Nowicki (pasjonat historii Olecka, numizmatyk, filatelista, prezes Polskiego Stowarzyszenia Numizmatyków Oddział Suwałki Koło w Ełku), Waldemar Rukść (rysownik, satyryk).

Publikacja „Dzieje Oleckiego Zamku. Zamek i jego legendy” składa się z sześciu rozdziałów:
- Dzieje oleckiego zamku do 1945 roku,
- Dzieje oleckiego zamku po 1945 roku,
- Legendy i historie,
- Ciekawostki z zamku,
- Zamek inaczej,
- Słów kilka o projekcie.

Uczestnicy spotkania mogli też zwiedzić wyremontowaną izbę historyczną i obejrzeć kolejny efekt projektu, czyli dwie makiety zamku oleckiego - wzniesionego w latach 1654-1656, który został zniszczony w czasie potopu szwedzkiego, oraz „Zamku”, czyli budynku Starostwa Powiatowego w Olecku wzniesionego w latach 1896-1897. Makiety wykonał Jurgen Zholonkovski. Wszyscy otrzymali też książkę „Dzieje Oleckiego Zamku. Zamek i jego legendy”.

Remont „Zamku” będzie kosztował 2 mln zł (1, 6 mln zł unijnego dofinansowania). Polega przede wszystkim na kompleksowej wymianie stolarki okiennej (700 tys. zł) i remoncie elewacji elewacji (400 tys. zł), a także częściowym remoncie wnętrz, wymianie instalacji elektrycznej oraz remoncie poddasza, w którym mieści się izba muzealna prowadzona przez OSA „Zamek”. Zamek został również doposażony w sprzęt multimedialny i pięć gablot wystawowych.

Inwestycja potrwa do końca czerwca 2022 roku. Obecnie jest remontowana zamkowa wieża.

W środę 18 maja w godz. 17 – 22 kolejna impreza w ZST w Olecku, czyli „Zamkowi pogromcy duchów”. W programie: udział w zmaganiach logicznych (zabawa typu Escape Room), szereg ciekawostek i zagadek z nagrodami, wystawa monet Zakonu Krzyżackiego , wykład dra Marka Góryńskiego „Mennictwo Zakonu Krzyżackiego w Prusach” (godz.18) oraz projekcja laserowa na fasadzie Zamku (godz. 21-22).

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5