„Półki Dobra" w Olecku otrzymały wsparcie z Anglii

2022-04-20 12:10:31(ost. akt: 2022-04-20 12:26:58)

Autor zdjęcia: Bolesław Słomkowski

Od niemal półtora miesiąca „Półki Dobra” wspierają uchodźców z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Olecku. Zaopatrzenie pochodzi od olecczan, ale nie tylko. Przed kilkoma dniami do sklepiku dotarł transport darów z Wielkiej Brytanii. W drodze jest następny tir.
Od 14 marca, czyli od dnia otwarcia sklepu „Półki Dobra” zarejestrowały ponad 1100 wizyt uchodźców z Ukrainy. W okresie świątecznym sklepik na 5 dni zawiesił działalność, ale to nie znaczy, że wolontariusze mieli wolne.

W piątek 14 kwietnia do Olecka dotarł pierwszy transport darów z Wielkiej Brytanii. Zaparkowanie tira pod sklepikiem byłoby kolosalnym wyzwaniem, ale dzięki wsparciu ZPU Prawda, OSM Olecko oraz grupie wolontariuszy organizatorzy „Półek Dobra” nie musieli się z tym mierzyć. Dary zostały rozładowane na terenie zakładów „Prawda”, a później mniejszą ciężarówką przewiezione do sklepu i przylegającego do niego magazynu.


— Ogromne wsparcie dla uchodźców przebywających w naszym mieście zawdzięczamy Mariuszowi Biziewskiemu, Kathryn Rooney i Parafii Newcstle. Dziękujemy wszystkim nie tylko za dzisiejszą pomoc, ale za stałe wsparcie jakiego doświadczamy od początku działania punktu. Towar został sprawnie dostarczony do magazynu i już po Wielkanocy jest udostępniany w „Półkach Dobra" oraz przekazywany na Ukrainę. Miłe też były niebiesko-żółte serduszka wykonane przez dzieci z napisanymi na nich ciepłymi słowami. Powiesiliśmy je w naszych „Półkach” i nasi goście mogą je obejrzeć i przeczytać — mówi Karolina Adamajt, współorganizatorka sklepu „Półki Dobra”.

Wśród darów z Wielkiej Brytanii były m.in.: artykuły higieniczne dla małych dzieci (pampersy, chusteczki nawilżane, kosmetyki, leki i witaminy), środki opatrunkowe, produkty spożywcze z długoterminową przydatnością do spożycia, śpiwory i materace samopompujące (będą przekazane do Lwowa), kosmetyki dla kobiet i mężczyzn, artykuły higieniczne dla kobiet, odzież, żywność dla niemowląt, a także karma dla psów i kotów.

W pierwszy po świętach wtorek „Półki Dobra” odwiedziło 64 dorosłych obywateli Ukrainy i około 30 dzieci. W środę wieczorem lub w czwartek rano do Olecka dotrze drugi tir z darami z Anglii. Tym samym magazyn jest bardzo dobrze zaopatrzony, co nie oznacza, że „Półki Dobra” nie liczą na dalsze wsparcie ze strony olecczan. Artykuły, których najbardziej brakuje to: olej, cukier, konserwy mięsne i rybne, mleko w kartonie, kawa, jednorazowe maszynki do golenia, papier toaletowy, środki do prania, klapki na basen i zeszyty. Zachęcamy do dalszego przekazywania darów.

„Półki dobra” to specjalny sklep dla uchodźców z Ukrainy, który znajduje się w domu parafialnym NMP Królowej Polski przy Pl. Wolności 18. Zaopatrzenie pochodzi od mieszkańców Olecka i okolic, którzy w odruchu serca postanowili podzielić się z tymi, których wojna zmusiła do porzucenia swoich domów. Skorzystać ze sklepu mogą Ukraińcy, którzy poświadczą przyjazd do Polski z Ukrainy po 24 lutego. Wystarczy tylko przyjść i samemu wybrać potrzebne rzeczy.
„Półki dobra" w Olecku nie są jednak zwykłym sklepem. Klienci za wybrane rzeczy płacą tutaj wyłącznie słowem „dziękuję". Sklep, który każdego dnia odwiedza kilkudziesięciu uchodźców z Ukrainy, jest czynny przez sześc dni w tygodniu w godz. 17-19 (w soboty od 10 do 12).

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. olecki obserwator 2 #3097799 20 kwi 2022 21:43

    Brawo Wy !!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5