Uczniowie ZST w Olecku na stażach w Hiszpanii

2022-01-24 10:00:00(ost. akt: 2022-01-24 11:17:20)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Archiwum ZST w Olecku

Grupa uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Olecku, kształcących się na kierunkach: technik informatyk, technik usług fryzjerskich, kucharz oraz piekarz, odbyła trzytygodniowy staż w Granadzie. Uczniowie mieli okazję przyjrzeć się funkcjonowaniu hiszpańskich firm i spróbować swoich sił podczas wykonywania powierzonych im zadań. Mieli też czas na zwiedzanie Granady i poznawanie zabytków Hiszpanii.
W drugiej połowie listopada 2021 roku, w ramach projektu „Staże w Hiszpanii inwestycją w przyszłość” o numerze 2020-1-PL01-KA102-079185 finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” grupa uczniów kształcących się na kierunkach: technik informatyk, technik usług fryzjerskich, kucharz oraz piekarz odbyła trzytygodniowy staż w Granadzie. Miejscem staży była przepiękna hiszpańska Granada, w której swoją siedzibę ma nasz hiszpański partner Europuente. Dyrektor organizacji, pan Joachim Czalej  wraz z zespołem doskonale przygotował harmonogram, zapewnił uczniom wsparcie merytoryczne oraz zorganizował program kulturowy.

Uczniowie odbywali staże w hiszpańskich firmach informatycznych, salonach fryzjerskich, restauracjach oraz w piekarni. Podczas staży uczniowie mieli okazję przyjrzeć się funkcjonowaniu hiszpańskich firm i spróbować swoich sił podczas wykonywania powierzonych im zadań. Staże odbywane u hiszpańskojęzycznych pracodawców zmobilizowały uczniów do podstawowej komunikacji w języku hiszpańskim, którego tajniki zagłębiali podczas kursu językowego, zorganizowanego przez firmę Europuente.

Nie samą pracą człowiek żyje


Oczywiście nie samą pracą człowiek żyje. Granada to przepiękne miasto w południowej Hiszpanii, które w późnym średniowieczu było centrum ostatniego państwa muzułmańskiego na Półwyspie Iberyjskim. Mieszkaliśmy w przyjemnym, małym hotelu położonym przy bardzo wąskiej, bocznej uliczce, w centrum Granady. Podobno, jeśli nie widziało się Granady, to nie widziało się niczego, a jeśli miałoby się odwiedzić tylko jedno miasto w Hiszpanii – powinna to być właśnie Granada. Miasto mieliśmy okazję poznać nieco dogłębniej podczas wieczornych spacerów z naszą przeuroczą przewodniczką Gosią. Stara dzielnica Albaicin, miasto widziane z Mirador de San Nicolas oraz Mirador de San Miguel, skąpane w świetle księżyca, zrobiły na nas niesamowite wrażenie. Urzekły nas także ośnieżone szczyty Sierra Nevada w tle oraz Alhambra – prawdziwa perełka architektoniczna, niezwykły zabytek arabskiego budownictwa w Europie. Podczas wolnych weekendów mieliśmy okazję odwiedzić jeszcze inne urokliwe miejscowości – m. in. Malagę, rodzinne miasto Pablo Picassa. Pogoda była dla nas na tyle łaskawa, że mogliśmy spędzić tam kilka chwil na plaży, a kilkoro z nas, tych odważniejszych, zanurzyło się w wodach Morza Alborańskiego, będącego częścią Morza Śródziemnego.

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci


Niedzielę spędziliśmy w Ronda. To niewielkie miasteczko jest jednym z najstarszych w całej Hiszpanii i warto je zobaczyć, chociażby ze względu na jego niepowtarzalną malowniczość oraz interesujące zabytki. Wybraliśmy się również na wycieczkę do rezerwatu przyrody El Torcal de Antequera. Miejsce to posiada jedno z największych w Europie skupisk skalnych formacji krasowych. Jest to miejsce, w którym wapienne formy skalne tworzą surrealistyczne rzeźby. Przez cały czas zwiedzania czuliśmy się tam jak w scenerii filmu sciencie - fiction.
Mieliśmy przyjemność odwiedzić również Montefrio - niewielką miejscowość w południowej Hiszpanii, położoną u podnóża gór Sierra de Parapanda. W 2014 roku prestiżowy magazyn National Geographic zaliczył Montefrio do dziesięciu najpiękniejszych pod względem krajobrazu miasteczek na całym świecie. W czasach, kiedy Półwysep Iberyjski znajdował się pod panowaniem Maurów, na okolicznym wzgórzu wzniesiona została imponująca twierdza (Castillo de Montefrio).

Obrazek w tresci

Wyjazdy kulturowo - krajoznawcze do najważniejszych miejsc historycznych w Andaluzji, pozwoliły uczniom poznać nie tylko artyzm architektury i sztuki, ale również historię Europy w pigułce.

Wyjeżdżając na praktyki do Hiszpanii, uczniowie mieli okazję w pełni czerpać z różnorodności kulturowej, którą gwarantuje fascynujący tygiel etniczny, jakim jest Granada. Mieliśmy okazję spróbować typowych tapas oraz przepysznego hiszpańskiego deseru churros. To tylko mały wycinek tego, co pozostało w naszych wspomnieniach…

Obrazek w tresci

Celem projektu było m.in. przygotowanie młodych ludzi do dalszej drogi edukacyjno - zawodowej w kraju i za granicą. Jesteśmy przekonani, że zdobyta przez młodzież wiedza oraz doświadczenie, nie tylko to stricte fachowe, poszerzyły ich kompetencje zawodowe. Nowe metody pracy oraz zupełnie odmienne podejście do zawodu wpłynęły na poszerzenie horyzontów. Do tego wszystkiego należy dodać przełamanie bariery językowej i poszerzenie słownictwa branżowego.

Obrazek w tresci

Projekt „Staże w Hiszpanii inwestycją w przyszłość” o numerze 2020-1-PL01-KA102-079185 jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5