Karetka, która służyła do przemytu ludzi, trafiła do szpitala w Olecku

2022-01-21 16:53:53(ost. akt: 2022-01-22 10:36:26)

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

Karetka, którą trzech Polaków przemycało cudzoziemców z terenu Białorusi, została dziś oficjalnie przekazana szpitalowi w Olecku. Do zatrzymania karetki z 18 uchodźcami, dzięki czujności oleckich policjantów, doszło w listopadzie 2021 r. na terenie gminy Wieliczki.
- Dla nas jest to bardzo ważna sprawa, że doszło do takiej niecodziennej inicjatywy, bo komendant powiatowy policji w Olecku zadzwonił do mnie, że doszło do zajęcia mienia w postaci karetki pogotowia i zaproponował, żebyśmy się postarali, aby ten ambulans nie stał na parkingu policyjnym, tylko służył ludziom. Oczywiście złożyłam wniosek do Prokuratury Okręgowej w Suwałkach, który spotkał się z pozytywnym odzewem. Pan prokurator dzisiaj przekazał nam ten samochód - wyjaśnia Katarzyna Mróz, prezes szpitala „Olmedica” w Olecku.


- Jesteśmy w przededniu, a w zasadzie już w piątej fali pandemii. Spodziewamy się bardzo dużej liczby zachorowań. Już w poprzedniej fali zanotowaliśmy 20-procentowy wzrost przewozów i transportów międzyszpitalnych, co jest oczywiście związane w przekształceniem naszego szpitala w covidowy. Pan wojewoda zaproponował nam, abyśmy uruchomili w Olecku jeszcze jeden zespół ratownictwa medycznego i ten samochód, jak znalazł, przyda się nam bardzo i będzie służył lokalnej społeczności. Musimy go tylko odpowiednio wyposażyć i wkrótce to zrobimy. Będzie to nas znacznie mniej kosztowało, niż byśmy mieli myśleć o zakupie nowego pojazdu - dodaje prezes Katarzyna Mróz.

W oficjalnym przekazaniu karetki ratunkowej (Mercedes, rocznik 2008), które odbyło się w piątek 21 stycznia na posesji Starostwa Powiatowego w Olecku, uczestniczyli starosta olecki Marzanna Pojawa-Grajewska, prezes spółki „Olmedica” Katarzyna Mróz, komendant powiatowy policji w Olecku mł. insp. Jerzy Kuprewicz oraz rzecznik Prokuratury Okręgowej w Suwałkach Wojciech Piktel.

Prokuratura Okręgowa w Suwałkach prowadzi śledztwo w sprawie pomocnictwa do organizowania nielegalnego przekraczania przez cudzoziemców granicy Rzeczpospolitej Polskiej z terenu Republiki Białorusi.

- Śledztwo rozpoczęło się od zatrzymania w listopadzie ubiegłego roku na terenie powiatu oleckiego karetki, którą dwóch Polaków przebranych w skafandry antycovidowe przewoziło 18 obywateli Iraku, którzy nielegalnie przedostali się na terytorium Polski. Funkcjonariusze policji z Olecka mieli wątpliwości co do tego pojazdu i zatrzymali go do do kontroli. Szybko okazało się kto jest w środku. Szybko też ustalono, że karetka należy do trzeciego Polaka, który innym pojazdem pilotował przejazd karetki - mówi prokurator Wojciech Piktel, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Suwałkach.

Wszyscy trzej przemytnicy zostali zatrzymani. Okazali się nimi być mężczyźni z centralnej Polski, w żaden sposób nie związani ze służbą zdrowia. Prokurator przedstawił im zarzuty, a następnie na wniosek prokuratury zostali oni tymczasowo aresztowani.

- Prokurator po zweryfikowaniu tego, że karateka na pewno należy do podejrzanego, wydał postanowienie o nieodpłatnym przekazaniu zatrzymanej karetki na rzecz szpitala w Olecku. Obowiązujące w trakcie epidemii przepisy pozwalają na takie rozwiązanie. W ten sposób karateka, która służyła podejrzanym do popełnienia przestępstwa będzie obecnie służyć do tych celów, do których jest przystosowana - podkreśla prokurator Piktel.

Zatrzymanie karetki pogotowia w Wieliczkach


O zatrzymaniu informowaliśmy w artykule Nielegalni imigranci zatrzymani w WieliczkachKomentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Olecki obserwator #3088747 22 sty 2022 19:15

  Karetka zatrzymana w Wieliczka, kogoś przemycała. A gdzie jest wicestarosta z Wieliczek??????!!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Paul Mark #3088726 22 sty 2022 15:02

  Czekam na protesty i manifestacje KOD PO PSL SLD pod przywództwem szatanów frasyniuków ohhujskich jachir i tym podobnych

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz

 3. Olecki obserwator #3088714 22 sty 2022 14:11

  A gdzie zniknął główny motor napędowy czyli wice powiatowy?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 4. Olecki obserwator #3088685 21 sty 2022 22:43

  To teraz zbiórka na wyposażenie :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 5. OMG #3088673 21 sty 2022 19:52

  "Karateka, która służyła do przemytu ludzi..." taaaa karateka, pewnie Najman-wojownik.

  odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5