Od ponad 30 lat magluje całe miasto

2022-01-13 12:00:00 (ost. akt: 2022-01-13 16:22:20)

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

Bożena Wiszniewska od ponad 30 lat magluje mieszkańcom Olecka pościel, firanki, poszewki i obrusy. Zapewnia, że bardzo lubi swoją pracę, gdyż dzięki niej ma stały kontakt z ludźmi.
— Działalność usługową zaczęłam od zakładu, który zajmował się wyłącznie maglowaniem, potem rozszerzyłam ją na tzw. białe pranie, czyli pranie pościeli i krochmalenie. Zajmuję się już tym tak długo, że nawet dokładnie nie pamiętam, kiedy zaczęłam, chyba było to w 1987 roku — wspomina pani Bożena Wiszniewska. — Zakład powstał z inicjatywy męża, który to wymyślił, a ja stanęłam za maglem elektrycznym. Pamiętam, że nawet chodziłam do innego zakładu i przepraszałam, że będę dla nich konkurencją. Lubię swoją pracę i wcale mi nie znudziła. Z drugiej strony przyznam, że już jestem trochę zmęczona, bo mam już swoje lata i trochę się tutaj nadźwigałam. Wcześniej było tego bardzo dużo. Teraz już trochę mniej, ale z racji wieku może to nawet lepiej, bo po prostu już nie mam tyle siły. Maglowanie nie jest lekkie, trzeba się napracować, aby zarobić, ale przecież za darmo nic nie ma.

Bożena Wiszniewska podkreśla, że przez te wszystkie lata zawsze do swojej pracy przychodzi bardzo chętnie. Ceni sobie też stały kontakt z klientami.

— Ostatnio zastanawiałam się nawet, ilu moich stałych klientów już odeszło na zawsze, a tym, co zostali życzę dużo zdrowia — dodaje pani Bożena. — Teraz z moich usług często korzystają niektóre ich dzieci. Nadal przychodzą też starsze panie, które cenią sobie moje usługi i lubią wykrochmaloną, wymaglowaną pościel. Niektóre od lat mają swoją ulubioną pościel, która bywa, że już się rozchodzi przy maglowaniu, i bardzo żałują, że dziś w zasadzie nie można kupić pościeli takiej np. z koronkami i w środku z otworem na włożenie kołdry. Czasy się zmieniły i dzisiaj prawdziwej bawełnianej pościeli jest już mało. Niby jest bawełniana, ale co to za bawełna, którą trzeba prać w 40 stopniach. Kiedyś gotowało się w kociołkach, w 90 stopniach i było dobrze. Dziś muszę bardzo zwracać uwagę, aby przy maglowaniu nie dać zbyt dużej temperatury. Mam wielu klientów indywidualnych, ale też hotele i restauracje. Pościel i obrusy piorę w domu i latem suszę na sznurach na powietrzu, bo jak wiaterek ją przewieje na słoneczku, to pranie pachnie wyjątkowo. Zimą jednak suszę w suszarce. Prowadzę też punkt przyjęć pralnia chemicznego.

Bożena Wiszniewska jest już na emeryturze, ale nadal pracuje, nie tylko ze względu na dodatkowe dochody.
— Pomału myślę o zakończeniu działalności, ale przyzwyczaiłam się i szkoda mi klientów — przyznaje pani Bożena. — Nie chcę siedzieć w domu na emeryturze, bo kontakt z ludźmi jest dla mnie bardzo ważny, chociaż mąż trochę narzeka, bo sam jest w domu. Jednak jeszcze trochę popracuję.
Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Olecki obserwator #3087837 14 sty 2022 21:17

    Szanowna pani, jakby tak pani przemaglowała naszego oleckiego Sousę i madame Pompadour, może by to wszystkim wyszło na dobre. Ukłony dla pani.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. Marcin #3087666 13 sty 2022 17:39

    Podobnie jak ja jest wiele osób które nie mieszkają w Olecku ale poprzez internet często spoglądają w kierunku Olecka min. za pośrednictwem tej strony. Chciałbym tylko przekazać, że doskonale kojarzę tę Panią ponieważ bardzo często jako nasza rodzina korzystaliśmy tam z usług magla. Zakład na samym początku zlokalizowany był w budynku od strony Nocznickiego (wejście po schodach). Nie mam pojęcia o aktualnej lokalizacji ponieważ zarówno ja jak i cała nasza rodzina zmieniliśmy miejsca zamieszkania. Zakład jak i samą właścicielkę kojarzę jako bardzo uprzejmą i serdeczną dlatego życzę zdrowia i wszelkiej pomyślności.

    Ocena komentarza: warty uwagi (15) odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5