Olecko: warto zobaczyć

2010-06-09 16:20:11(ost. akt: 2011-04-07 20:24:15)

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

Planując wakacyjny urlop warto pomyśleć o przyjeździe do Olecka. To 17-tysięczne miasto, założone w 1560 r. oferuje wiele atrakcji.
Olecko (dawniej Margrabowa, niem. Marggrabowa lub Oletzko, 1928-1945 Treuburg). Miasto nad rzeką Legą i jeziorem Olecko Wielkie. Leży na wschodnich krańcach Pojezierza Mazurskiego, na szlaku łączącym Krainę Wielkich Jezior Mazurskich z Pojezierzem Suwalsko-Augustowskim. Od północnego zachodu gminę Olecko otacza Puszcza Borecka, która kryje w sobie rzadkie okazy roślin i zwierząt. W mieście i okolicach jest piętnaście jezior.

Niektórzy historycy niemieccy łączą założenie Olecka ze spotkaniem księcia Albrechta Hohenzollerna z królem Zygmuntem Augustem. pamiątkę spotkania miano założyć dwa miasta po obu stronach granicy – po stronie polskiej Augustów (od imienia króla), po pruskiej – Margrabowa (od tytułu księcia Albrechta).

Sto lat po założeniu miasto spustoszyli Tatarzy. Epidemia dżumy w latach 1709-1711 pochłonęła na terenie ówczesnego starostwa oleckiego ok. 11 tysięcy osób W samym Olecku ocalało zaledwie 78 osób).

W drugiej połowie XIX w. Olecko zaczęło się dzięki budowie połączeń drogowych i kolejowych. W 1879 r. przez Olecko poprowadzono linie Ełk – Wystruć, a w 1908 r. uruchomiono połączenie z Giżyckiem.

Olecko i najbliższe okolice miasta były miejscem krwawych walk niemiecko-rosyjskich w latach 1914-1915. Samo miasto było przez pewien czas okupowane przez wojska rosyjskie i doznało poważnych zniszczeń.

Plebiscyt w powiecie oleckim w 1920 r. zakończył się przytłaczającym sukcesem Niemiec. Z 28627 oddanych w powiecie głosów jedynie 2 padły za Polską.

21 stycznia 1945 r. miasto zostało zajęte przez wojska sowieckie. Sowieci spalili około 80% zabudowy.

Zwiedzanie miasta trzeba rozpocząć od placu Wolności. Dawniej był to największy rynek w Europie. Służył za miejsce targów bydła i koni. Teraz część dawnego targowiska porasta odnowiony w tym roku park. Przy jednej z alejek znajduje się budynek dawnego ratusza z 1818 r. Miłośnicy budowli sakralnych koniecznie powinni odwiedzić kościół neogotycki wybudowany w latach 1859-1861, widoczny z daleka dzięki wieży kościelnej.

We wnętrzu znajduje się ciekawy drewniany ołtarz. Obok kościoła - kapliczka. To tutaj 10 września 1981 r. doszło do wycieku z dębowego krzyża misyjnego ("krople krwi") i od tej pory jest to miejsce kultu - Sanktuarium Krzyża Świętego. Nieopodal kościoła stoi budynek szkolny wybudowany w 1897 roku. Będąc w Olecku koniecznie trzeba wybrać się nad jezioro Oleckie Wielkie lub przejażdżkę rowerową po Wiewiórczej Ścieżce. Wiedzie ona 12-kilometrową trasą wokół jeziora.

Przy drewnianym moście mają początek szlaki turystyczne Ziemi Oleckiej. Można nimi dojechać choćby do Szeskiej Góry czy rzeki Rospudy. Na nadjeziornej promenadzie na strudzonych turystów czekają lokale gastronomiczne, oryginalna plaża miejska z wyremontowanym zabytkowym budynkiem oraz pomostem i skocznią.

W Olecku znajdą coś dla siebie także miłośnicy sportów. Zespół sportowo-rekreacyjny tworzą stadion, boiska, dawny hipodrom, korty i wypożyczalnia sprzętu pływającego. Tuż obok stadionu - kamienna półrotunda. To pozostałość po pomniku żołnierzy niemieckich poległych pod Oleckiem w czasie I wojny światowej.

Inna pozostałością z tamtych czasów jest przedwojenny cmentarz ewangelicki. Na jednej z alejek znajduje się odrestaurowany w 2003 r. przedwojenny pomnik poświęcony żołnierzom z wojen prusko-austriackich i prusko- francuskich. Obok cmentarza - wieża ciśnień o wysokości 36 m. W Olecku znajdą także coś dla siebie miłośnicy kultury - choćby podczas trwającego Przystanku Olecko, który tworzy niepowtarzalny klimat.

Warto zobaczyć w Olecku
Starą lokomotywę stojącą w parku koło dworca kolejowego
Zabytkowy układ urbanistyczny miasta XVI-XIX w.
Neogotycki neogotycki budynek starostwa powiatowego z 1897 roku.
Kościół z kaplicą z II poł. XIX w.
Skocznię i drewniane molo pochodzące z 1930 r.
Pomnik ofiar I wojny światowej
Pomnik żołnierzy pruskich
zabytkowy młyn wodny pochodzący z 1895 r.
Wieżę ciśnień wybudowaną na przełomie XIX-XX w.
Zabytkową kamienica wybudowana pod koniec XIX w., mieszcząca się na Placu Wolności pod numerem 17
Szereg domów mieszkalnych murowanych, których budowę datuje się na koniec XIX i początek XX w. (ul. Armii Krajowej, 11 Listopada, Grunwaldzka, Kolejowa, Plac Wolności)

Warto zobaczyć w sąsiednich gminach
Ełk
Kalinowo
Kowale Oleckie
Świętajno (p. olecki)
WieliczkiKomentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ja #948982 | 91.236.*.* 11 sty 2013 20:52

    Ja też

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Turysta #223208 | 83.9.*.* 8 mar 2011 10:25

    Uwielbiam to miasto! :)

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5