Ucząc się języków obcych, razem otwieramy się na Europę

2021-12-01 12:16:16(ost. akt: 2021-12-01 12:17:05)   Artykuł sponsorowany
W połowie grudnia bieżącego roku I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Olecku kończy realizację projektu „Ucząc się języków obcych, razem otwieramy się na Europę”, finansowanego ze środków PO WER, realizowanego na zasadach Erasmus+. Dofinansowanie projektu wyniosło 171 073,22 PLN, z czego 94,29% pochodzi ze środków europejskich a 5,71% to środki z budżetu państwa.

Obrazek w tresci

Przedsięwzięcie ma na celu:
• podniesienie kwalifikacji i umiejętności pracowników
• promowanie otwartości, tolerancji i poszanowania różnorodności
• wykorzystanie nowych narzędzi w nauczaniu i współpracy międzynarodowej (np. technologii informacyjno-komunikacyjnych, narzędzi online itp.)
• wzmocnienie wymiaru europejskiego szkoły i jej międzynarodowego zasięgu
• zachęcenie uczniów do nieustannego kształcenia się (formalnego i pozaformalnego)

W czasie realizacji projektu jedenastu nauczycieli wyjechało na dwutygodniowe kursy języka angielskiego na Maltę, a trzy osoby wzięły udział w kursach języka niemieckiego w Regensburgu, w Bawarii.

Obrazek w tresci

Prawie wszystkie wyjazdy na odbyły się na przełomie czerwca i lipca bieżącego roku, a ostania mobilność jeszcze trwa. Nauczyciele przez kilka godzin dziennie uczestniczyli w zajęciach, następnie w czasie wolnym zwiedzali maltańskie wyspy –Maltę, Gozo i Comino- pełne zabytków i oczywiście pięknych plaż.
Śmiało można stwierdzić, iż szkoły językowe na Malcie słyną z wysokiej jakości świadczonych usług. Priorytetem były konwersacje i poszerzanie słownictwa. Kurs metodyczny, w którym uczestniczyła nauczycielka języka angielskiego, był źródłem nowych pomysłów na odświeżenie warsztatu pracy i uatrakcyjnienie lekcji.

Obrazek w tresci

W sierpniu odbył się wyjazd trzech osób do Regensburga w Niemczech. Tamtejsza szkoła językowa jest bardzo kameralna i panuje w niej przemiła atmosfera. Warto dodać, iż mieści się w centrum średniowiecznej starówki. Po zajęciach zorganizowano zwiedzanie zabytków, np. gotyckiej katedry i zamku rodu Thurn und Taxis. Były też spotkania w lokalach z regionalną, bawarską kuchnią. W weekend odbyła się wycieczka do Norymbergi. Wyjazd był bardzo kształcący, zarówno pod względem językowym, jak i kulturowym.
Podczas poszczególnych wyjazdów pracownicy I LO w Olecku nawiązali kontakty z nauczycielami z innych krajów, co być może zaowocuje kolejnymi mobilnościami, tym razem uczniów.

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5