Oleccy karatecy w europejskiej czołówce

2021-11-23 10:13:22 (ost. akt: 2021-11-23 10:32:52)

Autor zdjęcia: Archiwum OSSWKK, karate kyokushin, mistrzostwa Europy, Katowice

Świetnie spisali się oleccy karatecy na Mistrzostwach Europy Karate Kyokushin w Katowicach. Kadeci Agnieszka Słowińska i Tymoteusz Łukowski wywalczyli srebrne medale, a Olaf Tarasiuk brąz. W najbardziej prestiżowej kategorii kumite seniorów Filip Maksimowicz zajął 4. miejsce.
Mistrzostwa Europy Karate Kyokushin w Katowicach odbyły się w dniach 13-14 listopada. Wystartowało w nich ponad 600 zawodników z 22 krajów. W tym najważniejszym na starym kontynencie turnieju Polskę reprezentowało dziesięcioro olecczan.

Obrazek w tresci

Pierwszego dnia rywalizacji zmierzyli się zawodnicy poniżej 18. roku życia, w tym dziewięciu karateków z Oleckiej Szkoły Sztuk Walki Karate Kyokushin. Najlepiej spisali się Agnieszka Słowińska (kumite kadetek do 40 kg) i Tymoteusz Łukowski (kumite kadetów powyżej 45 kg), którzy wywalczyli tytuły wicemistrzów Europy w swoich kategoriach. Oboje pewnie dotarli do finałów, pokonując po drodze do medalu m.in. zawodników z Mołdawii, Rosji, Ukrainy i Węgier. W finałach zarówno Agnieszka, jak i Tymoteusz nie odpuszczali aż do samego końca, tocząc bardzo wyrównane pojedynki - o zwycięstwie ich przeciwników zdecydowały niejednogłośne werdykty. Brązowy medal dla Olecka wywalczył Olaf Tarasiuk w kategorii kumite kadetów do 45 kg.

Drugiego dnia mistrzostw rywalizowali seniorzy, wśród których nasz kraj reprezentował Filip Maksimowicz jako jeden z dwóch Polaków w najbardziej prestiżowej kategorii kumite seniorów powyżej 90 kg. Olecczanin wywalczył 4. miejsce, co jest największym seniorskim sukcesem w historii oleckiego karate.
Filip Maksimowicz stoczył bardzo dobre walki z wybitnymi zawodnikami, wśród nich był piąty zawodnik Mistrzostw Świata Open (odbywają się co cztery lata i startuje w nich 192 najlepszych zawodników). W walce o trzecie miejsce spotkał się z kilkukrotnym mistrzem Europy w kategoriach wagowych i open (bez podziału na kategorie wagowe). Pojedynek był wyrównany, zawodnicy na zmianę zdobywali przewagę i o zwycięstwie przeciwnika olecczanina zadecydowała jego większa aktywność w końcówce pojedynku. Jednak znalezienie się w czwórce najlepszych zawodników Europy i tak jest wielkim osiągnięciem, które pokazuje, że Filip Maksimowicz należy do seniorskiej czołówki i z pewnością pokaże jeszcze wiele na arenach międzynarodowych.

Obrazek w tresci

- Jestem dumny ze wszystkich naszych reprezentantów, nie tylko medalistów, ponieważ każdy z z nich pokazał ducha walki podkreśla sensei Wojciech Rejterada. - Nasze wielomiesięczne, ciężkie przygotowania zaprocentowały świetnymi walkami na zawodach tak wysokiej rangi. Wszyscy moi podopieczni godnie reprezentowali Polskę i Olecko na tym prestiżowym turnieju. Przed nami jeszcze kilka ważnych startów w tym sezonie, przede wszystkim Mistrzostwa Polski Młodzieżowców i Puchar Polski.

Dodajmy, że również pozostali zawodnicy z Olecka, rywalizujący pierwszego dnia turnieju, zaprezentowali się bardzo dobrze. Trzy dobre walki stoczył Władysław Domelewski, a także zajął 5. miejsce w kata na 23 zawodników. Konrad Dobrzyń stoczył dwa świetne pojedynki i odpadł z turnieju po niejednogłośnym werdykcie. Olecko na Mistrzostwach Europy reprezentowali także: Julia Hołownia, Dominik Dziedziach, Kamil Smokowski, Mateusz Gaworski.

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Filip Maksimowicz i prezes OSSWKK Angelika Rejterada


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5