Budżet obywatelski gminy Olecko 2022. Rozpoczęło się głosowanie!

2021-11-15 15:50:54 (ost. akt: 2021-11-15 16:11:44)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: UM Olecko

Jeden projekt nieinwestycyjny i sześć wniosków inwestycyjnych przechodzi do głosowania mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego Gminy Olecko na 2022 r. Od 15 do 30 listopada można oddać głos na wybrane przez siebie projekty.
Poniżej zamieszczamy prezentację projektów, przygotowaną przez wnioskodawców.

PROJEKTY INWESTYCYJNE:

Budowa Psiego Parku Zabaw-miejsca relaksu i aktywnego wypoczynku psa
Na zbiegu ulic Tunelowa i Wojska Polskiego ma powstać miejsce do relaksu i aktywnego wypoczynku psa. Psi Park Zabaw będzie ogólnodostępnym, ogrodzonym terenem dla wszystkich, którzy pragną aktywnie spędzić czas z psem. W Olecku obecnie nie ma ogrodzonego terenu po którym pies mógłby bezpiecznie biegać, bawić się, nie wadząc przy tym nikomu.
Właściciele psów są świadomi potrzeb swoich czworonogów, potrzebują one nie tylko krótkiego spaceru w ciągu dnia, ale także zmęczenia fizycznego oraz psychicznego, aby zachować dobrą kondycję i zdrowie, co gwarantuje Psi Park Zabaw.
Dużo problemów behawioralnych oraz z zachowaniem psa na ulicy wynika z braku szkolenia, nudy, braku stymulacji fizycznej i psychicznej psa. Psi Park Zabaw będzie miejscem, w którym pies będzie mógł zaspokoić swoje naturalne potrzeby takie jak: węszenie, wybieganie, kontakt z innymi psami, zabawę (socjalizacja). Psi Park będzie także miejscem nauki posłuszeństwa psa, budowy więzi właściciela z psem, integracji właścicieli oraz wymiany doświadczeń, co wpłynie pozytywnie na zachowanie psa.
Psi Park to korzyść zarówno dla właścicieli czworonogów, ale także dla osób, które nie posiadają psów, ponieważ dzięki budowie wydzielonego, ogrodzonego terenu zmniejszy się ryzyko kontaktu psów z dziećmi w pobliżu placów zabaw, z rowerzystami oraz innymi uczestnikami publicznych terenów.
Wnioskodawca: Michał Brodowski. Szacunkowy koszt - 91 984,52 zł.
Obrazek w tresci


Budowa strefy aktywności fizycznej i relaksu przy SP 1 w Olecku
Celem projektu jest stworzenie bezpiecznego miejsca wypoczynku i rekreacji w nowoczesnym stylu. Amatorzy w każdym wieku zdrowego trybu życia, aktywności fizycznej i relaksu na świeżym powietrzu będą mogli realizować swoje pasje. Propozycja ta ma charakter innowacyjny, gdyż zakłada zamontowanie urządzeń, które nie występują w naszym mieście. Jest to również odpowiedź na prośby dzieci i młodzieży dotyczące budowy placu ukierunkowanego na aktywność fizyczną. Wskazane miejsce zapewnia bezpieczeństwo użytkownikom: oddzielne wejście, teren odgrodzony od ulicy. Umożliwi rozwijanie Street Workoutu czyli treningu, który może być treningiem samym w sobie lub wspomagać inne sporty; jego wszechstronność pomaga również w osiągnięciu umiejętności fizycznych, które nie są specyficzne dla żadnego pojedynczego sportu. Uniwersalny charakter tego sportu sprawia, że sprawdzi się u każdego, bez względu na wiek. Dodatkowo w ramach projektu proponowane są następujące urządzenia: rozbieg i zeskocznia do skoku w dal, zestaw do ćwiczeń Street Workout, stół do gry w tenisa, podwójny stół do gry w szachy, stół do gry w piłkarzyki, ławki parkowe.
Dzięki realizacji projektu na mapie Olecka pojawi się kolejny, pełny uroku, zazieleniony i wyposażony w dobrej jakości sprzęt sportowy, ogród, gdzie w atmosferze otwartości i radości, będzie można spędzić swój czas. Olecczanie chcą żyć aktywnie i zdrowo!
Wnioskodawcy: Zarząd Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku (Natalia Sadłowska, Aniela Zofia Żylińska, Anna Chmielewska). Szacunkowy koszt – 249 500,00 zł.

Obrazek w tresci


Inteligentne przejścia dla pieszych - bezpieczna droga Twoja i Twoich bliskich
Zadanie polega na modernizacji istniejącego przejścia dla pieszych przy Szkole Podstawowej nr 1 oraz utworzeniu trzech nowych, które połączą ze sobą w jeden ciąg bulwar spacerowy nad rzeką Lega.
Zapewnienie bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych to bardzo ważny element organizacji ruchu drogowego. W tym celu w coraz większym zakresie wykorzystywane są nowe technologie, które zostaną wykorzystane w oleckim projekcie.
Inteligentny system aktywnego przejścia dla pieszych informuje kierowcę o osobie znajdującej się przy przejściu dla pieszych. Pasy mają zsynchronizowane ze sobą elementy: czujnik ruchu, aktywne punktowe elementy odblaskowe, znak drogowy D-6 z lampą ostrzegawczą. Wszystkie „zebry” będą wyposażone w system aktywnego doświetlania składający się z detektorów ruchu, który po zmierzchu aktywuje się, świeci w sposób ciągły mniej intensywnym światłem i doświetla przejścia dla pieszych w momencie aktywacji systemu. Zbliżający się do przejścia pieszy uruchomi czujniki ruchu, które rozświetlą się do 100% mocy doświetlając pieszego przy czym nie oślepia prowadzącego pojazd, a jedynie informuje poprzez efekt rozświetlenia, że kierowca powinien zachować ostrożność zbliżając się do przejścia. Każde przejście będzie miało aktywne znaki drogowe, w tym pulsujący sygnał ostrzegawczy emitowany przez lampę umieszczoną nad znakiem D-6. Sygnał ostrzegawczy uruchomi się w momencie, gdy pieszy zbliża się lub przechodzi przez przejście dla pieszych. Pasy zostaną również oznaczone aktywnymi punktowymi elementami odblaskowymi.
Wnioskodawca: Marek Kowalewski. Szacunkowy koszt- 250 000,00 zł.
Obrazek w tresci


Kolorowe przystanki ECO
Gdzie?
• Osiedle Lesk
• Plac Wolności - przy Urzędzie Miejskim
• Plac Wolności - przy dawnym sklepie PEPCO
• Ulica 11 Listopada - przy ZSLiZ
Po co?
• By zapewnić dobre warunki oczekiwania na autobus,
• Bo staramy się żyć w zgodzie z naturą,
• Bo chcemy, żeby nasze miasto było coraz piękniejsze,
• Bo chcemy oddychać czystszym powietrzem.
Co zawiera projekt?
• Wiatę przystankową(z ławkami, dachem pokrytym roślinami),
• Kosz na śmieci,
• Donice z roślinami wieloletnimi (winobluszcz, trawy, kwiaty)
Jaki jest szacowany koszt?
124 000,00 złotych
Tak mogą wyglądać przystanki autobusowe w Olecku:
Wnioskodawca: Renata Maciąg. Szacunkowy koszt- 124 000,00 zł.
Obrazek w tresci


Mural wielkoformatowy upamiętniający osobę olecczanina, dziennikarza i krytyka muzycznego -Roberta Leszczyńskiego

Siedząc na ławce obok Janusza Panasewicza, zastanawiałem się czego w Olecku brak. Myśląc o nas, przyszedł mi do głowy Robert Leszczyński. (Nie)Zwyczajny chłopak, który kiedyś miał marzenia i je realizował.
Zawsze utożsamiał się z Oleckiem. Nigdy się nas nie wyrzekł. Wracał tu i zawsze promował. Po długich rozmowach z rodziną usłyszałem zdanie, które do dziś dzwoni mi w głowie:
„Robert był zawsze kolorowym człowiekiem” - wtedy wymyśliłem mural!
Celem głównym projektu jest umieszczenie wizerunku Roberta Leszczyńskiego na jednym z bloków mieszkalnych. Upamiętnienie jego osoby i faktu, że urodził się i wychował w Olecku. Problemem miasta jest brak elementów wyróżniających je pod względem estetycznym i turystycznym. Ten deficyt sztuki współczesnej pozostawia nas w „tyle”. Miasta w regionie mają murale o różnej tematyce, ale żadne nie ma cyklu prac przedstawiających lokalnych bohaterów.
Celem długoterminowym jest rozpoczęcie takiego cyklu. Dzięki temu Olecko zyska koloryt i rozpoznawalność. Będzie przyciągało obrazami w przestrzeni, zrealizowanymi przez znanych artystów.
Jeżeli projekt uzyska Waszą aprobatę, może stać się pierwszym z serii obrazów wynoszących na piedestał zasłużonych mieszkańców Olecka. To przecież także magnes na turystów, którzy coraz częściej szukają oryginalnych form zwiedzania. Mural nada przestrzeni miasta świeżości, zwiększy rozpoznawalność. Chcę by Olecko wybuchło kolorami, by sztuka wyszła tu na ulicę, dlatego proszę o głos. Zapewniam, że nie pożałujecie.
Wnioskodawca Wojciech Dzieszkiewicz. Szacunkowy koszt – 88 018,80 zł.
Obrazek w tresci


Strefa Gier Podwórkowych
Dawno, dawno temu, gdy człowiek miał już asfalt i kredę oraz znajomych w realu, a nie miał apek, smartfonów i like'ów, niezależnie od wieku każde dziecko świetnie bawiło się w prosty sposób na podwórku. Chcemy zaprosić Was do wehikułu czasu i przynajmniej w jednym aspekcie, na moment, wrócić do przeszłości. Chociaż w nowoczesnym wydaniu.
W samym centrum Olecka, w jednej z najważniejszych alejek naszego miasta, powstać może w ramach Budżetu Obywatelskiego 2022 strefa gier podwórkowych. Planowanych jest zakup i montaż 30 plansz, czyli 16 gier (w tym gra w klasy, węże i drabiny, twister, żółw z cyframi, ślimak z alfabetem, dart, szachy, chińczyk, ślady king konga, pajęczyna, potrójna gra w klasy, rakieta, zwierzątka w kółku, zaplątane ścieżki, biedronka, kot z figurami geometrycznymi).
Wyobraźcie sobie, ile to jest godzin zabawy i wyzwań dla wszystkich. W bezpiecznym miejscu, w cieniu okolicznych drzew, w pobliżu placu zabaw, powstać może wyjątkowa planeta radości, zabawy, aktywności, kreatywności, cierpliwości i tolerancji, edukacji i logicznego myślenia. A to wszystko bez telefonów, dla dzieci i dla dorosłych, którzy chętnie wrócą do szczęśliwych momentów spod bloków, klatek i podwórek.
Gry będą dostępne dla wszystkich w każdym momencie, będą łączyły i integrowały całe szeregi mieszkańców, mogą służyć do przeprowadzenia zajęć ruchowych dla przedszkoli, a nawet zajęć wychowania fizycznego dla szkół. To co? Gramy?
Wnioskodawca: Małgorzata Ptaszyńska. Szacunkowy koszt - 100 245,00 zł.
Obrazek w tresci


PROJEKT NIEINWESTYCYJNY:

100 minut. Na Zdrowie!
Szanowni Państwo,
nasza propozycja to kilka stuminutowych spotkań, podczas których zajmiemy się tematem ochrony zdrowia z punktu widzenia pacjenta lub jego rodziny. Wraz z zaproszonymi gośćmi (specjalistami różnych dziedzin) odpowiemy na Państwa pytania, rozwiejemy wątpliwości dotyczące nie tylko samych chorób, ale też zasad udzielania świadczeń medycznych.
Czym się różni NiŚOL od SOR, czym karetka od ZRM? Co to jest Hospicjum domowe i kiedy z tego skorzystać? Kiedy i od kogo wymagana jest zgoda na leczenie? Co zrobić zanim przyjedzie karetka? Kto, komu i kiedy udzieli informacji o stanie zdrowia pacjenta. Czy jesteś pewien, że umiesz zmierzyć ciśnienie? Kiedy jest za wysokie, kiedy za niskie? Kiedy przyjąć tabletkę? Kiedy zadzwonić pod numer alarmowy? Co się kryje pod hasłem zdrowe żywienie?
To tylko część pytań na które poszukamy odpowiedzi. Będziemy nie tylko mówić, ale też poćwiczymy a nawet coś zjemy, żeby sprawdzić czy zdrowe może być też smaczne.
Spytamy też czy pamiętacie co to jest defibrylator i przypomnimy co zrobić w przypadku zadławienia, utraty przytomności czy udaru mózgu.
Zaprosimy Was także do zadawania pytań na żywo i za pośrednictwem Internetu. Poprosimy abyście zaproponowali tematy na jedno czy dwa spotkania.
Zapraszamy do zdrowych rozmów. Bo warto rozmawiać.
Wnioskodawcy: Tomasz Dziokan,Izabela Gorlo, Albert Zabłocki.
Koszt zadania – 25 000,00 zł.

Obrazek w tresci


GŁOSOWANIE NA PROJEKTY TRWA od 15 do 30 listopada 2021 r.

Każdy mieszkaniec gminy może zagłosować wypełniając jedną ankietę .
Może to zrobić w formie:
• papierowej poprzez wypełnienie formularza ankiety i złożenie jej w jednej z dwóch urn (jedna znajduje się w Punkcie Obsługi Klienta - Plac Wolności 3, druga w pok. Nr 11 – Plac Wolności 1),
• elektronicznej ZAGŁOSUJ TUTAJ

Każdy mieszkaniec może dokonać wyboru trzech spośród przedstawionych propozycji zadań inwestycyjnych, określając ich priorytet realizacji poprzez przyznanie właściwej liczby punktów od 1 do 3. Każde z wybranych zadań otrzyma wówczas inną punktację, a mianowicie 1,2 lub 3 punkty.
W związku z tym, że do głosowania przeszedł jeden projekt nieinwestycyjny można mu przyznać 1, 2 lub 3 punkty.

Wyniki głosowania
Informacja o wynikach głosowani pojawi się m.in. na stronie www.olecko.pl do 14 grudnia.
Wybrane projekty zostaną zapisane do budżetu gminy na przyszły rok i ich realizacja rozpocznie się w 2022 roku.

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5