Wszystkich Świętych. Zadbajmy o nasze bezpieczeństwo

2021-10-31 10:34:34(ost. akt: 2021-10-31 10:59:03)

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

Jak każdego roku w okresie Wszystkich Świętych oleccy policjanci będą dbać o nasze bezpieczeństwo. Jednak, aby uchronić każdego z nas od nieprzyjemnych sytuacji przypominają o zasadach bezpieczeństwa. Niektórzy ten czas zadumy mogą wykorzystać jako okazję do kradzieży.
Wszystkich Świętych to czas zadumy. Jednak wspominając bliskich nie możemy zapomnieć o ostrożności. Tłumy na cmentarzach, to idealna okazja dla złodziei.

Wybierając się na cmentarz nie zabierajmy, o ile to możliwe, większych kwot pieniędzy, biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów. Warto mieć odliczoną na zakupy kwotę pieniędzy i trzymać ją w innym miejscu niż portfel i dokumenty. W trakcie płacenia za zakupy, nie pokazujmy ile pieniędzy mamy przy sobie.


Podczas porządkowania grobów dbajmy o nasze torebki czy saszetki. Podręczne przedmioty trzymajmy przy sobie, nie odkładajmy ich na bok- portfele i dokumenty przechowujmy w wewnętrznych kieszeniach kurtek lub płaszczów. Miejmy świadomość, że nie wszyscy wybierają się na cmentarze z myślą o odwiedzeniu zmarłych.

Ważne jest również, aby odpowiednio zabezpieczyć domy i mieszkania. Przed wyjściem sprawdźmy, czy okna i drzwi są zamknięte. Nie zostawiajmy kluczy pod wycieraczką.

Musimy być również świadomi zwiększonego natężenia w ruchu drogowym. Nie bez znaczenia są też zmienne, często trudne warunki panujące na jezdni. Pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności, przestrzegania przepisów i kulturalnym zachowaniu na drodze.

Parkując samochód przy cmentarzach, pamiętajmy o jego zamknięciu i nie zostawianiu na widoku wartościowych rzeczy.

Będąc na cmentarzu nie zostawiajmy dzieci nawet na chwilę bez opieki. Nauczymy swojego dziecko jego danych personalnych. Dzieci gdy się stresują często zapominają podstawowych informacji, dlatego zadbajmy o bransoletkę lub opaskę z danymi kontaktowymi rodziców, lub opiekunów. Ponadto możemy założyć dziecku świecącą opaskę lub odblask. Bardzo ważne jest abyśmy nigdy nie straszyli dzieci policjantem. To zjawisko nagminne i większość rodziców nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji takiego zachowania. Policjant jest przyjacielem. Nauczmy dzieci nie lęku do mundurowych, a tego żeby to właśnie policjant był tą osobą na widok której poczują się bezpiecznie i poproszą o pomoc.

Dbajmy o siebie nawzajem i swoje bezpieczeństwo. Zachowujmy środki ostrożności, pamiętajmy o dystansie społecznym i maseczkach.

źródło:KPP Olecko

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5