Rolnik i weterynarz na Europejskim Rynku Pracy.

2021-10-27 23:48:50 (ost. akt: 2021-10-28 12:11:02)   Artykuł sponsorowany
16 października 2021 roku grupa 23 uczniów Zespołu Szkół w Dowspudzie, pod opieką pani Ewy Kłoczko, Bogusława Mazurkiewicza oraz Jerzego Wysockiego wróciła z dwutygodniowego stażu zawodowego w Grecji. Realizacja stażu Rolnik i weterynarz na Europejskim Rynku Pracy odbywała się w ramach projektu Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+.

Celem głównym projektu było zwiększenie wydajności zawodowej uczniów (poprzez przeprowadzenie mobilności); wyrównanie ich szans na rynku pracy, zwiększenie konkurencyjności poprzez nauczenie fachu oraz umożliwienie im prawidłowego rozwoju zawodowego, społecznego i kulturowego.

Obrazek w tresci

Uczniowie technikum weterynarii praktyki odbywali m.in. w Ośrodku opieki nad psami w Katerini. Młodzież zdobyła tam wiedzę z zakresu hodowli psów rasy doberman, poznała podstawowe zasady ich tresury oraz spotkała się z członkiem organizacji kynologicznej, który opowiedział im o zasadach oceniania czworonogów podczas wystaw psów rasowych. Przyszli technicy weterynarii odwiedzili również gabinet weterynaryjny, gdzie asystowali przy zabiegach chirurgicznych wykonywanych na zwierzętach towarzyszących.

Uczniowie technikum rolniczego swoje praktyki odbywali m.in. w gospodarstwach specjalizujących się w produkcji kasztanów jadalnych. Uczestniczyli przy ich zbiorze, segregacji oraz przygotowywaniu do sprzedaży. Poznali również zaplecze przyrządzania oliwy z oliwek, zapoznali się z technologią jej produkcji, jak i z tajnikami uprawy drzew oliwnych.

W wolnych chwilach uczniowie integrowali się na plaży oraz zwiedzali okoliczne miejscowości. Odbyli rejs statkiem na wyspę Skiathos, odwiedzili średniowieczny zamek (symbol miejscowości Platamonas – jak i miejsca ich zakwaterowania) oraz zwiedzili Stary Panteleimon – niewielką wieś górską położoną na wschodnim zboczu masywu Olimp, z której rozpościera się widok na całe wybrzeże. W ramach realizacji programu kulturowego uczestniczyli również w wycieczce do Salonik oraz na Meteory, gdzie zwiedzili jeden z 13 monastyrów zawieszonych na skałach.

Obrazek w tresci

Udział w stażu zawodowym za granicą przyczynił się do rozwoju zawodowego osobistego uczestników projektu. Był okazją do zdobycia nowych kompetencji zawodowych, społecznych oraz dał możliwość szlifowania umiejętności językowych. Uczestnicy poznali kulturę i obyczaje mieszkańców regionu Macedonii Środkowej na Rivierze Olimpijskiej. Młodzież doskonale odnalazła się w przygotowanych dla nich miejscach pracy, zrealizowała wszystkie obowiązkowe punkty z planu praktyk, świetnie poradziła sobie z nawiązywaniem kontaktów interpersonalnych.


Obrazek w tresci


Młodzi ludzie dzięki temu wyjazdowi uświadomili sobie, że każdy zawód jest ważny i potrzebny w społeczeństwie europejskim. Poszerzyli także swoje horyzonty myślowe, które wierzymy, że zaowocują chęcią doskonalenia się w wybranym przez siebie zawodzie.


Zespół Szkół im. gen Ludwika Michała Paca, to niewielka szkoła położona na Suwalszczyźnie w pobliżu ruin pałacu hrabiego Paca. Już od ponad 80-ciu lat kształci i wychowuje pokolenia młodzieży, głównie w kierunku rolniczym. Obecnie placówka oferuje kształcenie w zawodach technik rolnik, technik weterynarii, technik hodowca koni, technik leśnik oraz technik hotelarstwa. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczniów, rodziców oraz przyszłych pracodawców, szkoła systematycznie poszerza swoją ofertę edukacyjną, wprowadzając zajęcia zwiększające szanse młodzieży na podjęcie pracy w tych zawodach. Jednym z licznych przedsięwzięć podejmowanych przez szkołę są udziały w projektach unijnych, które umożliwiają uczniom poszerzenie swoich kompetencji oraz umiejętności zawodowych.

Obrazek w tresci


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5