Prymitywiści i obietnice na oleckiej „Sztamie”

2021-10-16 09:18:57(ost. akt: 2021-10-16 09:30:45)

Autor zdjęcia: Bolesław Słomkowski

W piątek publiczność 42. Spotkań ze Sztuką „Sztama” w Olecku mogła obejrzeć spektakl „Obiecuję, obiecuję Ci” Fundacji Nowe Formy oraz wystawę „Prymitywiści” artystów nieprofesjonalnych tworzących w nurcie Art Brut. Dzisiaj Teatr im. Stefana Jaracza z Olsztyna wystawi spektakl „Lekarz na telefon”.


PROGRAM SZTAMY 2021

16.10. (sobota), godzina 17:00
SZTAMA: spektakl „Lekarz na telefon”
Teatr im. Stefana Jaracza z Olsztyna

Ginekolog Jacek Łagoda utknął w swoim gabinecie z powodu klucza, który złamał się i utknął w drzwiach. Na szczęście, ma przy sobie telefon i to nie jeden, a trzy. Mężczyzna, czekając na ślusarza, desperacko próbuje pozałatwiać pilne zobowiązania prywatne i zawodowe – od odebrania dzieci z przedszkola po odebranie porodu – wszystko przez telefon. Pierwsze drobne kłamstwo pociąga za sobą kolejne i tak dochodzi do ekstremalnego zamieszania. „Lekarz na telefon” to zwariowana, zabawna, świetnie napisana jednoosobowa farsa pełna aktualnych kontekstów, kpiąca z wielkomiejskich mód.

autor: Borbála Szabó
przekład: Jolanta Jarmołowicz
opieka reżyserska: Zbigniew Brzoza
opracowanie koncepcji scenograficznej: Zbigniew Brzoza
obsada: Dawid Dziarkowski

17.10. (niedziela), godzina 17:00
SZTAMA: spektakl „Niemy kelner”
Kompania Teatralna z Warszawy

Czy jesteście Państwo gotowi na niewygodny, ale jakże odprężający śmiech i przerażającą zabawę, aby zweryfikować „wytarte” pojęcia: przyjaźń, szczęście, wolność, prawda? Aby poznać banalny cennik ich kupna i bolesny ich utraty? Kompania Teatralna zaprasza Państwa do pokoju w dziwnym hotelu. Znajdziecie się sam na sam z dwoma co najmniej dziwnymi gangsterami, którzy jako zawodowi mordercy pracują, oczyszczając ten świat z niepotrzebnych jednostek. Czekają na następne zlecenie, zabijają tymczasem wyłącznie… wolny czas: prowadzą błyskotliwe i zabawne dialogi, realizując jednocześnie dochodzące do nich „z góry” polecenia i dziwne zamówienia. Prowadząc życie łowcy, znają główną zasadę: „Życie każdego z nas ma na muszce.” Kto kogo ma na niej tutaj? Musicie przekonać się sami. Między absurdem a rzeczywistością, śmiechem i tragedią jest bardzo cienka granica. Wszystko stoi tu na ostrzu noża, a właściwie u wylotu lufy. Czym to się skończy? Zapewne brawami, skoro Pintera przedstawią Państwu- Malajkat, Roznerski i Szwedes.

autor: Harold Pinter
przekład: Adam Tarn
reżyseria: Wojciech Malajkat
scenografia: Wojciech Stefaniak
produkcja: G-INVEST Olaf Gruszka i Piotr Szwedes
obsada: Piotr Szwedes, Mikołaj Roznerski.

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5