Sztama Dzieciom rozpoczęła 42. Spotkania z Teatrem w Olecku

2021-10-14 15:23:22(ost. akt: 2021-10-14 15:53:02)

Autor zdjęcia: Bolesław Słomkowski

Tegoroczną Sztamę tradycyjnie rozpoczęło przedstawienie dla dzieci. Teatr Delikates wystawił spektakl „Jak Wiesiek i Czesiek znaleźli apetyt”. Za jednym zamachem było mądrze i śmiesznie.
Spotkania ze Sztuką „Sztama” to olecka legenda, tradycja i wielkie święto pod patronatem Melopmeny. Cztery generacje publiczności oglądały na tym festiwalu najlepsze przedstawienia z różnych teatralnych nurtów: amatorskiego, alternatywnego, impresaryjnego i dramatycznego.


15.10. (piątek), godzina 17:00
spektakl „Obiecuję, obiecuję Ci”
Fundacja Nowe Formy

Reżyser pisze o swoim spektaklu tak: „Każdy z nas był kiedyś w związku. Każdy z nas kochał i był kochany. Każdy z nas zdradził i był zdradzany. Nie zawsze czynem, czasem myślą, czasem zaniedbaniem. Mierzymy się z tym wszyscy. My i Wy. Nienawidziliśmy osób, które są nam najbliższe. Wykorzystywaliśmy swoją przewagę, manipulowaliśmy, kłamaliśmy i dręczyliśmy tych, których kochamy. A oni dręczyli nas. Zawiedliśmy swoich bliskich i siebie, topimy swoje marzenia w morzu niekończących się oczekiwań. Każdy z nas stanie się kiedyś oprawcą i ofiarą. Kochanym i nienawidzonym jednocześnie... Bo kochać w tych czasach jest bardzo trudno.”
autorski spektakl Rafała Pyki na podstawie dramatu „Jakobi i Leidental” Hanocha Levina
tłumaczenie: Michał Sobelmana
reżyseria: Rafał Pyka
muzyka: Grzegorz Urban
ruch i kostiumy: Magdalena Wojtacha
scenografia: Paulina Grosz
make-up: Monika Sajdak
produkcja: Radosław Jamroż, Fundacja Nowe Formy
obsada: Agnieszka Niwińska, Ania Łada, Błażej Bandrowski, Sebastian Pudzianowski,

15.10 (piątek) godzina 18:30
SZTAMA: wystawa„Prymitywiści”

Wystawa obejmuje prace artystów nieprofesjonalnych tworzących w nurt Art Brut. Są to: Oscar de Mejo-USA, Jovan Obican, Gerard Lapagesse-Francja, Vincent Haddelsey-Anglia, Nikifor, Henryk Zarski, Przemysław Kiebzak-Polska. Zobaczymy akwarele, pastele, rysunki i litografie.

16.10. (sobota), godzina 17:00
SZTAMA: spektakl „Lekarz na telefon”
Teatr im. Stefana Jaracza z Olsztyna

Ginekolog Jacek Łagoda utknął w swoim gabinecie z powodu klucza, który złamał się i utknął w drzwiach. Na szczęście, ma przy sobie telefon i to nie jeden, a trzy. Mężczyzna, czekając na ślusarza, desperacko próbuje pozałatwiać pilne zobowiązania prywatne i zawodowe – od odebrania dzieci z przedszkola po odebranie porodu – wszystko przez telefon. Pierwsze drobne kłamstwo pociąga za sobą kolejne i tak dochodzi do ekstremalnego zamieszania. „Lekarz na telefon” to zwariowana, zabawna, świetnie napisana jednoosobowa farsa pełna aktualnych kontekstów, kpiąca z wielkomiejskich mód.

autor: Borbála Szabó
przekład: Jolanta Jarmołowicz
opieka reżyserska: Zbigniew Brzoza
opracowanie koncepcji scenograficznej: Zbigniew Brzoza
obsada: Dawid Dziarkowski
Spektakl dofinansowany przez Węgierski Instytut Kultury.

17.10. (niedziela), godzina 17:00
SZTAMA: spektakl „Niemy kelner”

Kompania Teatralna z Warszawy

Czy jesteście Państwo gotowi na niewygodny, ale jakże odprężający śmiech i przerażającą zabawę, aby zweryfikować „wytarte” pojęcia: przyjaźń, szczęście, wolność, prawda? Aby poznać banalny cennik ich kupna i bolesny ich utraty? Kompania Teatralna zaprasza Państwa do pokoju w dziwnym hotelu. Znajdziecie się sam na sam z dwoma co najmniej dziwnymi gangsterami, którzy jako zawodowi mordercy pracują, oczyszczając ten świat z niepotrzebnych jednostek. Czekają na następne zlecenie, zabijają tymczasem wyłącznie… wolny czas: prowadzą błyskotliwe i zabawne dialogi, realizując jednocześnie dochodzące do nich „z góry” polecenia i dziwne zamówienia. Prowadząc życie łowcy, znają główną zasadę: „Życie każdego z nas ma na muszce.” Kto kogo ma na niej tutaj? Musicie przekonać się sami. Między absurdem a rzeczywistością, śmiechem i tragedią jest bardzo cienka granica. Wszystko stoi tu na ostrzu noża, a właściwie u wylotu lufy. Czym to się skończy? Zapewne brawami, skoro Pintera przedstawią Państwu- Malajkat, Roznerski i Szwedes.

autor: Harold Pinter
przekład: Adam Tarn
reżyseria: Wojciech Malajkat
scenografia: Wojciech Stefaniak
produkcja: G-INVEST Olaf Gruszka i Piotr Szwedes
obsada: Piotr Szwedes, Mikołaj Roznerski.


Wszystkie spektakle odbędą się w kinie Mazur, wystawa zaś w Galerii Prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa.


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5