Olecko: Przydałaby się własna stacja paliw

2021-09-28 08:00:00 (ost. akt: 2021-09-28 08:20:15)
Kto wie, może wniosek radnego Bagieńskiego (pierwszy od lewej) kiedyś doczeka się realizacji

Kto wie, może wniosek radnego Bagieńskiego (pierwszy od lewej) kiedyś doczeka się realizacji

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

Miejskie stacje paliw działają w Polsce już od kilkunastu lat i sprzedają paliwo po konkurencyjnych cenach. Radny Jarosław Bagieński zgłosił wniosek, aby również Olecko miało własną stację paliw. Burmistrz przyznaje, że warto pochylić się nad tym pomysłem.
Na sesji rady miejskiej, na której radni zajmowali się m. in. uchwałą w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dotyczącego terenu położonego pomiędzy ul. Kościuszki a linią kolejową, radny Jarosław Bagieński zaproponował, aby na jednej z działek objętych planem rozważyć budowę miejskiej stacji paliw.

Na tych terenach istnieje możliwość powstania stacji benzynowej i miałbym wniosek do przemyślenia dla pana burmistrza mówi radny Jarosław Bagieński.Czytałem, że bardzo dużo miast, wiele samorządów w Polsce pootwierało miejskie stacje benzynowe, co wiąże się z bardzo dużymi korzyściami dla mieszkańców, bo paliwo jest wtedy najtańsze w mieście, co przekłada się na zadowolenie mieszkańców, daje też niemałe wpływy do budżetu miasta, następuje również zwiększenie konkurencji w mieście i są też nowe miejsca pracy.


Idea, nad którą warto się pochylić


Na sesji rady miejskiej burmistrz Karol Sobczak, mimo wątpliwości, przyznał, że w tej kwestii podziela zdanie radnego Bagieńskiego.
Natomiast czy my będziemy mieli możliwości finansowe, bo jeżeli Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wystawi na przetarg tę działkę z takim planem zagospodarowania, to czy jako gmina będziemy w stanie wytrzymać rywalizację z być może dużymi podmiotami, które w tej branży po prostu funkcjonują, a które dostrzegą tutaj dla siebie żywotny bizneszastanawia się burmistrz Olecka. Na pewno jest to jakiś pomysł i będę rozmawiał z dyrektorem KOWR na temat takiej możliwości, ale jeżeli to będzie przetarg otwarty, a prawo o zamówieniach publicznych nie daje innej możliwości, to podejrzewam, że raczej mamy marne szanse jako gmina.

Już po sesji radny Jarosław Bagieński otrzymał oficjalną odpowiedź na swój wniosek, pod którą podpisała się zastępca burmistrza Sylwia Wieloch.
Informuję, że kwestia ta wymaga konsultacji i dyskusji z przedstawicielami spółek gminnych oraz Radą Miejską w Oleckuwyjaśnia Sylwia Wieloch. — Decyzja o realizacji takiej inwestycji poprzedzona powinna być również dokładną analizą kosztów i korzyści wynikających z całokształtu działań na tej płaszczyźnie. Niewątpliwie jest to idea, nad którą warto się pochylić, jednak uruchomienie przez samorząd stacji paliw wymaga czasu i przejścia koniecznych procedur związanych z pozwoleniami środowiskowymi czy uzyskaniem koncesji na obrót paliwami.


Chcą chronić portfele mieszkańców


Dodajmy, że miejskie stacje paliw działają w Polsce już od kilkunastu lat m.in.: w Tarnowie, Koninie, Płocku, Krakowie, Rzeszowie i Ostrołęce. Miasta i gminy decydują się na taką inwestycję, bo chcą chronić portfele mieszkańców, ale też dzięki większym zakupom hurtowym, mogą zaoszczędzić na kosztach tankowania pojazdów w spółkach komunalnych. Na tego rodzaju działalność ponad 2 lata temu zdecydowała się Stalowa Wola. Koszt budowy stacji wyniósł 2 mln zł.

Wśród mieszkańców panowała opinia, że w naszym mieście było najdroższe paliwo - nieważne, na którą stację się pojechało, były te same - dużo wyższe niż w okolicznych miejscowościach - ceny paliw. I nie było konkurencji powiedział dla portalusamorządowego.pl. prezydent Stalowej Woli, Lucjusz Nadbereżny Dzięki miejskiej stacji, ceny zróżnicowały się i spadły z dnia na dzień, co było naszym głównym celem i zadaniem. To cieszy, pokazuje potrzebę powstania tego typu obiektu. Mieszkańcy tłumnie korzystają z naszej oferty.Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Olecki obserwator #3076433 29 wrz 2021 15:27

    Uważam, że to kolejny nietrafiony pomysł pana radnego. Trzeba powołać nową miejską spółkę, wykonać mnóstwo roboty organizacyjnej, technicznej i prawnej (teren, pozwolenia, oddziaływanie środowiskowe, obsada kadrowa itp.). W dużych miastach, w których samorząd posiada "własne" spółki do przewozu mieszkańców (spółki komunikacyjne) to ma sens. W Olecku nie ma żadnego sensu. Pozdrawiam i dziwię się, że wyrzucono mój poprzedni komentarz, który był bardzo wyważony. Pozdrawiam pan radnego i oczekuje kolejnych wniosków, do których także się odniosę.

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5