Groźne choroby odkleszczowe

2021-09-24 13:37:49 (ost. akt: 2021-09-24 14:53:49)   Artykuł sponsorowany
Kleszcze przebywają głównie wśród drzew liściastych, krzewów i na łąkach. Skupiają się wzdłuż dróg i ścieżek leśnych, porośniętych trawiastą roślinnością. Coraz częściej można je spotkać w miastach: parkach, skwerach i przydomowych ogródkach.

Niestety, jeśli te małe pajęczaki zostały wcześniej zainfekowane, to przenoszą choroby na ludzi i zwierzęta. Same nie chorują. Ukłucie przez kleszcza jest całkowicie bezbolesne. Sprawca wyjątkowo mały, a konsekwencje przenoszonych przez niego chorób mogą długotrwale wpłynąć na nasze życie.
Najbardziej znane choroby odkleszczowe to:
• choroby bakteryjne: borelioza, babeszjoza, bartonelloza, tularemia,
• choroba wirusowa: kleszczowe zapalenie mózgu (KZM).
Zapamiętaj wskazówki, które pozwolą uniknąć pokłucia przez kleszcze:
• unikaj przebywania w wysokiej trawie lub zaroślach,
• noś ubrania zakrywające ciało,
• wybieraj jasne ubrania, bo na nich szybciej zobaczysz kleszcza,
• nakładaj na skórę środek odstraszający kleszcze,
• po powrocie np. z lasu, obejrzyj całe ciało w poszukiwaniu kleszczy,
• zaszczep się przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu.
Jeśli już ukąsi kleszcz to miejsca wokół kleszcza i jego samego nie wolno smarować tłuszczem, masłem, kremem, ściskać i przypalać. Należy go usunąć za pomocą: kleszczołapki, pęsety czy też kleszczokarty. Miejsce po ukąszeniu trzeba zdezynfekować.

Pamiętaj!
Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) to groźna choroba wirusowa. Nie ma leków, które zwalczałyby wirusa. Leczenie KZM jest ograniczone do łagodzenia jego objawów, czyli uśmierzania bólu i obniżania gorączki. Jedynym sposobem zabezpieczenia siebie i swoich bliskich jest profilaktyka, a najlepszą jej formą pozostaje obecnie szczepienie przeciw KZM. Lekarze zalecają je osobom przebywającym na terenach o nasilonym występowaniu tej choroby. W szczególności: zatrudnionym przy eksploatacji lasu, rolnikom, młodzieży odbywającej praktyki, turystom, uczestnikom obozów, grzybiarzom i biegaczom.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5