Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

2021-07-28 08:49:58 (ost. akt: 2021-07-28 08:51:17)   Artykuł sponsorowany
Kredyt hipoteczny to ogromna szansa dla tych, którzy nie mogą się pochwalić odpowiednio wysokimi oszczędnościami. Niestety na drodze do niego stoi ogromna przeszkoda, jaką są niskie dochody. Powodują one, że staranie się o kredyt staje się dużo trudniejsze. Niższe zarobki nie przekreślają jednak Twoich szans całkowicie. Wciąż możesz zrobić wiele, żeby poprawić Twoją sytuację w oczach banku. Co należy zrobić, żeby zdobyć finansowanie nawet przy niskich dochodach?

Wysokość osiąganego dochodu to jeden z kluczowych elementów, który bank bierze pod uwagę, jednak niejedyny. Wciąż możesz więc mieć wpływ na pozostałe aspekty Twojej zdolności kredytowej, aby lepiej wypaść w oczach banku. Czasem nie musisz robić wiele, żeby pozytywnie wpłynąć na sposób oceniania Cię przez bank. Jakie kroki możesz podjąć w tym zakresie? Odpowiadamy!

Starasz się o kredyt hipoteczny? Ureguluj Twoje zobowiązania
Jednym z elementów, który bank bierze pod uwagę, kiedy ocenia zdolność kredytową, jest ilość zaciągniętych zobowiązań. Im jest ich więcej oraz im wyższe są miesięczne raty, tym niższa jest Twoja zdolność kredytowa. Warto więc przed wysłaniem wniosku o kredyt hipoteczny jakie oferty postarać się uregulować swoje zobowiązania. Mogą być to kredyty gotówkowego, karty kredytowe, pożyczki pozabankowe, ale również raty za sprzęt AGD lub RTV. Jeśli nie jesteś w stanie spłacić całego zobowiązania, warto chociaż uregulować je w części.Kredyt hipoteczny? Zanim złożysz wniosek, sprawdź bazy dłużników
Zanim złożysz wniosek o kredyt hipoteczny, powinieneś sprawdzić różne bazy dłużników. Po co to robić, skoro nie zaciągałeś żadnych zobowiązań lub spłaciłeś wszystkie terminowo? Może zdarzyć się, że Twoje dane trafiły w niepowołane ręce i ktoś wziął pożyczkę na Ciebie, a Ty nie zdajesz sobie z tego sprawy. Prewencyjnie więc lepiej upewnić się, że nie doszło do takiej sytuacji. Może być też tak, że dawno spłaciłeś zaciągnięte zobowiązanie, ale wierzyciel nie złożył wniosku o usunięcie negatywnego wpisu na listach dłużników. W takiej sytuacji powinieneś upewnić się, jak do tego doszło oraz zgłosić się z prośbą o uaktualnienie informacji.

Kredyt hipoteczny – może warto zmienić pracę?
Bank, który analizuje zdolność kredytową, patrzy nie tylko na wyciąg z konta, ale również na rodzaj wykonywanej pracy oraz stanowisko, na jakim się ją wykonuje. Ważnym elementem jest typ umowy, na podstawie której rozliczasz się z wykonanych zadań. Zdecydowanie w najlepszej sytuacji są osoby, które mają umową o pracę na czas nieokreślony. Bank postrzega takich klientów jako znacznie pewniejszych oraz będących w stanie spłacić zaciągnięty na wiele lat kredyt. Być może osoba, u której wykonujesz pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej, będzie w stanie zaproponować Ci stałą umowę. Mogłoby Ci to wiele ułatwić.

Dla banku ważna jest również nazwa stanowiska, na jakim się pracuje. Pewne zawody oceniane są lepiej niż inne. I tak największe szanse na kredyt mają lekarze, prawnicy, pielęgniarki, architekci czy inżynierowie. Zawody te postrzegane są bowiem jako zajęcia zaufania publicznego, co powoduje, że banki patrzą na nich przychylniej. W dobrej sytuacji są również osoby wykonujące pracę, na którą jest zwiększony popyt. Na kredyt hipoteczny ma więc wbrew pozorom sporo szanse hydraulik, elektryk czy mechanik. Rozwiązaniem problemu ze zdolnością kredytową może być więc zmiana pracy.

Kredyt hipoteczny – weź z bliską osobą
Co jeśli nie jesteś w stanie w najbliższym czasie znacząco poprawić swojej sytuacji kredytowej? Rozwiązaniem może być wzięcie kredytu razem z kimś. Zwykle kredyt zaciągamy z partnerem, jednak można to zrobić również z rodzeństwem, rodzicami, a nawet przyjaciółmi. Dla banku nie ma znaczenia, co łączy nas z drugim kredytobiorcą. Kluczowe jest jednak to, aby miał on odpowiednio wysoką zdolność kredytową.

Zanim zdecydujesz się na taką formę podniesienia swoich szans na kredyt, zastanów się, czy wybrana osoba jest na pewno godna zaufania oraz ma odpowiednie warunki finansowe, aby spłacić kredyt wraz z Tobą. Bank będzie badał jej możliwości, tak samo, jak Twoje.

Obniż kwotę, o którą się starasz
Niekiedy jedyną szansą, aby zyskać środki z banku, jest obniżenie kwoty, na którą miałby zostać przydzielony kredyt hipoteczny. Kalkulator zdolności kredytowej podpowie Ci, że im niższa kwota zobowiązania, tym niższe są oczekiwania banku. Jeśli bank wstępnie odmówił udzielenia Ci kredytu, zapytaj o możliwość starania się o mniejsze środki. Kalkulator kredytu hipotecznego będzie dla Ciebie dużym wsparciem w określaniu wartości, którą najsensowniej negocjować z bankiem.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5