Olecko: Banany dla najlepszych pomysłów

2021-07-02 09:43:33(ost. akt: 2021-07-02 10:16:46)

Autor zdjęcia: Stanisław Piasecki

Trzy pomysły mieszkańców gminy Olecko, łączące kulturę i nowe technologie, zostaną zrealizowane! Każdy z jurorów otrzymał banana, którego mógł wręczyć autorowi wybranego projektu. Najwięcej bananów otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich Kije i Wianki za folklorystyczny projekt dotyczący mazurskich strojów ludowych z użyciem QR kodów.
Pomysły mieszkańców, które łączą kulturę i nowe technologie, prezentowane były w Regionalnym Ośrodku Kultury "Mazury Garbate".

Album fotograficzny pokazujący 100 twarzy oleckiej kultury, opanowanie nowych mediów przez Koła Gospodyń Wiejskich, odtworzenia tradycyjnego stroju, który nosiły dawne Mazurki, warsztaty mangi i wystawa rysunków, płyta z piosenkami nawiązującymi do "Wędrowania" Edwarda Stachury nagrana przez muzyków z Olecka, Gdańska i Anglii, a także ogólnopolski festiwal literacki na miarę Oleckiego Czerwca Poetyckiego - na scenie kina Mazur objawiały się kolejne idee prezentowane przez lokalnych aktywistów i pasjonatów.

Komisja konkursowa oraz publiczność dopytywały o szczegóły. A potem każdy z jurorów otrzymał banana, którego mógł wręczyć autorowi jednego wybranego projektu oraz uzasadnić swój wybór. Po jednym bananie do dyspozycji miały też publiczność zgromadzona w kinie oraz publiczność biorąca udział w spotkaniu zdalnie.

Zwycięzcami konkursu zostali:
Koło Gospodyń Wiejskich Kije i Wianki za folklorystyczny projekt dotyczący mazurskich strojów ludowych z użyciem QR kodów (cztery banany),
Shaun Stuart za muzyczny projekt nagrania płyty w międzynarodowym artystycznym składzie (dwa banany),
Marek Borawski za literacki projekt przywrócenia świetności oleckim czerwcom w listopadzie (dwa banany).

Nagrodzone projekty będą realizowane od 30 lipca do 13 listopada.

W konkursie wzięli udział również: Jadwiga Wasilewska, Julia Bogdan, Izabela Piotrowska i Adam Woroniecki. Jest szansa, że także ich pomysły zostaną wykorzystane w działaniach ROK "MG".
- Trzeba docenić te inicjatywy. Będziemy szukać sposobu na to, żeby je zrealizować - mówi Radosław Skrodzki, dyrektor ROK "MG" w Olecku.

W Komisji Konkursowej zasiadali: Monika Chmielewska-Sujata, Zofia Maksimowicz, Wojciech Pokusa, Janusz Klimaszewski, Maciej Juchniewicz oraz (wirtualnie) Bohdan Skrzypczak i Ewa Obrębowska (koordynatorka projektu).
Obrazek w tresci


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5