Radny z Olecka nie chce jogi na półkoloniach dla dzieci

2021-06-21 11:43:41 (ost. akt: 2021-06-21 20:59:34)
Radny Wojciech Leonarczyk na sesji Rady Miejskiej w Olecku

Radny Wojciech Leonarczyk na sesji Rady Miejskiej w Olecku

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

Radny Wojciech Leonarczyk ze Zjednoczonej Prawicy Ziemi Oleckiej ma za złe organizatorom letnich półkolonii w Olecku, że zaplanowali na nich zajęcia z jogi. Przekonuje, że jest to promowanie wśród dzieci i młodzieży inicjacji w systemach religijnych i filozoficznych.
Już za kilka dni rozpoczynają się wakacje. W Olecku jedną z propozycji na letni wypoczynek dzieci i młodzieży są półkolonie „Sportowe lato z MOSIR-em”. W bogatej ofercie, oprócz gier i zabaw zespołowych, squasha, pływania, tenisa ziemnego, ścianki wspinaczkowej, plażowania, wycieczek i gokartów, znalazła się także joga. Ta ostatnia propozycja bardzo zaniepokoiła radnego Wojciecha Leonarczyka ze Zjednoczonej Prawicy Ziemi Oleckiej.

Na sesji rady miejskiej radny wspominał o niedawnym posiedzeniu komisji zdrowia, na której dyskutowano na temat profilaktyki chorób cywilizacyjnych i o tym jak wielkie spustoszenie w psychice dzieci spowodowała pandemia i związany z nią lockdown.

Nasze dzieci zamknęły się w sobie i czy wiecie państwo, jaką propozycję dla tych skaleczonych dzieci mamy na wakacjemówił radny Leonarczyk. — Otóż MOSiR promuje półkolonie i jest nowość dla naszych dzieci – joga. Może podam definicję za wikipedią, że „jest to jeden z sześciu ortodoksyjnych systemów filozofii indyjskiej zajmujący się wszelkimi związkami pomiędzy ciałem i umysłem. Przez odpowiedni trening ciała, dyscyplinę duchową i przestrzeganie zasad etycznych joga deklaruje możliwość rozpoznania przez praktykującego natury rzeczywistości. W ujęciu religijnym ma to prowadzić do przezwyciężenia prawa karmana i wyzwolenia z kręgu wcieleń". Chciałbym zapytać czy wiemy, jaką odmianę jogi będą ćwiczyły dzieci - pytał radny Leonarczyk.

Zamiast jogi dla tych naszych dzieci zróbmy zajęcia z ćwiczeń rozciągających, relaksacyjnych, korekty postawy, ale nie promujmy wśród dzieci i młodzieży skaleczonych - co podkreśliłem - inicjacji w systemach religijnych i filozoficznych, których nie znamy i nie wiemy jaki wpływ będą miały na psychikę tychże dzieci. Kto to potem będzie prostowałzastanawia się radny Leonarczyk.


Ogromna frajda dla dziecka


Z Wojciechem Leonarczykiem polemizowali radni Wacław Olszewski i Jarosław Bagieński.
Chciałbym uspokoić radnego Leonarczyka i stanąć w obronie organizatorów półkolonii. Zacytuję fragment artykułu mówiącego o tym, że „joga dla dzieci redukuje stres, ułatwia koncentrację i wzmacnia kręgosłup. Ćwicząc, dzieci wzmacniają wiarę w siebie i w swoje możliwości. Z odwagą pokonują trudności, jakie często sprawia im własne ciało. Dla dzieci nadpobudliwych ruchowo ćwiczenia jogi są sposobem na rozładowanie nadmiaru energii i przekształcenia jej w energię twórczą i kreatywną, ale przede wszystkim praktyka jogi to dla dziecka ogromna frajda” - podkreśla radny Bagieński.

Tu nie chodzi o ideologię


Do wypowiedzi radnego Leonarczyka odniósł się także burmistrz Karol Sobczak.

Tu nie chodzi o ideologię czy też o wiarę i byłbym od tego daleki. Bardziej chodzi o tę sferę fizyczną plus ewentualnie wyciszenie, odstresowanie. Myślę, że warto dać szanse organizatorom. Wiem, że coraz więcej mieszkańców uczestniczy w zajęciach jogi organizowanych na terenie Olecka i z moich informacji, które mam, nie ma tam żadnych elementów innej ideologii czy też świadomego ukierunkowania na jakąś inną wiarę. Chodzi generalnie o wyciszenie, wyluzowanie, troszeczkę dla ciała i dla tej sfery psychicznej, ale nie duchowej. Wiadomo, że jeżeli ciało i psychika są właściwe, to i duch w tym momencie jest w innej formie. Natomiast nie łączyłbym tego z ideologią, ale oczywiście zwrócimy na to uwagę — wyjaśnia burmistrz Olecka.

Dodajmy, że dzisiaj 21 czerwca przypada Międzynarodowy Dzień Jogi.
Obrazek w tresci

Nie są to pierwsze mocne słowa radnych z Olecka. Przypominamy o wypowiedzi radnej:


Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. hehe #3069317 22 cze 2021 15:26

  karate tez ma ideologie i stworzyli je Japończycy, którzy współpracowali z hi#lerem, powinni tez tego zakazać... a tak na poważnie, to kto wybiera takich kr#tynów?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. Grażyna Gawkowska #3069297 22 cze 2021 09:48

  Proponuję lekcje religii wprowadzić, q..wa mać. Indoktrynacja tych sekciarzy jest chora

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. basilo #3069271 21 cze 2021 22:27

   a ten radny jest za sektą katolicką czy nie?Wszystkie religie są równie szkodliwe

   Ocena komentarza: warty uwagi (16) odpowiedz na ten komentarz

  2. j. #3069269 21 cze 2021 19:57

   Czy w tej tzw "Zjednoczonej Prawicy" jest jeszcze ktoś normalny? No ale jak tam talib Czarnek robi za autorytet to nie ma co się dziwić....

   Ocena komentarza: warty uwagi (24) odpowiedz na ten komentarz

  3. Olecki obserwator #3069262 21 cze 2021 16:23

   Czytałem kiedyś taki artykuł o szpitalu psychiatrycznym, zarządzanym przez pacjentów. Wtedy się uśmiałem, teraz widzę, że nie było z czego.

   Ocena komentarza: warty uwagi (36) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (6)
  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5