Olecko: Spotkanie autorskie z Józefem Kunickim

2021-06-18 07:30:00(ost. akt: 2021-06-18 02:14:14)
Spotkanie autorskie z Józefem Kunickim prowadziła Anna Westfeld

Spotkanie autorskie z Józefem Kunickim prowadziła Anna Westfeld

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

W Regionalnym Ośrodku Kultury w Olecku odbyło się spotkanie z olecczaninem Józefem Kunickim, autorem książki „Zapomniana Wielka Wojna 1914-1918. Ziemia olecka”. Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.
Spotkanie prowadziła Anna Westfeld, redaktorka publikacji. Józef Kunicki opowiadał o swojej niemalże benedyktyńskiej, 8-letniej pracy nad książką.

Publikacja „Zapomniana Wielka Wojna 1914-1918. Ziemia olecka” składa się z trzech działów. W części pierwszej, zgodnie z chronologią, opisane zostały wydarzenia lokalne, a na ich tle działania militarne w Prusach Wschodnich. W części drugiej autor przedstawił przegląd cmentarzy wojennych znajdujących się na terenie powiatu oleckiego.

- Cmentarze są głównym źródłem informacji o przebiegu walk i ich rozmiarach, a ich opisy mają stanowić zachętę do poznania przeszłości w terenie, co pozwoli przekonać się, jak
blisko jesteśmy obok wydarzeń opisywanych na kartach książek. Mieszkańcy
mają niewielką wiedzę o żołnierzach, którzy są tam pochowani, dlatego wiele czasu poświęciłem na odczytanie imion i nazwisk żołnierzy, ofiar tej wojny. Mam nadzieję, że dzięki temu Wielka Wojna tocząca się w Olecku i wokół miasta nie będzie już tak bezimienna
mówi Józef Kunicki.

Część trzecia książki dotyczy już czasów powojennych i pomników wznoszonych w regionie ku pamięci poległych.


Na zakończenie spotkania na jego uczestników czekała niespodzianka – była nią książka „Zapomniana Wielka Wojna 1914-1918. Ziemia olecka”. Można było również otrzymać osobistą dedykację jej autora.

Dodajmy, że książkę będzie można wkrótce nabyć w oleckiej księgarni.


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5