„Święto Patrona” w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Głuchych w Olecku

2021-06-13 00:14:42 (ost. akt: 2021-06-13 00:27:08)
Pamiątkowe zdjęcie uczestników „Święta Patrona” w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Głuchych w Olecku

Pamiątkowe zdjęcie uczestników „Święta Patrona” w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Głuchych w Olecku

Autor zdjęcia: Archiwum OSWdDG w Olecku

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Głuchych w Olecku od 2008 roku nosi imię św. Filipa Smaldone. Społeczność placówki co roku, na początku czerwca, uroczyście obchodzi „Święto Patrona”.
W tym roku było to 8 czerwca połączony z 13. rocznicą nadania placówce imienia i 18. rocznicą nadania sztandaru. Festyn zwyczajowo otworzył dyrektor Ośrodka Artur Sobolewski, który w swoim wystąpieniu zaznaczył, że Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Głuchych nigdy nie był jedynie miejscem czy instytucją, ale zawsze zwartą społecznością stworzoną przez pokolenia uczniów i ich rodziców, nauczycieli i pracowników, którzy oddają placówce swoje umiejętności, entuzjazm i serce.


Festyn rozpoczął się od złożenia kwiatów pod tablicą pamiątkową przy asyście pocztu sztandarowego. Następnie społeczność placówki przeszła w pochodzie do Sanktuarium Krzyża Świętego na mszę świętą, którą celebrował ks. proboszcz Andrzej Jaśko.

Wybór przez szkołę tak zaszczytnego imienia jest bez wątpienia wyrazem szacunku, uznania dla osoby oraz postawy życiowej św. Filipa Smaldone, a także wyznacznikiem wartości, jakimi kieruje się społeczność szkolna –– powiedział w swojej homilii ks. proboszcz Jaśko.

Po mszy wszyscy udali się do szkoły na zajęcia związane z patronem. W każdej sali lekcyjnej odbywały się różne konkursy dotyczące św. Filipa Smaldone, np. trzeba było rozwiązać krzyżówkę i odgadnąć nazwisko patrona, namalować plakat, wykonać medalion ze św. Filipem Smaldone. Dużym zainteresowaniem cieszył się quiz popularyzujący sylwetkę i przesłanie św. Filipa Smaldone, które co roku nam towarzyszy: „Nie można wychowywać – nie kochając” – wypisane wielkimi literami pod tablicą pamiątkową. Wychowankowie mogli popisać się też wiedzą o życiu patrona, poszczycić się znajomością jego myśli.

Na uczestników festynu czekała nie tylko uczta duchowa, ale też i mały słodki poczęstunek – lody gałkowe w różnych smakach. Symbolicznym ukłonem w kierunku dzieci, rodziców i nauczycieli był gorący posiłek od chmurką, przygotowany przez pracowników technicznych.

Za sprawną organizację i przeprowadzenie całego festynu dyrektor Artur Sobolewski dziękował wszystkim pracownikom placówki
Taka uroczystość pozostawia po sobie nie tylko miłe wspomnienia, ale przede wszystkim cementuje więzy w społeczności szkolnej, zachowując tym samym tradycje, jakie budowane są w społeczności lokalnej podkreślił dyrektor Sobolewski.


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5