Czy Olecko jest miastem emerytów i rencistów?

2021-05-31 09:32:18(ost. akt: 2021-05-31 09:50:01)

Autor zdjęcia: Archiwum UM w Olecku/ Fot. W. Wójcik

W Olecku powszechnie uważa się, że jesteśmy miastem emerytów i rencistów. Czy aby na pewno? Przeczą temu dane, które możemy znaleźć w najnowszym raporcie o stanie gminy za 2020 rok. Okazuje się, że mieszkańcy w wieku produkcyjnym stanowią 59 proc. ludności gminy Olecko, a emerytów mamy 21 proc.
Liczba ludności gminy Olecko na koniec 2020 roku wynosiła 21 311 i zmniejszyła się o 1,82% w stosunku do roku poprzedniego. Spadek spowodowany jest przewagą osób dokonujących wymeldowania pobytu stałego nad osobami meldującymi się na pobyt stały. Znaczenie ma również przewaga liczby zgonów nad liczbą urodzeń.

W ubiegłym roku w gminie Olecko na pobyt stały zameldowało się 610 osób, 822 osoby wymeldowały się z pobytu stałego, urodziło się 122 dzieci i zmarło 239 osób.

Obrazek w tresci

Korzystna struktura demograficzna


— Z punktu widzenia oceny demograficznej gminy należy wskazać, że na tle gmin należących do grupy porównawczej, uległa poprawie sytuacja gminy Olecko związana z zapewnieniem zastępowalności pokoleń na rynku pracy. Wartości wskaźników wskazują na wzrost udziału ludzi młodych na rynku pracy, co dobrze rokuje z punktu widzenia umacniania kapitału demograficznego na rynku pracy w długim okresie. Pod względem wartości większości wskaźników demograficznych sytuację gminy należy określić jako średnią. W przypadku wskaźnika liczby mieszkańców w wieku poprodukcyjnym czy liczby mieszkańców w wieku szkolnym wskaźniki przyjmują wartości wyższe niż w przypadku 50-60% jednostek w grupie porównawczej. Z kolei w przypadku wskaźnika salda migracji czy liczby mieszkańców w wieku kreatywnym wskaźniki przyjmują wartości niższe niż 50% jednostek w ramach grupy porównawczej, co de facto wpływa na średnią ocenę gminy w tym obszarze. Ponadto w sprzyjającej sytuacji znajdują się wskaźniki dotyczące dochodów z podatku od nieruchomości i podatku od środków transportowych od osób fizycznych per capita, mieszkańców w wieku poprodukcyjnym oraz przyrostu naturalnego. Świadczy to o korzystnej strukturze demograficznej gminy Olecko — czytamy w raporcie o stanie gminy Olecko za 2020 rok. link do Raportu o stanie gminy Olecko

Obrazek w tresci

źródło: UM w Olecku/ Raport o stanie gminy Olecko w 2020 roku


2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B