Anioły z I LO w Olecku najlepsze w Polsce

2021-05-27 08:00:00 (ost. akt: 2021-05-27 08:15:56)
Natalia Rant i Weronika Cimochowska, uczennice klasy 2C I Liceum Ogólnokształcącego im.Jana Kochanowskiego w Olecku

Natalia Rant i Weronika Cimochowska, uczennice klasy 2C I Liceum Ogólnokształcącego im.Jana Kochanowskiego w Olecku

Autor zdjęcia: Archiwum I LO w Olecku

Natalia Rant i Weronika Cimochowska, uczennice klasy 2C I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Olecku wygrały polską edycję Międzynarodowego Konkursu Social Innovation Relay 2021. Wspierała je nauczycielka Teresa Woźniak.
Konkurs organizowany jest przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości we współpracy z Nationale Nederlanden dla uczniów szkół średnich na najlepszy innowacyjny pomysł biznesowy odpowiadający na potrzeby społeczne w wybranym sektorze z zakresu: edukacji, zdrowia, włączenia społecznego, jakości życia i zrównoważonego rozwoju. W finale polskiej edycji międzynarodowego konkursu Social Innovation Relay 2021 wzięło udział 10 zespołów wyłonionych spośród 109, które zgłosiły się do projektu. Po raz pierwszy w historii konkursu zwycięzcami ex aequo zostały dwa zespoły: AOV (Angels of Voidness/ Anioły Pustki) z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Olecku oraz Dream Team z I LO w Bytomiu. Była to już druga edycja konkursu, która odbywała się w formule zdalnej z uwagi na pandemię koronawirusa.

Wszystko dopięte na ostatni guzik


Zwycięskie zespoły zaproponowały rozwiązania łączące nowoczesne technologie z pomocą psychologiczną i elementami łączącymi pokolenia.
Postawiłyśmy na współczesny problem pandemii - samotność wyjaśniają Natalia Rant i Weronika Cimochowska. — Główną misją było połączenie dwóch nieznających się osób poprzez platformę internetową „Talk to the Angel”. Nasze Anioły – iskierki nadziei - to ludzie starsi i dzieci. W początkowej fazie wychodzimy do podopiecznych domów spokojnej starości. Zestawiłyśmy ze sobą różne pokolenia, które wzajemnie wyniosą coś ze zdobytej relacji. Nasz program zakłada poprawę jakości życia odbiorców, ich zdrowia oraz rozwija umiejętności cyfrowe i mobilność seniorów. Dodatkowo edukuje, uczy tolerancji i pozwala zdobyć nowych przyjaciół. Oferuje ogólnodostępność i całodobowe wsparcie. Jednym ze źródeł naszego dochodu jest drobna opłata za usługę ,,Poczytaj mi, Babciu” bądź też za korepetycje oferowane naszym rówieśnikom. Wszystko zostało starannie przemyślane i dopięte na ostatni guzik. W ankietach zapytałyśmy rodziców i uczniów, a także osoby spoza naszej szkoły o ich preferencje i potrzebny odnośnie przedstawionego przez nas biznesu.

Ciężka praca została nagrodzona


Uczennice do uczestnictwa w konkursie zachęciła, zmotywowała i wspierała Teresa Woźniak, nauczycielka podstaw przedsiębiorczości i doradca zawodowy w I LO w Olecku.
Jestem przeszczęśliwa z tego sukcesu przyznaje Teresa Woźniak. — Braliśmy pierwszy raz udział w tym konkursie i naprawdę nie spodziewałyśmy się, że wygramy. Cieszyłyśmy się już z dojścia do finału ogólnopolskiego. Aż mi trudno wyrazić swoją radość. Jestem bardzo dumna z dziewcząt. Naprawdę nasza wspólna, ciężka praca została nagrodzona. A mi dodało skrzydeł do dalszej pracy z uczniami. Chciałabym też bardzo podziękować mentorowi naszego zespołu - Pawłowi Stachula z Nationale Nederlanden - Digital Marketing Expert, który służył pomocą, jeśli tylko o to poprosiłyśmy i był kolejnym naszym aniołem.


Social Innovation Relay (SIR) to międzynarodowy innowacyjny program dedykowany rozwojowi umiejętności uczniów szkół średnich. Program realizowany jest w 13 krajach, a jego ważnym elementem jest partnerstwo pomiędzy edukacją, biznesem i trzecim sektorem. Uczestnictwo w SIR pomaga młodym ludziom rozwijać umiejętności przedsiębiorcze, wrażliwość na problemy społeczne, daje im dostęp do najnowszych technologii i pokazuje, że przedsiębiorczość społeczna może być realnym wyborem kariery. W 2021 r. jednym z celów programu było zwiększenie jego społecznego oddziaływania poprzez zaangażowanie min. 25 proc. uczniów z mniejszych ośrodków, o mniejszych zasobach i możliwościach. Zwycięzcy polskiej odsłony konkursu zmierzą się z rówieśnikami z Europy i Azji na Social Innovation Relay Global Final online już 22 czerwca. Decyzję, który ze zwycięskich zespołów będzie ostatecznie reprezentował Polskę podejmie jury konkursu w Brukseli.
opr. ZM2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5