Powiat olecki: Szczepienia rolników przeciw KZM 2021

2021-04-09 08:00:50 (ost. akt: 2021-04-09 15:17:46)   Artykuł sponsorowany
Powiat Olecki wraz z gminami Kowale Oleckie i Świętajno podjął decyzję o wspólnej realizacji w 2021 roku „Programu polityki zdrowotnej w zakresie szczepień ochronnych przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu dla mieszkańców powiatu oleckiego na lata 2018-2022”. Planowany koszt realizacji programu to 89.688 zł.
Program zdrowotny adresowany jest do pracowników rolnych oraz ich rodzin, domowników, w tym dzieci i osób przebywających lub zamieszkujących gospodarstwa rolne (ubezpieczonych w KRUS, którzy dotąd nie otrzymali szczepień przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu).

Najskuteczniejszą metodą profilaktyki kleszczowego zapalenia mózgu są szczepienia zalecane w Programie Szczepień Ochronnych Ministerstwa Zdrowia, ze szczególnym wskazaniem osób z grup podwyższonego ryzyka np. rolników.
Szczepieniem mogą zostać objęci dorośli oraz dzieci od 1 roku życia.
Program został pozytywnie zaopiniowany przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

W Polsce największa zachorowalność na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) jest rejestrowana w województwie: podlaskim, warmińsko - mazurskim.
Coraz więcej jest kleszczy zarażonych boreliozą i kleszczowym zapaleniem mózgu. Zarażenie wirusem KZM następuje wkrótce po ukąszeniu przez zarażonego kleszcza. Podczas, kiedy zarażenie wirusem boreliozy następuje dopiero po wielu godzinach. Powikłania przebytego KZM mogą przybierać postać porażeń, niedowładów, zaniku mięśni i uszkodzenia móżdżku, a także wywoływać bóle głowy, czy obniżoną zdolność do pracy, męczliwość, zaburzenia snu,…
Osoby uczestniczące w programie nie będą ponosić żadnych kosztów, ponieważ koszt szczepień w całości zostanie sfinansowany przez Powiat Olecki i Gminę (na terenie, której osoba zamieszkuje).

W ramach otwartego konkursu ofert został wyłoniony Realizator powiatowego programu zdrowotnego. Została nim Olmedica w Olecku sp. z o.o., która przeprowadzi szczepienia na terenie 2 gmin, tj. jak najbliżej miejsca zamieszkania rolników.

Zapraszamy do skorzystania z bezpłatnych szczepień przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu.
Aby skorzystać ze szczepienia należy: złożyć wniosek wraz z zaświadczeniem potwierdzającym ubezpieczenie wnioskodawcy w KRUS. Wnioski można składać od 06-04-2021 r. do 26-04-2021 r. (lub do wyczerpania miejsc na liście) w Starostwie Powiatowym w Olecku pokój nr 3 i 22.

Wniosek dostępny jest na stronie internetowej www.powiat.olecko.pl, w Starostwie Powiatowym w Olecku, w Gminie Kowale Oleckie i Gminie Świętajno.

Program i informacje o jego realizacji dostępne są na stronie www.powiat.olecko.pl. Szczegółowe informacje dostępne są również pod nr telefonu 87 739 45 60(pn.-pt., w godz. 7.30-15.30).


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5