Szkoła Muzyczna wspomaga rozwój dziecka, czyli dlaczego warto skorzystać z oferty

2021-03-22 09:07:36 (ost. akt: 2021-03-18 10:00:31)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Archiwum PSM I st.im. I. J. Paderewskiego w Olecku

Państwowa Szkoła Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Olecku jest jedną z najstarszych placówek muzycznych w regionie północno-wschodniej Polski. Historia szkoły korzeniami sięga 1971 roku, kiedy to pierwszy rocznik uczniów przekroczył jej progi. Od tego czasu kolejne roczniki uczniów i nauczycieli dopisują karty historii szkoły i budują jej wizerunek.
Jak działa muzyka?

Muzyka kształtuje pamięć aktywną, podzielność uwagi, twórczą wyobraźnię oraz kompetencje poznawcze: od spostrzegania, poprzez klasyfikowanie do ocen estetycznych. Inne funkcje muzyki związane są z rozwojem samodzielności myślenia, zaspokajaniem potrzeby ekspresji, jak również wpływają na zdolności komunikacyjne. Muzyka tworzy świat przeżyć, kształtuje emocjonalność i wrażliwość, kształci młodego artystę w poczuciu własnej wartości, ze świadomością talentu i satysfakcją z posiadania niecodziennej umiejętności gry na instrumencie.

O szkole…

Szkoła oferuje możliwość wszechstronnego rozwoju muzycznego dzieci i młodzieży. Absolwenci PSM kontynuują naukę w szkołach muzycznych wyższego stopnia stając się zawodowymi muzykami lub pozostają życzliwymi odbiorcami szeroko rozumianej sztuki. Warunki lokalowe szkoły są idealne do obcowania ze sztuką gdyż od 2017 r. w ramach ogólnopolskiego programu „Termomodernizacja szkół artystycznych” zmienia się jej baza. Część obiektu została wyremontowana i oddana do użytku. Obecnie trwają prace w budynku głównym przy ul. 1 Maja 1. Ponadto co roku szkoła dokonuje zakupu nowych instrumentów, które wypożycza uczniom.

Obecnie pasję muzykowania odkrywa w oleckiej szkole ponad 100 uczniów. Tajniki sztuki muzycznej przekazuje profesjonalna kadra pedagogiczna. Młodzi adepci sztuki muzycznej, oprócz gry na instrumencie, uczestniczą w zajęciach chóru i zespołu wokalnego, szkolnej orkiestry kameralnej, oraz wielu zespołów kameralnych. Zajęcia z kształcenia słuchu, rytmiki i audycji muzycznych ubogacają wiedzę z teorii muzyki Zainteresowani uczniowie biorą udział w koncertach, konkursach i warsztatach. Chętni uczestniczą w wyjazdach na koncerty do filharmonii oraz opery, które dofinansowuje Rada Rodziców.


Obecnie utrudnieniem w nauce stała się panująca pandemia, która zmusiła do pracy w trybie zdalnym i hybrydowym. Mimo trudnych warunków uczniowie mobilizują się do pracy i nagrane przez nich utwory umieszczamy na naszym funpage na Facebooku oraz wysyłamy na konkursy w formie online. O osiągnięciach informowaliśmy w poprzednich wydaniach gazety. Na przestrzeni blisko pięćdziesięciu lat, nasi uczniowie zdobywali liczne nagrody biorąc udział w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych.

Rekrutacja

Zapraszamy do nauki w PSM I stopnia w Olecku dzieci i młodzież w wieku od 7 do 16 lat. Badania przydatności kandydatów do nauki na rok 2021 odbędą się w miesiącach kwiecień – czerwiec . Każdy chętny z pewnością znajdzie dla siebie instrument gdyż oferta szkoły jest bogata. Uczymy gry na 11 instrumentach: akordeon, altówka, fortepian, flet, klarnet, saksofon, skrzypce, trąbka, waltornia, wiolonczela, perkusja.

Regulamin rekrutacji znajduje się na stronie internetowej szkoły: www.psmolecko.pl TUTAJ
Szczegółowych informacji udziela sekretariat PSM (nr tel. 875203097).
Ewa Skorupska
Elżbieta Rzepecka

	https://m.wm.pl/2021/03/orig/0000096175-plakat-694743.jpg


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5