Grupa Kropelki miejscem wczesnej integracji w Przedszkolu Krasnal w Olecku

2021-03-18 08:43:46 (ost. akt: 2021-03-22 19:13:56)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Archiwum PzOI w Olecku

Do Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi Krasnal w Olecku uczęszczają zarówno dzieci w pełni zdrowe, jak i dzieci z różnymi dysfunkcjami lub niepełnosprawnością. I choć niektórzy rodzice obawiają się grup łączonych, zauważa się wiele obopólnych korzyści. Dlaczego warto posłać dziecko do grupy integracyjnej w naszym przedszkolu?
Grupa integracyjna Kropelki to gromadka mniej liczna niż inne grupy. Z jednej strony pełni ona funkcję terapeutyczno-edukacyjną, wspomagając dzieci z różnymi niepełnosprawnościami w ich rozwoju, z drugiej strony funkcję integracyjną i społeczną, ucząc tolerancji i szacunku w stosunku do innych ludzi już od najmłodszych lat.

Zaletą tej grupy jest m.in. to, że pracuje w niej dwóch nauczycieli jednocześnie - nauczyciel prowadzący (wychowania przedszkolnego) i wspomagający. Pracuje tu również psycholog, pedagog specjalny, surdopedagog, logopeda i w razie potrzeby rehabilitant - dzieci niepełnosprawne znajdują się wobec tego pod bardzo dobrą opieką. Właściwe podejście do dziecka, sposób przekazywania informacji, wspólnej zabawy jest bardzo ważny, dlatego duże znaczenie ma doświadczenie zawodowe i osobowość nauczycieli.

Kontakt dzieci niepełnosprawnych - pod względem fizycznym lub umysłowym - z pełnosprawnymi sprawia, że pod wpływem towarzystwa zdrowych rówieśników dzieci same mobilizują się do pracy nad tym, by dogonić kolegów. W grupie integracyjnej są otoczone rówieśnikami, dzięki czemu mają szansę dorastać tak, jak inne dzieci. Korzyści odnoszą również dzieci pełnosprawne, które nabywają empatii, tolerancji, szacunku i otwartości. Uczą się również bezinteresownego pomagania tym, którzy potrzebują pomocy.


W naszej grupie stawiamy na indywidualne podejście. Każde dziecko posiada swoje mocne strony i indywidualne zdolności, każde też się od siebie różni - cechami osobowości, zdolnościami i upodobaniami. Staramy się łączyć metody pracy tak, by każdy przedszkolak mógł osiągnąć maksimum swoich możliwości i być szczęśliwy w zgranej grupie przedszkolnej.

Nauczycielki dbają o to, aby pełnosprawny rówieśnik był partnerem do zabawy, wzorem do naśladowania. Wspierają naturalny potencjał każdego dziecka.

W bieżącym roku szkolnym w naszej grupie realizowana jest innowacja pedagogiczna w oparciu o Ogólnopolski Projekt Edukacyjny ”Migam Ja, Migasz Ty, Miga cały Świat”. Głównym jej celem jest nauka podstaw języka migowego, jako innego sposobu komunikacji poprzez umowne gesty oraz nauka tolerancji.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych naszą placówką, a szczególnie rodziców dzieci, które posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Szerszych informacji udzielamy pod nr tel. 87 520 32 12.


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5