Spotkanie PLK z samorządami na II etapie Kolei Plus

2021-03-04 07:30:16(ost. akt: 2021-03-03 23:13:42)

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

Wideokonferencja PKP Polskich Linii Kolejowych z wnioskodawcami Programu Kolej Plus, była czwartym spotkaniem nt. realizacji II etapu naboru. Jednym ze zgłoszonych wniosków jest modernizacja linii kolejowej nr 041 Gołdap – Olecko – Ełk.
Tematem dominującym wideokonferencji był zakres wstępnych studiów planistyczno – prognostycznych oraz wymiana informacji o stanie dotychczasowych działań. PLK wspierają merytorycznie wnioskodawców Programu, który ma zwiększyć dostępność kolei.

Na koniec lutego, ze złożonych 75 wniosków, 59 jest na etapie przygotowań do ogłoszenia postępowania przetargowego, dotyczącego wstępnego studium planistyczno – prognostycznego (opracowywany jest opis przedmiotu zamówienia przez samorządy). Dla 15 projektów ogłoszono postępowanie przetargowe. Wnioskodawcy poinformowali, że dla 48 przedsięwzięć w budżecie na 2021 r., jest zabezpieczenie finansowania na opracowanie wstępnych studiów planistyczno – prognostycznych.

Do II etapu Programu Kolej Plus zakwalifikowało się 79 projektów. Na koniec lutego br. procedowanych jest 75 zadań. Cztery zgłoszenia zostały wycofane przez wnioskodawców.

W drugim etapie samorządy mają 12 miesięcy na opracowanie wstępnego studium planistyczno-prognostycznego. Aby wypracować jednolity standard koncepcji, samorządy będą pracowały na udostępnionych przez PLK dokumentach przetargowych dla inwestycji punktowych lub liniowych.

Województwo warmińsko-mazurskie zgłosiło cztery projekty:
- modernizacja linii kolejowej nr 223 Czerwonka – Biskupiec – Mrągowo – Mikołajki - Orzysz.
- modernizacja linii kolejowej nr 041 Gołdap – Olecko – Ełk,
- modernizacja linii kolejowej nr 35 Ostrołęka – Chorzele – Wielbark – Szczytno (odcinek na terenie województwa warmińsko-mazurskiego),
- rewitalizacja i odtworzenie linii kolejowej na trasie Działdowo -Toruń na odc. Działdowo - Brodnica.

Ponadto wnioskodawcy pozyskają niezbędne dokumenty, opinie oraz wnioski z konsultacji społecznych. Istotne będzie także przedłożenie dokumentu potwierdzającego zabezpieczenie finansowania minimum 15-proc. kosztów kwalifikowalnych inwestycji oraz deklaracji właściwego organizatora przewozów odnośnie uruchomienia i finansowania przewozów min. 4 pary pociągów przez 5 lat. Po tym etapie projekty będą podlegały ocenie wielokryterialnej, której wynikiem będzie utworzenie listy rankingowej projektów i kwalifikacja ich do realizacji w Programie Kolej Plus.

Program Kolej Plus zaplanowano do realizacji do 2028 roku. Jego realizacja wpłynie na poprawę warunków życia mieszkańców i wzrost atrakcyjności wielu regionów Polski. Będący pod egidą Ministerstwa Infrastruktury Program jest wart 6,6 mld zł, w tym 5,6 mld zł stanowią środki Budżetu Państwa i ok. 1 mld środki jednostek samorządu terytorialnego. Program przyczyni się do eliminowania wykluczenia komunikacyjnego poprzez zapewnienie lepszego dostępu do kolei.

źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5