Nowy sport – e-esport

2021-02-16 09:21:07(ost. akt: 2021-02-16 09:20:53)   Artykuł sponsorowany
W ostatnich latach, wśród ofert bukmacherskich pojawiły się zupełnie nowe zakłady, które budziły ciekawość wśród graczy. Zakłady bukmacherskie LoL, obstawianie DOTA 2 czy zespołów w CS GO były absolutną nowością, a e-sport kojarzył się jedynie z grą w FIFA w internecie. Tymczasem wirtualny sport z roku na rok staje się coraz bardziej popularny, a co za tym idzie przyciąga coraz większe pieniądze.

Pandemia nieco zmieniła optykę naszego spojrzenia na świat. Dużo więcej czasu spędzamy w domach, mniej dzieci w lecie uganiało się za piłką na podwórku. Wzrosły za to obroty producentów seriali i filmów oraz przemysłu gaimingowego. Kolejne premiery znanych tytułów komputerowych budziły zainteresowanie światowych mediów w nie mniejszym stopniu, niż pojedynek Realu Madryt z FC Barceloną czy Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. Myliłby się jednak ten, kto uznałby, że boom na e-sport rozpoczął się wraz z pierwszym zachorowaniem. Już bowiem wcześniej powstawały turnieje, na których gracze tworzyli zespoły walczące ze sobą o całkiem pokaźne nagrody. Co ciekawe, największe gaiminogwe eventy odbywały się na wielkich halach i przyciągały rzeszę fanów, nie mniejszą niż mecze siatkówki czy koszykówki.

E-sport ma jedną, duża przewagę nad sportem „tym prawdziwym”. Może uprawiać go każdy kto ma chęci i trochę wolnego czasu oraz pewna pulę pieniędzy. Co więcej, zespoły mogą być tworzone z graczy przebywających aktualnie nawet na różnych kontynentach. To sprawia, że zasięg poszczególnych rozgrywek jest w zasadzie nieograniczony. Na platformach telewizji cyfrowych można już zauważyć kilka kanałów pokazujących rozgrywki on line, z profesjonalnymi komentarzami i oprawą. Jeśli gracz widzi w sobie talent, może rozwinąć go poprzez udział w profesjonalnych szkoleniach lub obozach. Jednak nie tylko gra się na nich w gry. Sporą liczbę czasu zajmują warsztaty ze specjalistami do spraw marketingu i PR-u sportowego, szkolenia jak prowadzić swoje kanały w mediach społecznościowych i jak budować swoją markę. Do tego trening czysto fizyczny, bo także przygotowanie mięśni i stawów jest bardzo istotne podczas kariery w e-sporcie.

Obecnie można zauważyć trend mieszania się wirtualnego świata sportowego z tym realnym. Kluby zauważyły potencjał nowych dyscyplin i przyciągają nowych członków i fanów poprzez tworzenie swoich drużyn. Biernie temu nie zamierza się przyglądać PZPN, który w styczniu tego roku stworzył e-Puchar Polski w FIFA 21 i PES 2021. Wzięły w nim udział nie tylko ekipy z Ekstraklasy. Swoich zawodników wystawiała także choćby Narew Ostrołęka, Sokół Ostróda czy Olimpia Elbląg. Obecnie rozgrywki te znajdują się na etapie Ľ finału, a losowanie par odbyło się na poziomie nie gorszym, niż realny Puchar Polski. Równolegle toczą się inne rozgrywki pod egidą PZPN: eEkstraklasa czy Super Liga Wirtualnych Klubów. Na początku lutego Reprezentacja Polski w eFootball PES 2021 trafiła do grup eliminacyjnych eEURO 2021 i o awans zagra z Niemcami, Kazachstanem, Bułgarią oraz Łotwą.

Jak widać więc, to co jeszcze do niedawna wydawało się całkiem dziecięcą czy młodzieżową rozrywką, powoli staje się kolejną dyscypliną sportową. Łatwy dostęp, wirtualna forma gry i brak ograniczeń ze względu na wiek, wzrost, wagę czy sprawność fizyczną sprawią, że wkrótce pojawią się wokół e-sportu całkiem nie wirtualne pieniądze. Gracze zaś będą nie mniej rozpoznawalni niż Messi, Ronaldo czy Diego Maradona.

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B