W Olecku szykuje się kolejna podwyżka opłaty za odbiór śmieci

2020-11-18 16:07:44 (ost. akt: 2020-11-18 16:24:13)

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

Burmistrz Karol Sobczak przedłożył radnym projekt zmiany uchwały dotyczącej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Zakłada on, że za śmieci niesegregowane trzeba będzie zapłacić o 100 proc. więcej, czyli 64 zł od osoby.
„Ustala się podwyższoną stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w wysokości czterokrotności stawek określonych w ust. 2 (16 zł/os.), jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny” – czytamy w projekcie uchwały, którą radni mają się zająć na najbliższej sesji rady miejskiej (30 listopada) .

Przypomnijmy, że od 1 czerwca 2020 roku mieszkańcy gminy Olecko za wywóz śmieci niesegregowanych (zmieszanych) płacą 32 zł/os. Po zmianie uchwały opłata ta wzrośnie do 64 zł/os. Natomiast bez zmian pozostaje stawka za odbiór śmieci segregowanych na frakcje mokre i suche, która wynosi 16 zł/os.


Burmistrz podwyżkę opłaty uzasadnia tym, że w chwili obecnej 15 % osób nie jest zainteresowana segregowaniem odpadów komunalnych bądź niedokładnie przestrzega segregacji.
Natomiast od 1 kwietnia 2020 r. koszt utylizacji odpadów komunalnych, które nie są zbierane w sposób selektywny wzrósł do 452,52 zł za tonę. Poprzednia stawka wynosiła 381,99 zł za tonę, co stanowi wzrost o ponad 18 %. Planowane są kolejne podwyżki cen za poszczególne frakcje odpadów.

Zdaniem burmistrza propozycja podwyższająca stawkę opłaty za nie wypełnianie obowiązku zbierania odpadów w sposób selektywny sprawi, że część mieszkańców, która do tej pory nie segregowała odpadów, zacznie gromadzić odpady w sposób selektywny. Podwyżka powinna zmobilizować wszystkich właścicieli nieruchomości do prawidłowej segregacji odpadów.

Dodajmy, że od 1 lipca 2021 w gminie Olecko będzie musiała być ostatecznie wprowadzona segregacja śmieci na co najmniej 5 frakcji (szkło, tworzywa sztuczne i metale, papier, bioodpady, zmieszane).


Komentarze (29) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. żenua #3020556 | 10.10.*.* 14 gru 2020 21:28

  ta hałasliwa grupka chce sobie pomnik postawic za życia na placu Pawlaka, niby to z budżetu obywatelskiego, zgłosiła to aktywistka z komitetu wyborczego, tak kochają Olecko.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 2. kocham olecko #3020524 | 10.10.*.* 14 gru 2020 20:24

  z czegoś utrzymać musicie nowo pozatrudnianych ekspertów z kocham olecko w spółkach miejskich i gminnych, no i dwóch sekretarzy i coś dla pana szpadla też musi skapnąć

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. Gniew #3009763 | 91.240.*.* 21 lis 2020 07:20

  Nie życzę źle burmistrzowi ale niech zastanowi się, co ma zamawiam zrobić i czemu ma służyć podwyżka. Żeby nie usłyszał od zgromadzonych przed ratuszem wyp........łaj.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 4. naturals #3009742 | 86.166.*.* 21 lis 2020 01:12

  Witam Cie STARY komunistyczny cymbale. Moze z moja glowa cos nie tak, ale juz z liczeniem nie jest najgorzej. Bo licze cale zycie na siebie, a nie jak komusze pasozyty z budzetowki na drapane.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ROBACTWO RZĄDZI i strzela po oczach przy zam #3009620 | 10.10.*.* 20 lis 2020 19:02

   NAJWAŻNIEJSZE! Odpady BIO można wrzucać do kontenerów w workach / torebkach foliowychOdpady BIO można wrzucać do kontenerów w workach / torebkach foliowychOdpady BIO można wrzucać do kontenerów w workach / torebkach foliowychOdpady BIO można wrzucać do kontenerów w workach / torebkach foliowychOdpady BIO można wrzucać do kontenerów w workach / torebkach foliowychOdpady BIO można wrzucać do kontenerów w workach / torebkach foliowych. Odpady biodegradowalne: - odpadki warzywne i owocowe - resztki żywności pochodzenia roślinnego. Nie wrzucamy: - resztek pochodzenia zwierzęcego - kości i odchodów zwierząt - oleju jadalnego. SZCZEGÓŁOWE PRZYKŁADY ODPADÓW BIODEGRADOWALNYCH, KTÓRE WYRZUCAMY DO BRĄZOWEGO KONTENERA Z NAPISEM BIO: - obierki od warzyw (ziemniaków, marchewki, pietruszki, ogórków, cebuli, itp.) - obierki i skórki od owoców (jabłka, gruszki, banany, cytryny, pomarańcze, itp.) - zepsute warzywa i owoce - resztki chleba i pieczywa - pestki owoców (np. brzoskwiń, nektarynek, mango) - łupiny po pestkach dyni i słonecznika - zawartość konserw warzywno-owocowych (kukurydza, groszek, itp., owoce z puszki) - resztki sałatek warzywnych (bez mięsa) i surówek - grzyby i resztki z obierania grzybów - fusy po kawie i herbacie - przeterminowane / zepsute owoce kandyzowane, suszone - przeterminowane / zepsute orzechy - ugotowane ziemniaki, frytki, ryż, makarony, kasze. Odpady BIO można wrzucać do kontenerów w workach / torebkach foliowych DO KONTENERÓW NA ODPADY BIO NIE WYRZUCAMY: - resztek pochodzenia zwierzęcego - kości - ości ryb - odchodów zwierząt - oleju jadalnego - puszek, słoików, butelki z zawartością - kapsułek z kawą do ekspresu - resztek żywności pochodzenia zwierzęcego (mięso, wędliny, sery, resztki jajek, itp.) - resztek żywności wieloskładnikowej (sałatki, zapiekanki, kanapki, itp.) - gumy do żucia - wykałaczek, patyczków drewnianych - kapsułki z kawą do ekspresów – wyrzucamy do odpadów ZMIESZANYCH - słoik z zwartością, butelka z zawartością, konserwa z zawartością roślinno-warzywną (przeterminowane, spleśniałe przetwory owocowo-warzywne – dżemy, warzywa, owoce – wrzucamy do odpadów ZMIESZANYCH.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (29)
  2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5