Narodowe Czytanie 2020 w Olecku

2020-09-05 13:34:37(ost. akt: 2020-09-05 14:13:29)

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

W oleckim amfiteatrze odbyło się głośne czytanie dramatu "Balladyna" Juliusza Słowackiego. "Narodowe Czytanie" to akcja zachęcająca do czytania klasyków polskiej literatury, której patronuje para prezydencka.

"Narodowe Czytanie" po raz pierwszy odbyło się w 2012 r., za kadencji prezydenta Bronisława Komorowskiego. W dziewiątej edycji akcji czytano "Balladynę" Juliusza Słowackiego (o wyborze dzieła zawsze decyduje para prezydencka).

W Olecku "Narodowe Czytanie" zorganizowali: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna, Powiatowe Centrum Wspierania Edukacji i Zespół Szkół Technicznych w Olecku.

Uczestników imprezy w atmosferę poezji Juliusza Słowackiego wprowadziła piosenka Wojciecha Młynarskiego "Ballada o malinach". Później "Balladynę" czytali m.in.: zastępca burmistrza Sylwia Wieloch, sekretarz gminy Olecko Sławomir Hatalski, przewodniczący Rady Powiatu Tomasz Kosobudzki, Adam Ramotowski, Marta Jeżewska, Janusz Klimaszewski, prezes "Otwartych Drzwi" Wojciech Bojar, dyrektor MOPS Marta Malinowska oraz nauczyciele i uczniowie szkół podstawowych i ponad podstawowych z gminy Olecko.
W akcję włączył się również olecki karykaturzysta i rysownik Waldemar Rukść.

"Balladyna" Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5