Chcesz płacić mniej za śmieci? Segreguj!

2019-10-14 15:08:07(ost. akt: 2019-10-17 15:08:09)

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

Od 1 listopada w gminie Olecko będziemy płacić więcej za wywóz śmieci. Wywóz odpadów niesegregowanych (zmieszanych) będzie kosztował miesięcznie 24 zł/ os., a tych segregowanych na frakcję mokrą i suchą jedynie 12 zł/os. Jest sposób, aby płacić mniej.
Obrazek w tresci

Co trzeba zrobić, aby śmieci segregować?

Wystarczy zmienić deklarację śmieciową (można to zrobić w każdej chwili w Urzędzie Miejskim w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, przy Placu Wolności 3 w Olecku. Aby uniknąć podwyżki od 1 listopada, trzeba zmienić deklarację do 31 października) i zaopatrzyć się w dwa pojemniki (trzy, jeśli wyrzucasz popiół).

Jeśli mieszkasz w domu wielorodzinnym, również masz szansę na segregację.

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą zadeklarować podział odpadów na mokre i suche, ale:
wymagana jest jednomyślna decyzja wszystkich mieszkańców;
spółdzielnia/wspólnota jest zobowiązana zakupić dodatkowy pojemnik na śmieci.
Później nastąpi weryfikacja, czy trafiające do pojemników śmieci nie są zmieszane. Jeśli nie będą odpowiednio segregowane, zostanie naliczona za nie wyższa opłata.

Osoby, które już segregują śmieci nie zmieniają deklaracji (chyba, że zmieniła się zgłoszona ilość osób na nieruchomości). Mieszkańcy otrzymają w korespondencji z urzędu informację o tym, że od 1 listopada br. zmieni się opłata za odbiór segregowanych śmieci z 10 zł/osobę na 12 zł/osobę.

UWAGA. Jeżeli zmieniłeś deklarację i zaczniesz od 1 listopada 2019 r. segregować śmieci, zwróć uwagę na harmonogram odbioru odpadów (terminy odbioru odpadów segregowanych i nie segregowanych są inne).


Mokre i suche, czyli jak segregować?
Odpady mokre, to najprościej rzecz ujmując te, które można kompostować. Do oddzielnego pojemnika można więc wrzucać resztki żywności, obierki, skorupki jaj, resztki kuchenne, skoszoną trawę, liście, rośliny, ziemię po kwiatach, trociny i drewno (nie większe niż gabaryt pojemnika), fusy z kawy czy herbaty, pozostałości po domowej hodowli zwierząt. Mogą tam trafić również mokre i zabrudzone kartony, papiery (ale bez żadnych dodatków innych materiałów np. folii) oraz zużyte ręczniki papierowe i chusteczki higieniczne – są  znakomitym pokarmem dla dżdżownic!

W pojemniku z odpadami suchymi (możecie wystawiać je również w foliowych workach) powinny znaleźć się: szkło, puszki, pampersy, tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe z metali żelaznych, aluminium, tekstylia i pozostałe odpady oprócz PROBLEMOWYCH, czyli  takich z którymi natura sobie nie poradzi i co należy poddać recyklingowi (odpady wielkogabarytowe, zużyty sprzęt elektryczny, baterie odbierane są w innych terminach).

Po co segregować?
Segregacja odpadów to pierwszy krok walki z plastikiem, który zalewa naszą planetę. Liczby są nieubłagane. W ciągu ostatnich 50 lat ilość wytwarzanych tworzyw sztucznych wzrosła 20-krotnie, przeciętny Polak „produkuje” ok. 320 kg odpadów rocznie, a do 2050 roku w morzach i oceanach będzie więcej plastiku niż ryb! Do tego niepokoi fakt, że obecnie w Europie mniej niż jedna trzecia odpadów z tworzyw sztucznych trafia do recyklingu. Segregacja odpadów może to zmienić!

Droga do czystszej planety
Podział odpadów na mokre i suche to tylko pierwszy krok w kierunku pełnej segregacji odpadów. Do 30 czerwca 2021 każda gmina będzie musiała wprowadzić segregację śmieci na co najmniej 5 frakcji (szkło, tworzywa sztuczne i metale, papier, bioodpady, zmieszane).

Jednak już 1 listopada mamy szansę zrobić pierwszy krok i dołączyć do starań o czystszą planetę. Rachunek równania jest prosty – warto segregować.
Ekonomia i ekologia mówią tutaj jednym głosem. 



Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Mieszkaniec spółdzielni #2813205 | 91.233.*.* 2 lis 2019 21:35

    Dlaczego informacja dotarła tak póżno, pismo o zmianie stawek za wywóz śmieci dostarczono 31 pażdziernika i deklarację o zastosowaniu segregacji śmieci też trzeba złożyć do 31 pażdziernika, druga kwestia to zabezpieczenie pojemników na śmieci segregowane, tak jak jest w innych miastach, śmietniki są zamykane na klucz i dostęp mają tylko ci co segregują, i jescze jedno, dlaczego ja mam płacić podwyższoną stawkę jeśli nie wszyscy w bloku zadeklarują segregację.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. a... #2804490 | 91.233.*.* 15 paź 2019 20:30

    za dietką

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  3. beznadziejni #2804472 | 83.9.*.* 15 paź 2019 20:03

    radni, radni, czy choć wiecie za czym głosujecie?

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  4. blokmen #2804254 | 91.233.*.* 15 paź 2019 13:14

    Pytanie tylko czemu już od 1-go listopada? Według prawa jest czas 12 m-cy na wdrożenie. A najciekawsze jest to, że nie wszyscy radni wiedzieli za czym głosują. hehe . Tumany nic innego. Nic tylko referendum i rozpierniczyć tę rządzącą beznadzieję.

    Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. Jan #2803920 | 130.180.*.* 14 paź 2019 21:47

      A może by tak zmusić producentów do stosowania opakowań innych niż plastik. To oni pośrednio generują ten syf.

      Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

      Pokaż wszystkie komentarze (6)
      2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5