Olecko: Trwa kampania przeciw przemocy

2018-12-07 09:00:00(ost. akt: 2019-01-11 10:01:20)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

25 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. Ta data inauguruje coroczną akcję "Biała Wstążka" która ma dotrzeć do jak największej liczby osób doświadczających przemocy domowej.
Biała Wstążka to największa na świecie kampania mająca na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet. Organizowana jest w ponad 55 krajach świata. Akcja rozpoczęła się 25 listopada, czyli w Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet i potrwa do 10 grudnia - w Dniu Praw Człowieka.

W akcję włączył się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, który m.in. w minioną sobotę zorganizował Otwarty Punkt Konsultacyjno-Informacyjny dla Ofiar Przemocy w Rodzinie.

— Aktualnie można zaobserwować niewielki wzrost świadomości w społeczeństwie dzięki prowadzonym kampaniom, szkoleniom osób pracujących z osobami dotkniętymi przemocą, edukacji społeczeństwa oraz wątkom edukacyjnym pojawiającym się w wielu filmach. Świadomość wzrasta wśród kobiet, zwłaszcza tych które podjęły terapię. Natomiast z badań przeprowadzonych w naszej gminie wynika, że wciąż są głęboko zakorzenione schematy i stereotypy na temat przemocy w rodzinie — informuje
Elżbieta Chomicz, przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego w MOPS w Olecku.

W ubiegłym roku do zespołu Interdyscyplinarnego trafiło 74 „Niebieskich Kart”, a do końca listopada wpłynęło ich już 91. W rodzinach objętych "Niebieską Kartą" dochodzi do różnych rodzajów przemocy: fizycznej i psychicznej oraz ekonomicznej. Najrzadziej są odnotowane przypadki przemocy seksualnej. Można domniemywać, że osoby dotknięte przemocą nie zawsze potrafią rozpoznać tego rodzaju przemoc. Często też dzieci i osoby starsze, zależne doznają przemocy w formie zaniedbania.

— Bardzo trudno jest oszacować skalę zjawiska przemocy, dlatego że po pierwsze nie było prowadzonych badań z tego zakresu, a po drugie wiemy jedynie o przypadkach przemocy, które zostały zgłoszone podczas interwencji policji lub innych służb. Wśród przedstawicieli służb istnieje przekonanie, że przypadki zgłoszone to jedynie „wierzchołek góry lodowej”, co wynika ze specyfiki zjawiska, które nadal bardzo rzadko jest ujawniane przez osoby krzywdzone. Powodem tego są przede wszystkim strach przed sprawcą przemocy, wstyd, brak wiary, że można zmienić swoją sytuację — dodaje Elżbieta Chomicz.

Według policyjnych statystyk w powiecie oleckim w 2018 roku (stan do 31.10) wszczęto 17 postępowań przygotowawczych o czyn związany ze znęcaniem się nad rodziną, za co grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Policjanci KPP Olecko wypełnili 101 formularzy „Niebieska Karta, w tym 67 wszczynających i 34 dotyczących kolejnych przypadków przemocy w trakcie trwającej procedury (51 przypadków Olecka i 50 przypadków na terenach wiejskich). Natomiast liczba osób, co do których istnieje podejrzenie, że są dotknięte przemocą wynosi 106, w tym 81 kobiet do 65 roku życia i 10 starszych oraz 20 mężczyzn (wszyscy do 65 lat). Dotyczy to również pięciu małoletnich (2 dziewcząt i 3 chłopców). W tym okresie policja zatrzymała też 48 osób, wobec których istnieje podejrzenie, że stosują przemoc w rodzinie (3 kobiety, 45 mężczyzn). Z kolei policja podejrzewa, że 70 osób stosuje przemoc w rodzinie pod wpływem alkoholu (4 kobiety i 70 mężczyzn). Ogólnie stwierdzone przypadki dotyczą przemocy: fizycznej (78), psychicznej (100), seksualnej (7), ekonomicznej (1) i innego rodzaju przemocy (71).

Dodajmy, że w gminie Olecko osobom doświadczającym przemocy w rodzinie MOPS oferuje pomoc w Punkcie Konsultacyjno-Informacyjnym, a także Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, gdzie osoby stosujące przemoc mogą skorzystać z programu korekcyjno-edukacyjnego. Pełny wykaz instytucji służących pomocą rodzinom, które doświadczają przemocy, znajduje się na stronie internetowej MOPS w Olecku w zakładce: Zespół Interdyscyplinarny. ZM

Obrazek w tresci
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. przemoc jest przereklamowana #2639107 | 91.233.*.* 7 gru 2018 19:44

    A to przemoc wobec kobiet, a to wobec zwierząt, a to hejt w necie, albo przemoc w szkole. Albo w rodzinie. Albo też w parku ktoś komuś nos złamie. Wszędzie przemoc, fizyczna, psychiczna, ekonomiczna i jeszcze nie wiadomo jaka.Na drogach gwałty i rozboje. No strach wyjść i się odezwać.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5