"Bądź Eko" w oleckiej "Trójce"

2018-08-03 11:57:30(ost. akt: 2018-08-13 18:49:43)

Autor zdjęcia: Archiwum SP3 w Olecku

W roku szkolnym 2017/2018 społeczność Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku realizowała działania w ramach autorskiego projektu edukacji ekologicznej „Bądź Eko”. Projekt wzbudził duże zainteresowanie wśród uczniów i nauczycieli. Wszyscy ochoczo angażowali się w podejmowane działania, a było ich wiele.
W ramach projektu w placówce zostały przeprowadzone lekcje o wodzie i jej znaczeniu w życiu ludzi. Uczniowie wskazali do czego służy woda a następnie stworzyli piramidę najważniejszych czynności z wykorzystaniem wody. Podali sposoby jej oszczędzania oraz przygotowali wystawy prac plastycznych pt. „Znaczenie wody w przyrodzie” oraz „Eko rysunek”.


Innym działaniem szkoły było przygotowanie przez uczniów Eko Farmy Wiatraków. Celem tego przedsięwzięcia było promowanie wykorzystania energii odnawialnej przez człowieka, uczenie nowych zachowań i przyzwyczajeń, które pomogą oszczędzać energię i zmniejszyć zanieczyszczenie naszej planety oraz możliwość wykazania się uczniów kreatywnością przez tworzenie modeli wiatraków z surowców wtórnych.

W marcu 2018r. uczniowie z klas młodszych z wychowawcami byli na wycieczce
w Zajdach. Celem wyjazdu było poznanie najbliższej okolicy Olecka, pomoc zwierzętom w przetrwaniu zimy - dokarmianie  leśnych zwierząt oraz szukanie tropów na śniegu i rozpoznawanie po śladach zwierząt przebywających w Puszczy Boreckiej.

Corocznie uczniowie obchodzą Dzień Ziemi biorąc udział w Konkursie wiedzy z okazji Dnia Ziemi, którego organizatorem jest Centrum Edukacji Ekologicznej wraz z Ełckim Stowarzyszeniem Ekologicznym. W kwietniu 2018r. grupa uczniów z klasy 7 b pod kierunkiem nauczyciela przeprowadziła quiz wiedzy ekologicznej skierowany do uczniów klas IV – VI z okazji obchodów Dnia Ziemi, którego hasło brzmiało „ End Plastic Pollution”. Celem konkursu było uświadomienie uczniom problemów z jakimi boryka się nasza planeta – zanieczyszczeniem środowiska szczególnie odpadami wykonanymi z tworzyw sztucznych. Obecni tego dnia w szkole uczniowie losowali zadanie, które musieli wykonać samodzielnie. Za poprawną odpowiedź zdobywali punkt dla swojej klasy. Po sprawdzeniu wszystkich zadań wyłoniono zwycięskie klasy spośród czwarto - , piąto - , szósto – i siódmoklasistów.

W maju 2018r. nauczyciele przyrody przeprowadzili konkurs fotograficzny pod hasłem "Wiosna w obiektywie" skierowany do uczniów klas IV – VII. Na konkurs wpłynęły ciekawe i pomysłowe prace, które zaprezentowano na wystawie w holu szkoły. Podsumowania konkursu dokonano 22 maja 2018r. w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Bioróżnorodności.

Podczas realizacji projektu zwracaliśmy również uwagę na odpady niebezpieczne jakimi są baterie i zużyte akumulatory telefoniczne. Zawarte w nich metale: cynk, lit, mangan, kadm, nikiel – mogą przedostać się do środowiska, zatruwając glebę i wodę - jedna bateria guzikowa może skazić 1 m3 gleby lub zatruć 400 litrów wody. W maju 2018r. przeprowadziliśmy na terenie szkoły selektywną zbiórkę baterii pod hasłem „Baterie zbieramy i wspólnie o środowisko dbamy”, aby zwrócić uwagę na potrzebę oddzielania baterii od pozostałych odpadów. W każdą środę podczas długiej przerwy uczniowie prowadzili zbiórkę zużytych baterii, która miała charakter konkursu klas. Baterie przynoszone przez uczniów i ich rodziców były ważone, a ich masa odnotowana na liście konkursowej. Łącznie uczniowie klas IV – VII zebrali 137 kg baterii i zużytych akumulatorów telefonicznych, które zostaną w okresie wakacyjnym przekazane Organizacji Odzysku Reba.

W czerwcu 2018r. 43 uczniów szkoły uczestniczyło w zajęciach terenowych prowadzonych w obiekcie oczyszczania ścieków należący do Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Olecku. Zajęcia miały na celu uświadomienie uczniom, co dzieje się ze ściekami bytowymi i przemysłowymi z terenu miasta. Uczniowie zapoznali się z procesem technologicznym dotyczącym zagospodarowywania ścieków. Wycieczka była kontynuacją zajęć klasowych o wodzie „Wędrówki kranówki”.

Na zakończenie realizacji projektu „Bądź Eko” w czerwcu uczniowie z wychowawcami zorganizowali happening na terenie miasta pt. ,,Stań po zielonej stronie mocy”. Przygotowując się do tego przedsięwzięcia wykonali piękne transparenty i ulotki, które uatrakcyjniły wyjście. Cała akcja spotkała się z dużym zrozumieniem i zainteresowaniem ze strony mieszkańców Olecka, którzy chętnie przyjmowali ulotki i dzielili się swoimi przemyśleniami na temat oszczędzania wody. Uśmiechem i dobrym słowem doceniali przygotowaną akcję.

Wszyscy bardzo odpowiedzialnie zrealizowali podjęte działania. Głównym celem było przedstawienie środowiska jako jednej z ważniejszych wartości w życiu człowieka. Zrealizowane działania pozwoliły społeczności szkolnej aplikować o certyfikat „Szkoła Przyjazna Środowisku”. Do realizacji przedsięwzięcia została zaangażowana cała społeczność szkolna. Uczniowie i nauczyciele pracowali według przygotowanych instrukcji i realizowali zadania, które były prezentowane publicznie. Widać było determinację i chęć jak najlepszego zaprezentowania się w grupie jak i na forum.
Iwona Narkiewicz-Bielska
Agnieszka Zakrzewska


2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5