Mini Festiwal Literatury dla dzieci w Kowalach Oleckich

2018-05-16 13:32:33(ost. akt: 2018-05-16 13:35:48)

Autor zdjęcia: Mariola Dzierniejko

W środę, 9 maja i w piątek 11 maja 2018 roku podczas Tygodnia Bibliotek, przedszkolaki z Kowali Oleckich doświadczyły wspaniałej przygody z literaturą.
Maluchy wzięły udział w ,,Mini Festiwalu Literatury dla Dzieci”, który przygotowało Przedszkole Samorządowe z Gminną Biblioteką Publiczną w Kowalach Oleckich. Przedsięwzięcie to zostało zorganizowane w ramach Ogólnopolskiego Konkursu pod nazwą ,,Zaczytane przedszkole IX edycja”, w którym nasze przedszkole bierze udział.

Celem konkursu jest rozwijanie czytelnictwa u dzieci w wieku przedszkolnym, a przygotowane przedsięwzięcie było jednym z zadań do wykonania, które dotyczyło zorganizowania wspólnie z biblioteką innowacyjnej imprezy przedszkolnej (angażującej lokalną społeczność).

Na imprezę zostali zaproszeni rodzice przedszkolaków i wszyscy miłośnicy literatury dla dzieci. Występ rozpoczął się od wystawienia ,,Rzepki” Juliana Tuwima przez podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Kowalach Oleckich. Następnie piosenka pt. ,,Cała Polska czyta dzieciom” wprowadziła publiczność do wysłuchania wierszy polskich poetów dla dzieci, wygłoszonych przez rodziców wspólnie ze swoimi pociechami oraz do słuchania czytanych przez nich bajek. Wszyscy uczestnicy występu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody.

Z udziałem artystów i publiczności wierszem Władysława Bełzy pt.,, Katechizm polskiego dziecka” upamiętniliśmy 100 rocznicę odzyskania niepodległości. Podczas opuszczania sali towarzyszyła wszystkim piosenka pt.,, Jestem Polką i Polakiem”.

Ciąg dalszy innowacyjnej imprezy odbył się w piątek, 11 maja na przedszkolnym placu zabaw pod hasłem ,,Plener Literacko – Malarski”. Po wysłuchaniu zagadek literackich oraz wierszy o tematyce przyrodniczej i wiosennej przedszkolaki zmierzyły się ze swoimi plastycznymi możliwościami. Wspomagali ich w tym rodzice, młodzież gimnazjalna i opiekunowie. Dzieci starsze rysowały pastelami pod czujnym okiem pani plastyczki, a trzy- i czterolatki treści zawarte w utworach zamieniały w dzieła plastyczne farbami plakatowymi na dużych, białych płótnach za pomocą paluszków. Okazało się, że dzieci czuły niedosyt tej literacko- malarskiej zabawy i skorzystały z kredy, żeby ożywić kolorami przedszkolny chodnik.

Podczas tej imprezy, przygotowanej z myślą o dzieciach, wszyscy byliśmy nauczycielami, psychologami, artystami, tak jak od wieków, intuicyjnie , otworzyliśmy ,,zamknięte książki i obudziliśmy zamknięte serca”, dostarczając dzieciom tej bezcennej witaminy L – literatury.

Organizatorzy dziękują serdecznie za współpracę dla Środowiskowego Domu Samopomocy w Kowalach Oleckich, Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II oraz Gminnemu Centrum Kultury w Kowalach Oleckich.

Wierzymy, że takie i podobne działania zaprocentują w przyszłości, bo ,,Jak nie wykształcimy czytelników Chotomskiej, nie będzie czytelników Szymborskiej”.
Halina MorozTen tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Student0417

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5