Dom to nie ring, czyli kampania Białej Wstążki w Olecku

2017-12-08 15:22:52(ost. akt: 2017-12-13 00:57:28)

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

W oleckim ratuszu odbyła się debata społeczna „Dom to nie ring – przemocy mówimy nie!”. Zorganizowano ją w ramach kampanii „Biała Wstążka”, której celem jest walka z przemocą wobec kobiet.
Kampania „Biała Wstążka” jest największym na świecie przedsięwzięciem mającym powstrzymać przemoc wobec kobiet. Prowadzona jest w ponad 55 krajach. Jej symbolem jest właśnie biała wstążka.

W kampanię włączyły się Komenda Powiatowa Policji w Olecku oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Olecku, które w piątek, 8 grudnia, zorganizowały debatę społeczną pod hasłem „Dom to nie ring – przemocy mówimy nie!”


— Musimy pamiętać, że przemoc domowa, to nie tylko bicie i siniaki, ale też przemoc ekonomiczna, seksualna i psychiczna. Spotkanie wszystkich służb zaangażowanych w niesienie pomocy ofiarom przemocy na pewno pomoże nam w tym, aby jeszcze lepiej działać i pracować na rzecz ofiar tej przemocy — mówi Dariusz Stachelek, zastępca komendanta powiatowego KPP w Olecku.

Z kolei Ewa Papadopulu, naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego KPP w Olecku podkreśliła, że policja najczęściej inicjuje działania wobec problemu przemocy domowej i przemocy w rodzinie.
— Zdarza się tak, że pierwszy telefon od osoby dotkniętej taką przemocą jest właśnie do nas i to jest zawsze w chwili takiego "gorącego" aktu przemocy, gdzie jest potrzebna natychmiastowa pomoc. Bardzo dużo naszych interwencji domowych związanych jest z tym, że sprawca działa pod wpływem alkoholu — mówi Ewa Papadopulu.
Naczelnik Papadopulu omówiła też procedurę zakładania "Niebieskiej Karty" rodzinie, w której występuje przemoc. W 2016 roku takich kart olecka policja na terenie powiatu oleckiego założyła 108, większość na terenie miasta. W tym roku już założono 126 "Niebieskich Kart".

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele wszystkich służb i instytucji z Olecka i powiatu oleckiego, zaangażowanych w niesienie pomocy osobom, które doznają przemocy domowej. Swoją działalność przedstawiły m.in. Elżbieta Chomicz, przewodnicząca Zespołu Interdysyplinarnego przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Olecku oraz Ewa Skowrońska, kierownik Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy przy PCPR w Olecku.

Więcej o debacie w najbliższym wydaniu Głosu Olecka.
ZM

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Babcia #2394115 | 91.233.*.* 9 gru 2017 08:06

  Mojego śp. chłopa trzymałam krótko, co mu wyszło na dobre.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. arab #2393937 | 91.233.*.* 8 gru 2017 21:13

   Dziwne. Moim żonom to nawet do głowy nie przychodzi, że względem kobiet może być stosowana przemoc.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. jo anna #2393740 | 195.136.*.* 8 gru 2017 17:36

    Zebrali się, pogawędzili,obcykał fotograf i wielkie halo, co to zrobili, a przemoc jak kwitła, tak kwitnie.Zadna biała, niebieska czy zielona karta nic nie da, jak nie będzie właściwych działań tępiących przemoc.Oprawca czuje się pewniej ,jak ofiara, w myśl zasady+ co mi zrobisz, jak mnie złapiesz.

    Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

   2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5