Ambitna koncepcja zagospodarowania jeziora w Olecku

2015-10-22 11:57:17(ost. akt: 2015-10-22 15:36:32)
Tak w przyszłości może wyglądać budynek PTTK nad jeziorem Oleckim Wielkim

Tak w przyszłości może wyglądać budynek PTTK nad jeziorem Oleckim Wielkim

Autor zdjęcia: wizualizacja/UM Olecko/Biuro Architektoniczno-Budowlane PRO-ARCH-2

Firma z Czechowic-Dziedzic na zlecenie Urzędu Miejskiego w Olecku opracowała koncepcję zagospodarowania jeziora Oleckie Wielkie i nabrzeża rzeki Lega w mieście. Zamierzenia są bardzo ambitne, ale co z nich uda się zrealizować - czas pokaże.
Koncepcja, która jest materiałem wyjściowym dla dalszych prac projektowych, przewiduje też przebudowę i rozbudowę niektórych obiektów położonych nad jeziorem. Całość została podzielona na dziesięć zadań projektowych:
1. Hostel „Maraton”
2. Zespół boisk – „Strzelnica”
3. Kąpielisko - „Dzika plaża”
4. Miejsce niedzielnego wypoczynku - „Plaża Harcerska”
5. Kąpielisko „Szyjka”
6. Obiekt PTTK
7. Amfiteatr
8. Pomosty żeglarskie przystani LOK
9. Wiewiórcza Ścieżka wokół jeziora Oleckie Wielkie
10. Zagospodarowanie brzegów rzeki Lega w mieście
Obrazek w tresci

NR 1 – HOSTEL „MARATON”
Projekt przewiduje przebudowę i rozbudowę istniejącego budynku, z założeniem, że powstanie tam hostel na około 60 miejsc noclegowych z pokojami wieloosobowymi. W skład budynku wchodzić będzie zaplecze socjalno – stołówkowe funkcjonujące na zasadzie cateringu. Obiekt pełnić będzie funkcję uzupełnienia oferty pola namiotowego, zlokalizowanego w sąsiedztwie istniejącego hotelu.
Obrazek w tresci

NR 2 - ZESPÓŁ BOISK – „STRZELNICA”
Obszar objęty projektowaniem zajmuje powierzchnię ok. 1,4 ha. Planowane działania przewidują na tym terenie lokalizację treningowego boiska piłkarskiego o wymiarach około 65x105 m o sztucznej nawierzchni trawiastej przykrytego namiotem pneumatycznym oraz korty tenisowe z nawierzchnią syntetyczną pod przykryciem pneumatycznym. Przy boisku i kortach przewiduje się pomieszczenia szatni, zaplecza sanitarnego oraz technicznego – zlokalizowane w istniejącym budynku strzelnicy, który w projekcie zaadaptowany został jako zaplecze szatniowe, techniczne i sanitarne (recepcja, szatnie, przebieralnie, wypożyczanie sprzętu sportowego).

Dodajmy, że to zadanie negatywnie ocenił Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie Delegatura w Ełku. Stanowisko takie wynika z negatywnej opinii wystawionej przez Narodowy Instytut Dzidzictwa Oddział Terenowy w Olsztynie, który uważa, że proponowana inwestycja poprzez wprowadzenie nowego obiektu dominującego w krajobrazie zaburzy w znaczący sposób spójną, zamkniętą kompozycję historycznego układu przestrzennego, jakim jest park przy ul. Gołdapskiej.

NR 3 – KĄPIELISKO „DZIKA PLAŻA”
Zakłada się, że obszar objęty projektowaniem zostanie przeznaczony na lokalizację kąpieliska otwartego wraz z terenami do plażowania. Ze względu na ukształtowanie dna, projekt przewiduje na części kąpieliska zastosowanie sztucznego dna siatkowego. W rejonie kąpieliska znaleźć się powinny wydzielone baseny wraz z pomostami wydzielającymi przestrzeń kąpieliska, a także zaplecze sanitarne i szatniowe i boiska do gier zespołowych.

NR 4 – MIEJSCE NIEDZIELNEGO WYPOCZYNKU„PLAŻA HARCERSKA”
Na tzw. plaży harcerskiej na wschodnim brzegu jeziora przewiduje się urządzenie niewielkiej plaży nad jeziorem, stanowiska do grillowania, boiska do gier rekreacyjnych i zespołu sportowych urządzeń terenowych. Teren zostanie ogrodzony, a układ dojazdu wzbogacony o miejsca parkingowe. Przy wejściu głównym zaprojektowano pawilon obsługujący ten teren, a naprzeciwko niego wiatę grillową oraz niewielki plac zabaw dla dzieci. W centralnej części działki zaprojektowano boisko do piłki plażowej siatkowej oraz dwa niewielkie miejsca grillowania. W rejonie „Ścieżki Wiewiórczej” i brzegu jeziora zaprojektowano plażę piaszczystą, kąpielisko oraz układ tarasowy pokładów drewnianych z wysuniętym centralnie punktem widokowym, a także pomost umożliwiający cumowanie jednostek pływających, które będą funkcjonować jako reaktywowane połączenie promowe pomiędzy „plaża harcerską”, a ośrodkiem dawnego PTTK.

NR 5 – KĄPIELISKO „SZYJKA”
Przewiduje się zagospodarowanie terenów do rekreacji wodnych w postaci: kąpieliska, przystani wodnej z pomostami, pomostów kąpielowych oraz infrastruktury do obsługi terenów rekreacyjnych (sanitariaty i szatnie). W centralnej części terenu zlokalizowano główny pawilon obsługujący teren i plac zabaw dla dzieci oraz boisko do piłki siatkowej plażowej. W bezpośrednim sąsiedztwie z jeziorem zaprojektowano tarasy oraz plażę piaszczystą związaną z układem zjeżdżalni wodnych - rurową otwartą wodną oraz szeroką zjeżdżalnię rodzinną. W części północnej kąpieliska zaprojektowano plażę piaszczystą oraz pomosty wydzielające kąpieliska, przy założeniu, że będą one z dnem ażurowym. W największym przewężeniu jeziora proponuje się budowę pomostu drewnianego z platformą widokową i wyniesieniem umożliwiającym przepływanie pod nim jednostek pływających. Na najwyższym wzniesieniu terenu pomiędzy wyrobiskami projekt przewiduje usytuowanie wieży widokowej dostępnej ścieżką od strony jeziora.
Obrazek w tresci

NR 6 - BUDYNEK PTTK
Projekt przewiduje przekształcenie istniejącego obszaru i budynku w obiekt przeznaczony do działalności organizacji pozarządowych. Przewiduje się całkowitą rozbiórkę budynków pomocniczych oraz przebudowę i modernizację budynku głównego PTTK i wyburzenie istniejących domków campingowych. W narożniku działki zaplanowano wiatę grillową. W rejonie budynku zlokalizowano tarasy i pergole zadaszenia, jak również planowaną rozbudowę budynku. Od strony północno-zachodniej w stosunku do budynku zaprojektowano park linowy wykorzystujący istniejący drzewostan oraz wzbogacony o nowe konstrukcje. W rejonie ośrodka zaprojektowano pomost pływający. W oparciu o niego planuje się reaktywowanie kursów promów turystycznych prowadzących na „plażę harcerską”. Wewnątrz budynku zaprojektowano świetlicę wraz z częścią obsługi gastronomicznej, niewielkie pomieszczenie techniczne i magazynowe jak również punkt wypożyczalni rowerów, taras, pomieszczenia klubowe, niewielkie biuro obsługi parku linowego, pomieszczenia klubowe organizacji społecznych.
Obrazek w tresci

NR 7 - AMFITEATR
Przewiduje się zagospodarowanie terenu, po wyburzeniu istniejącego amfiteatru, na nowo projektowany sezonowy amfiteatr z zadaszoną widownią na ok. 1000 miejsc siedzących oraz budowę zadaszenia sceny z wykorzystaniem ukształtowania terenu. Projekt przewiduje, że poza zadaszeniem stałym widowni istnieje możliwość usytuowania zadaszenia sceny, które jest demontowane po zakończeniu imprezy plenerowej. Projekt przewiduje adaptację istniejącego budynku projektorni na koronie amfiteatru (nadbudowa z zastosowaniem zwieńczenia szklanego, w którym zlokalizowany jest punkt sprawozdawczy z możliwością usytuowania kamer telewizyjnych dla przeprowadzenia transmisji. W bezpośrednim styku ze sceną amfiteatru zaprojektowano pawilon obsługujący amfiteatr. We wschodniej części terenu zaprojektowano utwardzone płaszczyzny zielone, z możliwością lokalizacji na nich okazjonalnych punktów handlowych i gastronomicznych, funkcjonujących podczas imprez plenerowych. Nad brzegiem jeziora, zaprojektowano niewielki pomost rekreacyjny umożliwiający cumowanie niewielkich jednostek pływackich w sąsiedztwie amfiteatru.

NR 8 - POMOSTY ŻEGLARSKIE PRZYSTANI LOK
Projekt przewiduje, że w ramach uatrakcyjnienia walorów turystyczno- rekreacyjnych tego miejsca wykonana zostanie przebudowa pomostów oraz infrastruktury technicznej nabrzeża. Przewiduje się budowę dodatkowego pomostu z funkcją typowo rekreacyjną i lokalizacją miejsca obserwacji podwodnej w formie przeszklonego dna pomostu. Planowana modernizacja pomostów wykorzystywać będzie rozwiązanie na cumowanie przy pomostach oraz zejścia dla płetwonurków.

NR 9 - ŚCIEŻKA WIEWIÓRCZA
Projekt przewiduje na całym przebiegu „Ścieżki Wiewiórczej” zrealizowanie układu komunikacyjnego spełniającego funkcję ciągu spacerowego, jak również na funkcję dróżki rowerowej i drogi dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich (stąd poszerzenie jej na całej długości do szerokości ok. 2,5 m). Przewiduje się wzbogacenie trasy ścieżki o nowe punkty wypoczynkowe, miejsca grillowania, toalety wolnostojące, elementy małej architektury, tablice informacyjne, elementy oświetlenia i monitoringu, przebudowę starej i budowę nowej infrastruktury w postaci ławek, altan, miejsc postojowych oraz miejsca wypoczynku. W niektórych rejonach przewiduje się lokalizację stanowisk dla wędkarzy.

NR 10 - ZAGOSPODAROWANIE BRZEGU RZEKI LEGA W MIEŚCIE
Projekt przewiduje udrożnienie i umożliwienie wykorzystania rzeki do spływów kajakowych. Na odcinku od ujścia rzeki z jeziora Oleckie Wielkie do mostu na ul. Aleja Zwycięstwa przeprowadzenie ciągu komunikacji pieszej – spacerowej, z założeniem umożliwienia ruchu rowerowego biegnącego na różnych fragmentach po różnych stronach rzeki. Zakłada się, że ciąg będzie miał szerokość ok. 2,5m i będzie umożliwiał również ruch na wózkach osobom niepełnosprawnym, jak również - w ograniczonym stopniu – ruch rowerowy. W miejscach, w których niemożliwe jest, ze względu na wąski teren pomiędzy posesjami a brzegiem rzeki, zaprojektowano nadwieszenia nad lustrem wody. Zaprojektowano też dodatkową przeprawę w rejonie lokalu gastronomicznego przy ul. Partyzantów i placyki odpoczynkowe, pochylnię przy budynku przy moście na ul. Nocznickiego umożliwiającą wyjście na poziom tej ulicy. W rejonie placu targowego przewiduje się na linii rzeki Lega zagospodarowanie terenu w postaci nowego akwenu i zorganizowanie tam łowiska miejskiego, zasilanego wodą również ze strugi strumyka Matłak – dopływu rzeki Lega. Zagospodarowanie to wzbogacone zostanie o przejście mostowe, stanowiska wędkarskie, punkt widokowy oraz rekreacyjny zlokalizowany w formie poszerzenia przejścia mostowego. Zakłada się, że w rejonie tego akwenu zorganizowane zostanie miejsce startu spływu kajakowego wraz z lokalizacją przystani kajakowej. Teren i przebieg ciągu pieszego wzbogacone zostaną elementami rekreacyjno- sportowymi terenowymi.


Komentarze (41) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Irka #1851884 | 46.77.*.* 6 lis 2015 20:43

    Pomysł świetny, oby jak najszybciej został zrealizowany. Będzie pięknie.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. och!. #1843558 | 213.108.*.* 27 paź 2015 11:38

    A co Maryla na to?.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  3. Bolo #1843193 | 91.233.*.* 26 paź 2015 21:28

    To jest to! Tylko takie inwestycje mogą ożywić to miasto. W tej chili nie mamy zbyt wiele do zaoferowania. Olecku jak powietrza potrzeba potężnych inwestycji. Z tym idą miejsca pracy i widoki na wzrost gospodarczy w gminie. ..to są konkretne złotówki w kieszeni mieszkańców!

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. gośc #1842873 | 77.112.*.* 26 paź 2015 15:42

      nie chcę tu żadnych piepszonych niemców

      Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

      1. zibi #1842138 | 91.240.*.* 23 paź 2015 20:33

        Super sprawa.Aby tylko udało się to zrealizować .Trzeba być dobrej myśli.

        Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

      Pokaż wszystkie komentarze (41)
      2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5