O Obławie Augustowskiej w Oleckiej Izbie Historycznej
2015-10-21 15:33:57(ost. akt: 2015-10-21 15:38:01)
W piątek, 30 października (godz. 17) w Oleckiej Izbie Historycznej odbędzie się spotkanie z historyk z Muzeum Okręgowego w Suwałkach Celiną Kalejtą, która opowie o dramatycznych wydarzeniach z lipca 1945 roku oraz obecnym stanie badań dotyczących Obławy Augustowskiej.
W lipcu 1945 roku specjalne oddziały Armii Czerwonej i NKWD przeprowadziły na terenie Puszczy Augustowskiej (rejon powiatu suwalskiego i augustowskiego) szeroko zakrojoną akcję pacyfikacyjną skierowaną przeciwko mieszkańcom podejrzanym o sprzyjanie działającym w tym regionie partyzantom. Z zatrzymanych ponad siedmiu tysięcy osób, nie wróciło do domów około 600.
Do dziś ich los, miejsce śmierci i pochówku nie są znane mimo poszukiwań prowadzonych zarówno przez rodziny zatrzymanych, jak i historyków. Ślady poszukiwań kilkakrotnie prowadzą do Olecka, Miasta w lipcu 1945 roku wciąż opustoszałego, w którym stacjonowały specjalne brygady Armii Czerwonej.
O dramatycznych wydarzeniach lipca 1945 roku oraz obecnym stanie badań opowie Celina Kalejta historyk z Muzeum Okręgowego w Suwałkach.
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
xx #1846774 | 91.233.*.* 30 paź 2015 17:55
tak naprawdę to "bohaterowie" burdyn czy Bęben nieznai w czasie wojny napadali na konwoje wojskowe zwłaszcza z bydłem i je okradali. zadna armia na świecie nie pozwoli na bandytyzm na zapleczu. stąd obława. Więklszość schwytanych zwolniono głównie za poreczeniem byłych partyzantów mjr Orłowa - Cwietlińskiego. pozostali niestety prawdopodobnie zostali rozstrzelani lub wywiezieni. na marginesie. luidność augudtowszczyzny i suwalszczyzny po dziś dzień szanuje pamięć Zwirki , Romana , Lesnego , Konwy. lecz o Burdynie czy bębnie to najczęściej słyszy się okreslenie - Bandziory.
odpowiedz na ten komentarz