Sukces osiągniemy tylko dzięki współpracy

2015-09-17 00:08:16(ost. akt: 2015-09-29 00:15:18)
O Planie Cyfrowym dla Warmii i Mazur rozmawiamy z marszałkiem województwa Gustawem Markiem Brzezinem.
– Dobiega końca budowa sieci szerokopasmowego internetu na Warmii i Mazurach. Co region zyskuje dzięki tej inwestycji?
– Samorząd województwa kosztem blisko 330 mln zł zrealizował inwestycję, dzięki której Warmińsko-Mazurskie ma szansę stać się konkurencyjnym i innowacyjnym regionem. Jeżeli myślimy o rozwoju społeczno-gospodarczym gmin, powiatów, regionu, musimy stworzyć inwestorom odpowiednie warunki do prowadzenia biznesu, w tym sprawny i szybki kontakt ze światem. Powstało już prawie 2300 kilometrów sieci, kilkaset węzłów szkieletowych i dystrybucyjnych. Teraz potrzebujemy lokalnych operatorów, którzy wybudują „ostatnią milę”, czyli sieć łączącą węzły z użytkownikiem końcowym. Jednak pełny sukces możemy osiągnąć jedynie dzięki współpracy z lokalnymi samorządami.
– Taką współpracę zadeklarowało dotąd 75 samorządów, podpisując Porozumienie w sprawie Planu Cyfrowego 2025 dla Warmii i Mazur.
– Porozumienie podpisały te gminy i powiaty, które mają świadomość korzyści, jakie niesie za sobą uzbrojenie terenu, a z drugiej strony rozumieją, że jeśli obciążenia finansowe związane z budową „ostatniej mili” będą duże, to żaden przedsiębiorca nie zainwestuje w budowę przyłączy. Te obciążenia to podatek od nieruchomości i opłaty za umieszczenie urządzeń w pasie drogowym. Prawdziwe wpływy do budżetu gminy czy powiatu przynoszą nie pobierane opłaty, lecz inwestycje. Samorząd województwa zrealizował inwestycję i wziął na siebie wkład własny do projektu, ale nie może przez kolejne lata płacić za to, że w gminie i powiecie jest możliwość rozwoju.
– Czy samorząd województwa będzie apelował do kolejnych gmin oraz powiatów by dołączyły do Planu Cyfrowego?
– Ważne jest, by wszystkie samorządy solidarnie przyłączyły się do tej inicjatywy. Do tej pory opodatkowanie infrastruktury telekomunikacyjnej na Warmii i Mazurach było jednym z największych w Polsce. Trzeba to zmienić, by stworzyć przedsiębiorcom warunki do inwestycji w „ostatnią milę”, inaczej unijne dofinansowanie z programu Polska Cyfrowa przepadnie na rzecz innych regionów. Dzięki niezawodnie działającej sieci szerokopasmowej możliwe będzie pełne wykorzystanie środków RPO Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020, w którym do rozdysponowania jest 76 mln euro na wysokiej jakości usługi cyfrowe. Zachęcam operatorów do inwestowania w „ostatnią milę”, a samorządy do współpracy przy realizacji projektu.

Obrazek w tresci

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5