Chcę mieć internet tu, gdzie mieszkam

2015-05-21 12:00:00(ost. akt: 2015-06-18 16:38:11)
Małgorzata Górska

Małgorzata Górska

Autor zdjęcia: arch. prywatne

Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego we wrześniu planuje zakończyć jedną z większych inwestycji: budowę sieci szerokopasmowej z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Sieć szerokopasmowa na Warmii i Mazurach jest już gotowa w 97 proc., wybudowano ok. 2274 kilometrów. Dzięki temu w regionie internet bardziej dostępny, będzie miał silniejszy sygnał nawet w miejscach, które dotąd były "białymi plamami".
Niezależnie z myślą o projekcie powstał portal chceinternet.pl. Przeznaczony jest dla osób, które nie mają internetu lub mają sieć o słabym sygnale oraz służą informacją dla przedsiębiorców telekomunikacyjnych.

Każdy mieszkaniec może zgłosić na tej stronie chęć posiadania dostępu do powstającej szerokopasmowej sieci. Jedną z takich osób jest Małgorzata Górska z miejscowości Miłogórze w gminie Lidzbark Warmiński.

— Dlaczego „oznaczyła” się pani na stronie?
— Przyciągnęło mnie hasło chceinternet, o którym czytałam w „Gazecie Olsztyńskiej”. Mam, co prawda, internet, ale bardzo wolny, o słabym sygnale, nie wszystko mogę zobaczyć, co chciałabym. Zalogowałam się, oznaczyłam i zobaczyłam, że jestem z naszej miejscowości jedyną osobą. A wiem, że sieć szerokopasmowa to rewelacja, działa bardzo szybko!

— Rozmawiała pani z innymi mieszkańcami wsi o tej stronie?
— Tak. Namawiam ich, by się oznaczyli. Dzięki temu operatorzy będą wiedzieli, że mieszkańcy są zainteresowani dostępem do sieci. Im więcej osób z naszej miejscowości się zapisze, tym większa szansa na podłączenie się do internetu. Sama używam sieci do pisania e-maili, do komunikowania się ze światem, sprawdzam informacje. Nie wyobrażam sobie teraz innego życia. Zresztą internet to przyszłość, rozwój. Dziś każdy, bez względu na to, czy się uczy, pracuje, czy siedzi w domu, sięga do sieci, to kopalnia wiedzy. Ta strona chceinternet.pl jest bardzo łatwa, przyjazna w obsłudze. Nawet jeśli ktoś nie ma dostępu w domu, może prosić o pomoc znajomych lub pójść do biblioteki. Postanowiłam nawet wziąć udział w konkursie fotograficznym „Chcę internet”. Cały czas chodzę z aparatem i szukam pomysłów związanych z tematem konkursu.

br


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5