Bo każdy chce mieć internet

2015-04-16 12:00:00(ost. akt: 2015-04-16 19:46:17)   Artykuł sponsorowany
Rozmowa z Sylwią Jaskulską, członkiem Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
— Strona internetowa chceinternet.pl miała dać wiedzę samorządowi i operatorom telekomunikacyjnym o miejscach i osobach, które nie mają internetu, a chcą go mieć. Czy spełniła te oczekiwania?
— Coraz więcej osób zgłasza zapotrzebowanie na szybką sieć szerokopasmowego internetu, co widać na stronie chceinternet.pl. W niektórych miejscowościach zgłosiło się już kilka, a nawet kilkanaście rodzin. To dobrze, im więcej zgłoszeń, tym większe szanse na budowę sieci w tych regionach. Planujemy podjęcie nowych działań promujących portal chceinternet.pl. Na razie nie zdradzę szczegółów, nich to pozostanie niespodzianką.

— Jak osoby, które nie mają internetu, mogą korzystać z tej strony? I czy jeszcze jest czas, by tam się „oznaczyć”?
— Osoby, które nie posiadają internetu, mogą zgłosić zapotrzebowanie na szybką sieć poprzez znajomych, w bibliotekach miejskich oraz gminnych umiejscowionych w swoim regionie. Osoby, które są nie zadowolone z jakości swojego dotychczasowego internetu, powinny „oznaczyć się” na chceinternet.pl. „Oznaczenie się” czyli zgłoszenie zapotrzebowania na sieć pozwoli ma sprawnie ocenić, gdzie w regionie nie ma internetu lub jest, ale słabej jakości. Wciąż czekamy na zgłoszenia mieszkańców. To one pomogą operatorom telekomunikacyjnym
w podjęciu decyzji co do ewentualnej inwestycji w sieć internetową „ostatniej mili” w danej lokalizacji.
Należy jednak pamiętać, że „oznaczenie się” nie daje jeszcze gwarancji podłączenia. Ostateczną decyzję podejmą operatorzy telekomunikacyjni.

— Strona chceinternet.pl jest elementem wspierającym osiągnięcie celów, jakie zakłada projekt samorządu warmińsko-mazurskiego, którym jest budowa sieci szerokopasmowej w regionie. Jaki jest obecnie stan inwestycji?
— Do wybudowania zostało już tylko 200 km sieci szerokopasmowego internetu. Są to problematyczne odcinki, których nie udało się do tej pory skutecznie zaprojektować i wybudować. ORSS Sp. z o.o., wykonawca sieci, zamierza zgłosić do odbioru już ostatnie odcinki sieci w lipcu tego roku, a do 15 września musimy zakończyć formalności związane z procesem inwestycyjnym oraz rozliczeniem projektu i uruchomić sieć.


Obrazek w tresci

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5