Sieć w miastach, gminach i powiatach

2015-03-19 11:20:21(ost. akt: 2015-03-19 11:26:48)   Artykuł sponsorowany
Jak wygląda rozwój sieci szerokopasmowej w miastach i gminach na Warmii i Mazurach? Jest to największa inwestycja samorządu województwa, która ma zakończyć się do końca września 2015 roku.
Stanisław Kieruzel, Wiceburmistrz Lubawy:

Inwestycja w Lubawie została zakończona i teraz nadszedł czas na projekty ostatniej mili, czyli połączenie magistrali z odbiorcami. By zachęcić operatorów radni podejmowali zarówno uchwały o zmniejszeniu podatków od nieruchomości, jak i o zmniejszeniu opłat za zajęcie pasa drogowego. Uchwały weszły już w życie. Czekamy na zgłoszenia firm zainteresowanych inwestycjami w ostatnią milę.

Mirosław Dariusz Drzażdżewski, Wicestarosta Giżycka:

Magistrala światłowodowa idzie od strony Ełku przez Wydminy, Kruklanki do Węgorzewa. Ze swojej strony pomagamy Samorządowi Wojewódzkiemu uchwalając niższe opłaty za zajęcia pasa drogowego w ramach inicjatywy Plan Cyfrowy 2025 dla Warmii i Mazur. Dzięki inwestycjom w sieć tzw. ostatniej mili wsie, które nie mają internetu, otrzymają możliwość dostępu do niego. Wiem, że obecnie w różnych miejscowościach są przeprowadzane ankiety z pytaniem, kto z mieszkańców chce mieć możliwość dostępu do sieci szerokopasmowej. Można też zarejestrować się jako osoba szukająca dostępu do internetu na stronie chceinternet.pl. Na stronie powiatu giżyckiego także zamieściliśmy informacje, gdzie można zgłaszać takie potrzeby. Trudno przewidzieć, jaki będzie końcowy efekt. Wiele zależy od liczby użytkowników, inwestorów w ostatnią milę oraz poziomu cen.

Józef Maciejewski, Wójt Gminy Sorkwity:

W wielu punktach gminy sygnał internetu był słaby lub nie było go wcale. Tymczasem bardzo zależy nam, by cała gmina miała możliwość dostępu do sieci. Dziś nikogo nie trzeba przekonywać, że ta dostępność jest koniecznością cywilizacyjną. Uznaliśmy, że skoro Samorząd Województwa podjął wysiłek inwestycyjny, obniżenie opłat za zajęcie pasa drogowego na odcinkach tzw. ostatniej mili będzie naszym wkładem. Już pojawiły się firmy, które są zainteresowane rozbudową tych połączeń. W niektórych miejscach jest już kabel światłowodowy, położony przez poprzednich operatorów, więc firmy będą miały ułatwione zadanie. Wystąpiły o podanie warunków lokalizacyjnych. Mam nadzieję, że w tym roku problem braku dostępu do internetu na terenie całej gminy przestanie istnieć.

Obrazek w tresci

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5