Olecko. Nie chcą wiatraków w pobliżu swoich domów
2015-02-10 14:55:22(ost. akt: 2015-02-10 15:25:12)
W spotkaniu dotyczącym projektu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Olecko wzięli udział mieszkańcy wsi, którzy obawiają się bliskiego sąsiedztwa turbin wiatrowych. Na nic zdały się argumenty inwestora i autorki projektu.
Gmina Olecko jest w trakcie opracowywania projektu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Olecko. Do projektu wyłożonego do publicznego wglądu wpłynęło około 150 uwag. Większość dotyczyła energii odnawialnej i zasad lokalizacji turbin.
Zadowolenie zebranych wywołała informacja, że w projekcie znalazł się zapis określający lokalizację elektrowni wiatrowych w odległości 2 km od zabudowy mieszkaniowej oraz od brzegów jezior i rzeki Legi. Natomiast wysokość turbin wiatrowych określono na 150 m, a moc nominalną do 2 MW dla jednej turbiny.
Jednocześnie autorka projektu Edyta Skolimowska podkreśliła, że taki zapis znalazł się zgodnie z wolą mieszkańców, ale nie ma żadnego umocowania prawnego.
Projekt wskazuje też dziewięć potencjalnych obszarów w okolicach miejscowości: Biała Olecka, Babki Oleckie, Lenarty, Dąbrowskie, Plewki, Raczki Wielkie i Szczecinki, które spełniają warunki lokalizacji turbin w oparciu m.in. o przeprowadzone badania przyrodniczo-środowiskowe obszaru i przepisy dotyczące norm hałasowych.
Edyta Skolimowska zaznaczyła, że o tym, czy na tych terenach w przyszłości staną jakiekolwiek turbiny zależy od dalszych procedur, m.in. od tego, czy radni uchwalą miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który wyznaczy dokładnie granice terenów przeznaczonych pod elektrownie wiatrowe.
Później doszło do momentami burzliwej wymiany poglądów pomiędzy przeciwnikami turbin, a autorką projektu studium i przedstawicielem inwestora, który jest zainteresowany budową 12 wiatraków.
Przeciwnicy obawiali się głównie szkodliwego wpływu turbin na człowieka i przyrodę oraz spadku wartości gruntów.
Z kolei inwestor zapewniał, że lokalizacja turbin musi być konsultowana z mieszkańcami. Przekonywał, że po ich wybudowaniu do budżetu gminy wpłynie dodatkowo 1,4-1,5 miliona rocznie z tytułu podatku od nieruchomości (około 120 tys. zł od jednej turbiny).
Argumenty na niewiele się zdały. Strony pozostały przy swoich racjach.
ZM
">kliknij tutaj
ZM
Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
jestem_przeciw! #1687174 | 217.99.*.* 11 mar 2015 20:43
Ciekaw jestem sytuacji: jaka była by reakcja pana Kota, gdyby jakiś obcy inwestor z zasobniejszym portfelem chciał postawić ogromną 150-metrową turbinę wiatrową, bądź gromadkę takich turbin 0,5km od jego rezydencji? hmmm...
Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz
Marcin Kot #1664277 | 46.215.*.* 12 lut 2015 19:33
Inwestorem jest PGE. Do komentarza powyżej - Skupmy się na temacie odnawialnych źródeł energii. Jeżeli chcemy aby region się rozwijał muszą być prowadzone inwestycje. Tego rodzaju inwestycje owocują większym budżetem gminy i większą ilością miejsc pracy. Każdy pomysł i jego realizacja wymagają funduszy. W dniu dzisiejszym w regionalnej TVP Olsztyn była poruszana sprawa inwestycji dot. odnawialnych źródeł energii , konieczności ich powstania w naszym woj. warmińsko-maz. Realizacja tego projektu w okolicach olecka przyczyni się do poprawy infrastruktury drogowej. Koszta ponosi INWESTOR. Czy oponenci inwestycji mają lepszy pomysł na zwiększenie źródła dochodu Gminy Olecka aby np utrzymać Halę LEGA , która jeszcze nie jest w stanie zarobić na siebie.
Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)
luneta #1662058 | 178.43.*.* 11 lut 2015 08:24
siedzisz w urzędzie i nie znasz? niemożliwe :)
Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz
heniek #1662019 | 83.12.*.* 11 lut 2015 07:18
A co to za ładna Pani na zdjęciu nr 27? Bo jakoś nie znam
Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)
lub #1661937 | 89.229.*.* 10 lut 2015 23:31
Problem jest taki, że turbinę o wysokości 150 metrów widać z przynajmniej kilkunastu kilometrów, niszczy ona więc krajobraz.
Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz