Termomodernizacja strażnicy OSP w Wieliczkach. Umowa już podpisana

2025-07-22 16:57:19(ost. akt: 2025-07-22 17:08:53)

Autor zdjęcia: OSP Wieliczki

Dziś w Wieliczkach została podpisana umowa na realizację długo wyczekiwanej inwestycji – termomodernizacji budynku miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. To zadanie nie tylko poprawi komfort pracy strażaków ochotników, ale przede wszystkim znacząco wpłynie na efektywność energetyczną obiektu i obniżenie kosztów jego eksploatacji.

Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Zgodnie z założeniami programu, celem inwestycji jest poprawa efektywności energetycznej obiektu o co najmniej 20%, co przełoży się na niższe rachunki za energię oraz mniejszy wpływ strażnicy na środowisko naturalne. Program skierowany jest do jednostek OSP z mniejszych gmin, takich jak Wieliczki, i stanowi realne wsparcie dla służb ratowniczych, których działalność jest nieoceniona dla bezpieczeństwa lokalnych społeczności.

W ramach przedsięwzięcia wykonane zostaną: docieplenie przegród budowlanych budynku, modernizacja instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wymiana oświetlenia na energooszczędne oraz wykonanie udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami.

Efektem inwestycji będzie znaczące ograniczenie zużycia energii — aż o 334,080 GJ rocznie. To poprawi warunki użytkowania obiektu, zwiększy efektywność energetyczną i przyczyni się do ochrony środowiska naturalnego — informują przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Przypomnijmy, umowa na dofinansowanie została podpisana pod koniec czerwca. Wówczas to - oprócz umowy na termomodernizację remizy OSP - podpisano także umowę na opracowanie sześciu Uproszczonych Planów Urządzenia Lasów dla terenów leśnych należących do Gminy Wieliczki. Plany obejmą lasy w obrębach: Cimochy, Kleszczewo, Krupin, Krzyżewko, Starosty i Wieliczki.

Obrazek w tresci

Dofinansowanie tego zadania wyniosło 4,5 tys. zł przy 5 tys. zł całkowitej wartości zadania.

Nowa dokumentacja umożliwi prowadzenie zgodnej z zasadami zrównoważonego rozwoju gospodarki leśnej, zabezpieczając różnorodność biologiczną, walory krajobrazowe oraz przyrodnicze zasoby gminy. Pozwoli również lepiej chronić środowisko, gleby, wody i powietrze, a także zapobiegać degradacji drzewostanów — dodają przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

To zadanie zostanie zrealizowane do końca lipca.

opr. tom

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B