Powrót do korzeni. W Jurkach otwarto Izbę Etnograficzną

2025-05-16 09:28:00(ost. akt: 2025-05-16 09:30:35)

Autor zdjęcia: powiat.olecko.pl/Józef Kunicki

Jak wyglądało życie codzienne i edukacja na dawnej mazurskiej wsi? Odpowiedzi na to pytanie można szukać w nowo otwartej Izbie Etnograficznej w Jurkach, w powiecie oleckim. Miejsce to pozwala przenieść się w czasie i poczuć klimat minionych dekad.

Uroczyste otwarcie Izby Etnograficznej odbyło się w czwartek, 15 maja, w zabytkowym budynku dawnej Szkoły Podstawowej w Jurkach. Wydarzenie zorganizowali wspólnie sołtys wsi Jurki, Stowarzyszenie Pomocy Społecznej i Ochrony Zdrowia im. św. Łukasza oraz inicjatywa „Stara Szkoła Jurki 10”. Wśród gości znaleźli się m.in. starosta olecki Tomasz Kosobudzki i wicestarosta Beata Makarczuk-Jackowska.

Izba Etnograficzna to pomysł Stowarzyszenia im. św. Łukasza, które postanowiło tchnąć nowe życie w zabytkowy, XIX-wieczny budynek szkoły. Jedna z dawnych klas została odrestaurowana i zaadaptowana na potrzeby wystawy.

Spotkanie rozpoczęło się od poświęcenia przydrożnej kapliczki znajdującej się tuż obok budynku. Następnie uczestnicy mogli wysłuchać wspomnień Zofii Urbanowicz – ostatniej dyrektor szkoły w Jurkach. Historię wsi i jej mieszkańców przybliżył natomiast Józef Kunicki.

Po części oficjalnej przyszedł czas na zwiedzanie. Goście obejrzeli ekspozycję poświęconą szkolnictwu wiejskiemu oraz codziennemu życiu na polskiej wsi w ubiegłych dziesięcioleciach. W odtworzonej klasie szkolnej zobaczyć można stare ławki, kałamarze, poniemiecką tablicę oraz inne elementy dawnego wyposażenia.

Prawdziwą atrakcją jest również poddasze, gdzie urządzono wnętrza mieszkalne z dawnym sprzętem gospodarstwa domowego – znajdziemy tu m.in. maszynki do mięsa, stare telewizory, a nawet telefon na korbkę. O przeszłości przypominają także liczne fotografie.

Izba Etnograficzna w Jurkach będzie dostępna do zwiedzania w weekendy w godzinach 12:00–17:00. W pozostałe dni możliwe jest umówienie się indywidualnie po wcześniejszym kontakcie z organizatorami.


2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B