Las to nie śmietnik!

2025-04-11 09:41:04(ost. akt: 2025-04-11 09:49:29)

Autor zdjęcia: Nadleśnictwo Olecko

Las to jedno z najcenniejszych dóbr przyrody, jakie mamy. To miejsce, gdzie szukamy ciszy, spokoju i kontaktu z naturą. To przestrzeń, gdzie możemy złapać oddech po trudnym tygodniu, pospacerować z rodziną, pojeździć na rowerze czy po prostu usiąść na pniu drzewa i wsłuchać się w śpiew ptaków. Ale las to także dom – dom dla saren, dzików, lisów, ptaków, owadów, a nawet mikroskopijnych organizmów, które razem tworzą delikatny i złożony ekosystem.

Niestety, coraz częściej zdarza się, że ludzie traktują las jak wysypisko. Stare opony, gruz, meble, worki z odpadami, a nawet zużyty sprzęt elektroniczny – to wszystko trafia tam, gdzie absolutnie nie powinno. Często tylko dlatego, że komuś "nie chciało się" pojechać na legalne wysypisko lub zapłacić za utylizację. Tymczasem każda taka "dzika śmieciarka" to nie tylko zagrożenie dla środowiska, ale i brak szacunku wobec innych ludzi oraz wobec natury.

Na śmieci, a właściwie części samochodowe wyrzucone w lesie, w tym tygodniu natrafili pracownicy Nadleśnictwa Olecko.

Ktoś postanowił wyrzucić do lasu stertę śmieci – w tym stare części samochodowe. To nie tylko ogromny brak szacunku, ale też realne zagrożenie dla środowiska. Tego typu odpady rozkładają się przez dziesiątki lat, zatruwają glebę i wodę, a także zagrażają zwierzętom, które tu żyją. Nie wspominając już o walorach estetycznych — przypominają leśnicy. — Jeśli Twój samochód ma już swoje lata i ledwo zipie – oddaj go tam, gdzie trzeba. Leśna ściółka nie jest najlepszym parkingiem na wieczność. Zderzak w lesie nie wygląda cool, nawet jeśli jest sportowy. To co przynosimy do lasu - zabierajmy ze sobą. Każdy papier, butelka czy opakowanie mają swoje miejsce w odpowiednio oznakowanym kontenerze. W lesie zostawiajmy tylko ślady butów. Szanujmy przyrodę – ona naprawdę nie zasługuje na takie traktowanie.


Śmieci w lesie to nie tylko kwestia estetyki. To realne zagrożenie dla życia. Zwierzęta mylą odpady z pożywieniem, ranią się o szkło i metal, duszą się w folii. Gleba i woda są zanieczyszczane toksycznymi substancjami, a naturalne procesy w przyrodzie zostają zakłócone. Pożary lasów bardzo często zaczynają się od porzuconych butelek i odpadów, które przy działaniu promieni słonecznych mogą stać się przyczyną tragedii.

Pamiętajmy – las to nie nasz prywatny śmietnik. To dobro wspólne, które powinniśmy chronić, pielęgnować i zostawiać w lepszym stanie, niż je zastaliśmy. Kiedy wchodzisz do lasu, zabierz ze sobą wszystko, co przyniosłeś. Jeśli widzisz śmieci – zgłoś je odpowiednim służbom albo, jeśli możesz, sprzątnij. Każdy z nas ma wpływ na to, jak wyglądają nasze lasy – czy będą czystym azylem dla ludzi i zwierząt, czy smutnym dowodem ludzkiej bezmyślności.

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B