Nie chcą pod swoimi oknami Centrum Sportowego

2025-03-26 13:17:50(ost. akt: 2025-03-29 12:52:23)

Autor zdjęcia: ZM

Dla samorządu budowa Centrum Sportowego to z pewnością jedna z priorytetowych inwestycji, która może uatrakcyjnić bazę sportową w mieście.
Zimą będzie to lodowisko, a przez pozostałą część roku - boisko do koszykówki, piłki nożnej czy innych dyscyplin. Tak ma wyglądać Centrum Sportowe z lodowiskiem. W 2023 roku samorząd otrzymał na ten projekt 9 milionów złotych dofinansowania w ramach Programu Inwestycji Strategicznych.
Przetarg na realizację inwestycji został już rozstrzygnięty. Inwestycja ma zostać zlokalizowana przy ulicy Parkowej. Jednak w ostatnim czasie do urzędu wpłynął protest mieszkańców przeciwko takiej lokalizacji tej inwestycji. Czego obawiają się mieszkańcy?

Jak mówią, planowana inwestycja nie była konsultowana z mieszkańcami bloków w najbliższym sąsiedztwie. A samo funkcjonowanie Centrum to uciążliwość dla mieszkańców.

— Hałas urządzeń i maszyn niezbędnych do funkcjonowania tej inwestycji (np. praca generatorów, maszyn do konserwacji i codziennego działania obiektu). Nastąpi wzmożony ruch pojazdów na wąskiej i już niebezpiecznej ulicy parkowej. Organizowane imprezy na obiekcie będą nagłośnione (muzyka, spikerka, doping kibiców), a to kolejna uciążliwość. Działalność Centrum ze względu na swój charakter wpłynie ujemnie na komfort zamieszkania, a co za tym idzie, wpłynie na cenę nieruchomości — przekonują mieszkańcy i apelują o zmianę lokalizacji tej inwestycji.


Co na to urzędnicy?

— Lokalizacja Centrum Sportowego nie zostanie zmieniona, gdyż jest to jedyna możliwa lokalizacja dla tego typu inwestycji na terenie miejskim — czytamy w odpowiedzi na protest.

Jak wyjaśniają lokalizacja inwestycji jest zgodna z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, który został uchwalony z końcem 2021 roku.

— Projektowany obiekt spełnia wszystkie ustalenia MPZP, do którego projektu mieszkańcy mogli składać uwagi na etapie wyłożenia planu do konsultacji. Uwagi w tym zakresie nie wpłynęły — czytamy dalej. — Projektowany oddzielny budynek z przeznaczeniem na urządzenia związane z technologią chłodzenia lodowiska będzie wyposażony w odpowiedni rodzaj i wielkość ustrojów akustycznych w celu zapewnienia dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku. Obiekt będzie spełniał dopuszczalne poziomy hałasu w środowisku (...). Ponadto budynek będzie odpowiednio wytłumiony, a zastosowane rozwiązania techniczne w zakresie chłodzenia nie stanowią zagrożenia ani dla mieszkańców, ani dla użytkowników obiektu.

I jak tłumaczą dalej droga biegnąca wzdłuż ulicy Parkowej zapewnia możliwość komunikacji dla wszystkich przyległych do niej działek, w tym też do projektowanego Centrum Sportowego.

Dla samorządu budowa Centrum Sportowego to z pewnością jedna z priorytetowych inwestycji, która może uatrakcyjnić bazę sportową w mieście. I jak przekonują urzędnicy, może wpłynąć nie tak jak argumentują mieszkańcy na obniżenie wartości ich inwestycji, a wręcz odwrotnie.

— Powstanie obiektu nie oznacza obniżenia komfortu zamieszkania na terenach sąsiednich. Wręcz zwiększy się atrakcyjność terenu poprzez większy dostęp do usług sportowych. Nowy i nowoczesny obiekt to możliwość spędzenia aktywnie czasu przez dzieci i dorosłych — czytamy dalej.

I co więcej, samorząd nie zamierza wstrzymywać się z rozpoczęciem inwestycji w tej lokalizacji. Wręcz przeciwnie, snuje już plany z nazwaniem obiektu.

— Centrum Sportowe to możliwość rozwoju gospodarczego naszego regionu i spełnienie oczekiwań mieszkańców. Lodowisko było przedmiotem dyskusji od wielu lat. Radni poprzednich kadencji nawoływali do realizacji oczekiwanych rozwiązań. Centrum Sportowe jest nawiązaniem do historii i tradycji związanej z Lodowiskiem „Bajka”. Wyjdę do Radnych z propozycją nazwania obiektu imieniem Pana Władysława Żurowskiego — czytamy w piśmie podpisanym przez Sylwię Wieloch, zastępczynię burmistrza Olecka.


2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B