Ulicami Olecka przeszedł Orszak Trzech Króli

2025-01-06 14:57:58(ost. akt: 2025-01-06 15:09:18)

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

W święto Objawienia Pańskiego mieszkańcy Olecka publicznie manifestowali wiarę i radość z przyjścia Zbawiciela na świat. Wierni przeszli ulicami miasta w Orszaku Trzech Króli.
Orszak Trzech Króli ruszył po mszy Św. w kościele Podwyższenia Krzyża Św. i przeszedł ulicami Olecka do kościoła NMP Królowej Polski. Każda z trzech oleckich parafii miała swojego Króla i jego orszak. Król z Parafii Podwyższenia Krzyża Św. – kolor czerwony i korony w takim kolorze, Król z Parafii św. Rodziny – kolor fioletowy i fioletowe korony, a Król z Parafii NMP Królowej Polski - kolor zielony i zielone korony.
W drodze do Betlejem uczestnicy orszaku, idąc ulicami Zamkową, 1 Maja i Pl. Wolności, śpiewali kolędy, a po dojściu do kościoła NMP Królowej Polski Trzej Królowie przy Stajence pokłonili się Jezusowi, Zbawicielowi świata. Była też modlitwa i błogosławieństwo.

Święto, przypadające 6 stycznia, Kościół celebruje od III wieku i stanowi zakończenie cyklu uroczystości związanych z narodzeniem Chrystusa. W chrześcijańskiej tradycji, Trzej Mędrcy z Wschodu, znani jako Kacper, Melchior i Baltazar, podążali za Gwiazdą Betlejemską w kierunku miejsca narodzin Jezusa. Ich celem było oddanie mu hołdu, uznawanie jego boskiej natury oraz przekazanie darów w postaci złota, mirry i kadzidła.
Każdy z ofiarowanych darów ma znaczenie symboliczne: złoto symbolizuje godność królewską, mirra jest odniesieniem do wypełnienia proroctw mesjańskich i zapowiedzi męki Chrystusa na krzyżu. Kadzidło natomiast reprezentuje godność kapłańską. Akty składania hołdu i ofiarowania darów są wyrazem wiary w Chrystusa jako prawdziwego człowieka (mirra), prawdziwego Boga (kadzidło) oraz prawdziwego króla (złoto).
Pierwsi wyznawcy chrześcijaństwa obchodzili w tym dniu Boże Narodzenie. Praktykę tę kontynuują do dziś wspólnoty chrześcijan obrządku wschodniego – wyznawcy Prawosławia i grekokatolicy. Dopiero pod koniec IV wieku do liturgii Kościoła Powszechnego wprowadzono dwie osobne uroczystości: Boże Narodzenie obchodzone 25 grudnia oraz święto Trzech Króli – Objawienia Pańskiego – celebrowane 6 stycznia. To ostatnie zamyka cykl uroczystości religijnych związanych z Bożym Narodzeniem.

źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa/ nid.pl

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B