Nagroda dla Waldemara Rukścia

2024-12-03 14:21:27(ost. akt: 2024-12-03 14:34:08)

Autor zdjęcia: Waldemar Rukść/ Facebook

Olecczanin Waldemar Rukść otrzymał III nagrodę w konkursie plastycznym: A propos Henryka Derwicha, czyli o satyrycznym spojrzeniu na rzeczywistość. Organizatorami konkursu były Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.
Przedmiotem konkursu były prace plastyczne o charakterze satyrycznym, będące komentarzem obyczajowym, społecznym współczesnej rzeczywistości.
Plonem konkursu plastycznego było ponad 320 prac 113 autorów.

Jury konkursu przyznało pierwszą nagrodę Marii Brzeskwiniewicz za pracę „À propos Poznania”, która w skondensowany sposób przedstawia tradycję i współczesność satyry poznańskiej. Laureatem drugiej nagrody został Eugeniusz Skorwider za lapidarność przekazu prac o tematyce politycznej, w tym szczególnie za „Rydzyko”, a trzeciej – Waldemar Rukść za trafne odzwierciedlenie rzeczywistości społecznej w pracy „Kolejka”.
Obrazek w tresci

Waldemar Rukść - „Kolejka”

Henryk Derwich urodził się 23 października 1921 roku w Sulminie (Kaszuby), zmarł 13 października 1983 roku w Poznaniu. Popularny rysownik i karykaturzysta przez wiele lat był związany z wielkopolskim Lesznem, gdzie rozpoczął edukację. Jako rysownik zadebiutował w marcu 1946 r., w amerykańskim czasopiśmie „The Go Devil We¬ekly Pictorial”, ukazującym się w strefie okupacyjnej Niemiec. Polski debiut prasowy miał najpierw w „Expressie Wieczornym” w Warszawie. Podczas studiów w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu podjął współpracę z redakcjami poznańskich gazet: „Głosem Wielkopolskim” oraz z popołudniówką „Express Poznański”, z którą był związany najdłużej, bo ponad 30 lat. Współtworzył poznański tygodnik satyryczny „Kaktus” (1957–1960) oraz współpracował (od momentu powstania 1 maja 1957 r.) z Telewizją Poznań m. in. w programach „Niedzielna Biesiada” oraz ogólnopolskim „Co to jest?” dla dzieci. Rysował także dla wielu czasopism w kraju (np. „Dziennik Zachodni”) i za granicą („Brněnský Večerník”). Okazjonalnie zajmował się także ilustratorstwem, scenografią i wielkoformatową grafiką reklamową.
źródło: WBP w Poznaniu

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5