Nagroda dla Waldemara Rukścia
2024-12-03 14:21:27(ost. akt: 2024-12-03 14:34:08)
Olecczanin Waldemar Rukść otrzymał III nagrodę w konkursie plastycznym: A propos Henryka Derwicha, czyli o satyrycznym spojrzeniu na rzeczywistość. Organizatorami konkursu były Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.
Przedmiotem konkursu były prace plastyczne o charakterze satyrycznym, będące komentarzem obyczajowym, społecznym współczesnej rzeczywistości.
Plonem konkursu plastycznego było ponad 320 prac 113 autorów.
Plonem konkursu plastycznego było ponad 320 prac 113 autorów.
Jury konkursu przyznało pierwszą nagrodę Marii Brzeskwiniewicz za pracę „À propos Poznania”, która w skondensowany sposób przedstawia tradycję i współczesność satyry poznańskiej. Laureatem drugiej nagrody został Eugeniusz Skorwider za lapidarność przekazu prac o tematyce politycznej, w tym szczególnie za „Rydzyko”, a trzeciej – Waldemar Rukść za trafne odzwierciedlenie rzeczywistości społecznej w pracy „Kolejka”.
Waldemar Rukść - „Kolejka”
Waldemar Rukść - „Kolejka”
Henryk Derwich urodził się 23 października 1921 roku w Sulminie (Kaszuby), zmarł 13 października 1983 roku w Poznaniu. Popularny rysownik i karykaturzysta przez wiele lat był związany z wielkopolskim Lesznem, gdzie rozpoczął edukację. Jako rysownik zadebiutował w marcu 1946 r., w amerykańskim czasopiśmie „The Go Devil We¬ekly Pictorial”, ukazującym się w strefie okupacyjnej Niemiec. Polski debiut prasowy miał najpierw w „Expressie Wieczornym” w Warszawie. Podczas studiów w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu podjął współpracę z redakcjami poznańskich gazet: „Głosem Wielkopolskim” oraz z popołudniówką „Express Poznański”, z którą był związany najdłużej, bo ponad 30 lat. Współtworzył poznański tygodnik satyryczny „Kaktus” (1957–1960) oraz współpracował (od momentu powstania 1 maja 1957 r.) z Telewizją Poznań m. in. w programach „Niedzielna Biesiada” oraz ogólnopolskim „Co to jest?” dla dzieci. Rysował także dla wielu czasopism w kraju (np. „Dziennik Zachodni”) i za granicą („Brněnský Večerník”). Okazjonalnie zajmował się także ilustratorstwem, scenografią i wielkoformatową grafiką reklamową.
źródło: WBP w Poznaniu
źródło: WBP w Poznaniu
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez